Před časem přišel Seznam s paywallem pro své služby. Mrzelo mě to vlastně u jediné služby – Mapy.cz. Ty jsem používal dost intenzivně posledních deset let. Donutilo mě to podívat se na alternativy postavené na OpenStreetMap. U nich riziko tak radikální změny podmínek používání nehrozí. Celkově se mi strategie používání otevřených technologií, ideálně ve vlastní režii, vyplácí. Open-source projekty zpravidla fungují, dokud to dává přispěvatelům a jejich uživatelům smysl. Nekončí, když to pro někoho přestane být dobrý byznys. To přináší na dnešní poměry málo vídanou kontiuitu.
Seznam nakonec udělal správný krok: paywall z Mapy.cz odstranil a oznámil, že tuto službu bude raději monetarizovat skrz předplatné za prémiovou verzi. Ti, kteří do služby přispívají, by navíc měli mít nějakou slevu. Na paywallu jsem kritizoval to, že od lidí chtějí peníze, aniž by z nich dělali zákazníky, a taky to, že příspěvky do Mapy.cz tím ohodnotili na nulu. Pokud zatím to celkem obecné prohlášení naplní, tyhle výtky vyřeší.
Pro mě už je ale asi pozdě. Lekce už byla udělena. Pokud mám něco intenzivně používat a ještě do toho přispívat, tak chci záruku v podobě licence, ne v podobě slibu provozovatele, že podmínky, za kterých jsem se službu rozhodl používat, budou platit i v budoucnu. Proto jsem rozhodnutí o přechodu na OpenStreetMap nezměnil. Zdaleka ne všechny služby a aplikace postavené nad OSM mají otevřenou licenci, ale samotné mapové zdroje ano, takže v případě zásadní změny u jedné služby můžu přejít na jinou a pořád mi „mé“ mapy zůstanou.
Na úvod je třeba říct, že nahradit Mapy.cz není jednoduché. Je to opravdu výborná služba světové úrovně. Samotnými mapovými daty nijak nevyniká. Nakonec v zahraničí používá OSM a u nás mi nepřijde nijak zásadně lepší než OSM. Je asi konzistentnější. Všude na 7/10, zatímco OSM jsou někde vymazlené na 10/10 (větší města, turisticky atraktivní lokality) a někde na 5/10. Přijde mi ale, že by pro Seznam bylo užitečnější, kdyby ty zdroje vložil do vytáhnutí OSM na 7/10 všude a nechal komunitu to vymazlit místy na 10/10. Ale to už je jejich věc, třeba se jednou k OSM i v ČR dopracují.
V čem Mapy.cz opravdu vynikají, je vykreslování map. Jsou pěkně stínované, dostatečně kontrastní. Jak ukážu dále v článku, existují renderery nad OSM, které se jim v určitých aspektech vyrovnají, ale těžko se hledá něco, co je tak univerzálně dobré: pro turistiku, do města, pro dopravu, při přiblížení, při oddálení… Další velkou devízou jsou integrace nad mapami: veřejná doprava, fotografie, recenze podniků, Panorama… Tohle mají na srovnatelné úrovni snad jen Google Maps.
Na co jsem ve světě OSM nenašel vůbec řešení, jsou recenze podniků. Hodí se vědět, jestli motorest, kolem kterého jedete výborně vaří, nebo vám tam hrozí otrava jídlem. V tomhle ale vlastně mapy.cz nikdy úplně dobré nebyly. Když se podíváte na Google Maps, zjistíte, že podniky tam mají násobně více recenzí. Často jsem i z Mapy.cz musel přepínat do Google Maps, abych o daném podniku zjistil víc.
