Nedávno jsem psal o tom, jak nahradit Mapy.cz mapami postavenými na OpenStreetMap. Ty mají výhody i pro pasivní uživatele, zvláště v podrobnosti informací, které nemůže nikdo jiný konkurovat. Nicméně největší devízou OSM je dle mého názoru to, že do nich můžete jednoduše přispívat a zlepšovat je tak nejen pro sebe, ale i pro ostatní. A navíc máte jistotu, že vaše příspěvky zůstanou otevřené napořád.
Rozhodl jsem se pro menší experiment a místo jednoho velkého článku udělám seriál několika, z nichž v každém bude jiný způsob, jak do OSM přispívat. Od těch nejjednodušších po ty pokročilejší. Úplně na začátku se ale věnuji tomu, proč do OSM vůbec přispívat.
Někdo si může říct, proč to vůbec dělat, když to stejně nikdo nepoužívá. Všichni přece používají Google Maps a u nás ještě Mapy.cz. Když si ale uděláte menší průzkum trhu, zjistíte, že kromě těchto dvou používají OSM prakticky všichni. Nakonec i Mapy.cz dnes čerpají z OSM. Jen Česko je pořád výjimka a i pro něj některá data berou z OSM.
Asi nejpopulárnějším uživatelem OSM jsou Apple Maps. Apple je sice doplňuje o řadu vrstev vlastních dat, ale základní mapová data bere z OSM. Podobně, ale intenzivněji s OSM pracuje TomTom. Ten OSM využívá jako základ pro své navigační mapy, které dává dohromady v rámci projektu Overture Maps Foundation. Nejenže je hlavním sponzorem OpenStreetMap Foundation, ale také přispívá opravami. Když jeho automatické testy narazí na chyby v silniční síti, které by mohly způsobovat problémy při navigaci, opravuje je přímo v OSM. Svoje mapy prodává TomTom i dalším subjektům. Naleznete je třeba v u nás stále populární navigaci Sygic.
Zhruba před dvěma lety jsem řešil problém, že mě Sygic při vyhýbání se koloně vždy neomylně přesměroval do cyklostezky. Tenkrát mě to tak otravovalo, že jsem po téměř deseti letech používání Sygicu poprvé šel a nahlásil problém v mapách, ale nedostal jsem ani odpověď. Asi na to ani nejsou vybavení. Mapy nakupují jako službu od TomTomu. Zpětně jsem to našel jako špatně nastavenou průjezdnost daného místa pro motorová vozidla. Nejjednodušší a nejrychlejší by tak asi bylo tu chybu opravit v OSM a počkat si, až to probublá do Sygicu. A že to netrvá dlouho. Své úpravy v OSM najdu v Sygicu zpravidla hned v další měsíční aktualizaci map.
Na mnoha stránkách naleznete vložené mapy s poznámkou ©Mapbox nebo ©Maptiler. Jedná se o firmy, které na základě OSM vytváří vlastní mapy a pak je jako službu poskytují/prodávají ostatním. Jedna věc totiž je mít mapová data a druhá pak poskytování map jako služby, kdy na to nalepíte propracované API, zajistíte dostatečně rychlou a robustní distribuci mapových dlaždic, rozšířitelnost a upravitelnost. Na to druhé není přímo OSM úplně vhodné. Pokud ale provedete nějakou změnu v OSM, dřív nebo později ji naleznete i na všech těchto mapách.
Jedním z nejznámnějších zákazníků Mapboxu je Strava. Pokud si v ní plánujete, kudy poběžíte nebo pojedete na kole, nebo si prohlížíte, kudy jste už jeli nebo běželi, používáte OSM a čerpáte z práce dobrovolníků, kteří do map zanesli cyklostezky, turistické trasy, jejich povrchy. Strava to zjednodušuje na zpevněný vs. nezpevněný povrch, samotné OSM mají mnohem granulárnější data, ale Strava má zase vlastní dodatečná data a algoritmy, díky kterým to dokáže odhadnout i pro trasy, které informaci o povrchu v OSM nemají. Prioritně se ale řídí tím, co je v OSM, takže pokud se někdo ptá, jak opravit chybu v mapách Stravy, je odkázaný na OSM.
Pokud máte hodinky od Garminu a používáte jejich mapy, taktéž používáte data z OSM. Nevím, s jakou rychlostí Garmin změny přebírá, ale opravy a vylepšení v OSM se dřív nebo později dostanou i k uživatelům těchto populárních zařízení. Vzhledem k tomu, že Google Maps prakticky vůbec nepokrývají outdoorové aktivity, je OSM vlastně jediným celosvětovým řešením pro tuto oblast. U nás to není tak zřetelné, protože Mapy.cz si pořád jedou vlastní podklady a v podpoře outdoorových aktivit jsou silné, ale víceméně všechny aplikace zaměřené na tyto aktivity v zahraničí jsou postavené na OSM.
Na OSM jsou postavené také mapy těch největších online služeb a firem: Facebook, Microsoft, Wikipedie… Takže ač se může zdát, že se OSM moc nepoužívá, ve skutečnosti ji většina lidí používá v různých formách každý den. Jakákoliv oprava, doplnění, či zlepšení tak můžou pomoct opravdu hodně lidem. V dalších dílech se podíváme, jak na to.
Napsat komentář