Co jsem naopak nehledal, byla náhrada za navigaci do auta. Mapy.cz jsem používal na hodně věcí, ale jako navigaci v autě ne. Hodně dlouho to neuměly a když už ano, nikdy mi to nepřišlo tak přehledné a pohodlné a s tak dobrými dopravními informacemi jako Sygic, který používám mnoho let. Sygicu se hodlám držet i nadále. Zaprvé je z části také postavený na OSM a zadruhé má spolehlivé informace o dopravě, což pro mě dnes představuje půl hodnoty navigace. Často bych trefil sám, ale stejně navigaci zapínám, abych neskončil někde v zácpě.
Mobilní aplikace
Mapy většinou potřebujete, když jste v terénu, proto mobilní aplikace považuji za stěžejní. Těch postavených na OSM je velký výběr. Mě ale zaujaly jen tři, protože všechny ostatní mi přišly jako jejich obdoby.
OsmAnd
Na první pohled mě tato aplikace tolik nezaujala. Má uživatelské rozhraní, v kterém je trochu složitější se zorientovat, ale nakonec jsem si vybral právě ji. Autoři ji propagují jako mapovou obdobu švýcarského nože a myslím, že ji to vystihuje dobře. Má nejuniverzálnější nabídku funkcí, takže pokud chcete všechny mapové potřeby pokrýt jednou aplikací, je to asi nejvhodnější volba.
OsmAnd používá primárně vektorové mapy. Nejsou tak pěkné jako mapy od Seznamu a vykreslují se o něco pomaleji, ale mají své výhody. Díky tomu, že jsou vektorové, pro ně existuje řada stylů. OsmAnd má profily pro různé činnosti (auto, chůze, kolo, lyžování…). Každý profil může mít vlastní styl mapy. Co je killer feature pro přispěvatele do OSM, jsou pak live aktualizace. OsmAnd aktualizuje mapy každé čtvrt hodiny. Svoji změnu provedenou v OSM tak můžete v aplikaci vidět během chvilky. Tak rychle vám ji nezobrazí ani na openstreetmap.org. Přispěvatelovo kolečko (nalezení chyby/nedostatku->oprava->zobrazení v mapách) je opravdu krátké. Co u Mapy.cz trvá dny nebo týdny, tady trvá řádově minuty.
Na OsmAnd mě ze začátku odrazoval profil pro turistiku. Turistické trasy totiž nejsou vykreslené příliš zřetelně. To ale nakonec v mém případě vyřešil překryv z freemap.sk, o které se budu ještě zmiňovat. Naopak mě příjemně překvapila navigace. Jak už jsem psal v úvodu, stěžejní jsou pro mě informace o dopravě, které OsmAnd nemá, ale jinak při zkoušení navigoval velmi slušně.
Na aplikaci je sympatická také licence, která je open source, takže nejenže mapová data jsou pod svobodnou licencí, ale také samotná aplikace. Na Google Play je v základní verzi zdarma, ale s pokročilými funkcemi je jako OsmAnd+ již za necelou tisícovku nebo za předplatné (to lze získat i ze základní aplikace). V alternativním obchodu pro open-source aplikace F-Droid ale můžete OsmAnd+ nainstalovat zdarma. Je to takový vstřícný krok autorů vůči fanouškům open source.
OsmAnd nabízí také webové mapy a službu OsmAnd Cloud, která vám umožňuje zálohovat nastavení aplikace a synchronizovat uložené trasy mezi počítačem a mobilem. Na tuhle službu už ale nestačí prémiová verze OsmAnd+, musíte mít přeplatné. To ale nejde pořídit jinak než přes Google Play, takže v tomto případě musíte stejně instalovat odtamtud.
Locus Map
Ze začátku byla mým favoritem právě tato aplikace. Stejně jako Mapy.cz se drží tradičního českého mapového stylu, který známe už ze starých autoatlasů. Hledáte-li něco, co je vizuálně blízko mapám od Seznamu, Locus Map je pro vás. Asi není tak překvapující, že za touto aplikací jsou také Češi.
Locus Map se zaměřuje na outdoorové aktivity (turistika, kolo, lyže) a v tom je opravdu dobrá. Také nabízí webové mapy, kde si můžete výlety plánovat a v rámci předplatného, které v nejvyšší verzi stojí 80 Kč měsíčně, synchronizovat s mobilem. Oproti OsmAnd nabízí navíc třeba sdílení polohy v soukromých skupinách. Taky se nespoléhá jen na OSM, ale nabízí i dodatečné specializované mapy pro jednotlivé země.
Oproti OsmAnd je Locus Map určitě uhlazenější a přehlednější, ale já se nakonec rozhodl pro OsmAnd pro její funkční záběr a lepší podporu pro přispěvatele do OSM. Nakonec i licence je lepší. Locus Map jsou sice založené na OSM, ale samotná aplikace je proprietární.
Z pohledu české uživatele se může zdát, že Mapy.cz jsou mainstreamem a OsmAnd a Locus Map jsou alternativami s podstatně menší uživatelskou základnou, ale spíše opak je pravdou. Mapy.cz mají na Google Play 5-10 milionů stažení, ve stejném pásmu se nachází Locus Map a OsmAnd je dokonce o úroveň výš – v pásmu 10-50 milionů stažení. Mapy.cz jsou mainstreamem, ale pouze v ČR. OsmAnd a Locus Map asi nejsou mainstreamem nikde, ale lépe sbírají uživatele po celém světě.
Organic Maps
Na první pohled se mi Organic Maps moc líbily: rychlé, přehledné, dobrá práce s body zájmu. Jestli Locus Map jsou vizuálně blízko mapám od Seznamu, Organic Maps by mohly oslovit ty, kteří mají rádi vizuální styl Google Maps. Mají ale lepší kontrast než Google Maps, což kvituji. Důvod, proč jsem si je nevybral, je ten, že neumí zobrazovat turistické trasy a že aktualizace map nevycházejí moc často. Vycházejí prakticky každý měsíc, což je vlastně takový standard, ale pro někoho, kdo chce vidět změny zanesené do OSM, co nejdříve, to je celé století. 🙂
Pokud vám Organic Maps něco připomínají, tak vězte, že je to fork populární aplikace Maps.me, který vytvořili původní autoři po akvizici Maps.me. Stejně jako v případe OsmAnd se jedná o open-source aplikaci.
Webové aplikace
Jak už jsem psal OsmAnd a Locus Map mají své webové verze, především za účelem plánování tras. Pokud je člověk používá na mobilu, budou mu ve webovém prohlížeči nejbližší. Nicméně zaujaly mě i tři čistě webové.
OsmAPP
OsmAPP je open-source webová aplikace nad OSM, jejíž hlavní vývojář je také z České republiky (v téhle oblasti jsme opravdu světová špička). Je překvapivě univerzální až na navigaci a vyhledávání tras, které neumí. Pro výchozí zobrazení používá dlaždice z Maptileru, který má pěkné vykreslování a je svižný. Máte k dispozici ale také Mapnik přímo z OSM nebo letecké snímky ze tří různých zdrojů.
Přijdou mi nejblíže Organic Maps a stejně jako u Organic Maps mi chybí zobrazení turistických tras, umí pouze cyklotrasy. Nicméně umožňuje nahrát vlastní překryvnou vrstvu, takže způsob, jak do OsmAPP turistické trasy dostat, existuje.
OsmAPP jsou uzpůsobené také pro malé obrazovky, takže se dají používat i na mobilu. Musíte být ale online, offline mapy nemají.
Freemap.sk
Tyhle mapy pro mě byly překvapením, protože mají opravdu výborné vykreslování. Mapy.cz jsou špička ve vykreslování map a musím říct, že Freemap.sk se jim v mnoha ohledech vyrovnají a v něčem i překonají. Jestliže Mapy.cz svým stylem připomínají tradiční autoatlasy a papírové mapy, Freemap.sk připomínají mapy z turistických tabulí.
Jsou plastické s výborným stínováním. Mají dobrý kontrast. Na turistiku do přírody mi vyhovují víc než Mapy.cz, ty jsou ale univerzálnější, protože mapy od Freemap.sk ztrácí ve městě. Jejich omezením také je, že nepokrývají celý svět, ale pouze pevninskou Evropu.
Jedná se o open-source projekt, který je zastřešený neziskovou organizací Freemap Slovakia. Můžete si je přidat jako další mapový zdroj do Locus Map nebo jako překryvnou vrstvu do OsmAnd, což mi vynahrazuje slabší vykreslování turistických tras ve výchozí mapě OsmAnd.
Nextcloud Maps
Když jsem hledal mapové alternativy, objevil jsem také aplikaci Maps pro Nextcloud. Ten provozuji už sedm let, ale tuhle aplikaci jsem zkoušel jen jednou velmi krátce. Teď jsem ale zjistil, že je to taky zajímavá možnost.
Její výhodou je, že je integrovaná do Nextcloudu, takže se mi v mapách zobrazují vaše fotografie na místech, kde jsem je pořídil. Stejně tak se v nich zobrazují fotky kontaktů, pokud u nich mám uvedenou adresu. Můžete tam mít oblíbená místa, ukládat si vlastní trasy apod.
Nextcloud Maps vám umožňují použít dlaždice od MapBoxu. To je stejně jako MapTiler komerční služba, ale také založená na OSM. Pro osobní použití je zdarma, takže stačí se zaregistrovat, vygenerovat si API klíč, vložit ho do Nextcloud Maps a máte svižné a pěkně vypadající mapy.
Desktopové aplikace
GNOME Maps
Tahle aplikace, která je předinstalovaná v řadě distribucí, je také postavená na OSM. Na rozdíl třeba OsmAPP rychlé a spolehlivé vyhledávání tras a navigaci. V některých zemích je dokonce k dispozici pro plánování také MHD, ale ČR se to netýká.
Ve výchozím nastavení používá dlaždice přímo od OSM, ale můžete přepnout na dlaždice od OpenMapTiles, které mají různé varianty včetně tmavé. Desktopové mapové aplikace to mají vedle webových, které si jen otevřete v prohlížeči, těžké, ale GNOME Maps mají výhodu i v tom, že fungují výborně také na malých obrazovkách, takže najdou uplatnění třeba na linuxových mobilech.
Kromě GNOME Maps existuje také Marble z projektu KDE, který je ale zaměřením spíše náhrada za Google Earth a nemám s ním téměř žádné zkušenosti.
Závěr
Dnes už jsem prakticky kompletně přešel z Mapy.cz na OSM. Podařilo se mi je nahradit kompletně? Určitě ne, konkrétní věci ostatně zmiňují výše v článku. V těch nejdůležitějších věcech ale ano a odměnou jsou mi otevřená data, u kterých nehrozí prudká změna podmínek používání. Odměnou jsou určitě i některé pokročilé funkce, které Mapy.cz nemají, a podstatně podrobnější informace pro plánování výšlapů a jízd na kole včetně šířky, povrchu a hladkosti komunikací, po kterých trasa vede.
Obrovskou výhodou pak je možnost přímo přispívat. Vidíte v mapě chybu nebo chybějící věc? Prostě opravíte/doplníte a je to tam. Rozdíl mezi přispíváním do Mapy.cz a OSM je, jako když najdete chybu v kódu. V jednom projektu ji můžete rovnou opravit, v druhém můžete jen vytvořit ticket, složitě vysvětlovat, co je špatně, a čekat, až to někdo opraví. Hádejte, do kterého projektu budete přispívat raději.
Mapy.cz nicméně hodlám dále sledovat. Každému pokusu o přechod ze zobrazování reklamy a sledování uživatelů na jiný byznys model fandím. Přeju jim, aby se oprostili od zaměření na domácí trh a udělali z toho globální produkt. Mapy od Seznamu mají na to, aby měly ne 5+ milionů na Google Play, ale 100+ milionů.
Napsat komentář