Před pěti měsíci jsem si pořídil hodinky Garmin Epix 2 a myslím, že je to dostatek času na to, abych se mohl podělit o první zkušenosti.
Moje zkušenost s chytrými hodinkami už je celkem dlouhá. První jsem si koupil v roce 2016. Byly to Samsung Gear S3. Před pěti lety jsem potom přešel na jejich přímého nástupce – Galaxy Watch (první generace). Ty jsem měl až doteď. Skoro pět let se stejnými hodinkami jsem vydržel, protože jsem čekal na něco od Samsungu, co se mi bude líbit vzhledově a bude mít slušnou výdrž.
V případě hodinek jsem celkem konzervativní. Mám rád elegantní, ale zároveň trochu sportovní pánské hodinky. Nikdy se mi nelíbil bezpohlavní vzhled ala Apple Watch, který pro mě nepředstavuje hodinky, ale miniaturní mobil na řemínku. Co se týče výdrže, nechtěl jsem jít výrazně pod to, na co jsem byl zvyklý u předchozích hodinek, které vydržely 3-4 dny. To byl v případě Samsungu problém, protože přešel ze systému Tizen na WearOS a výdrž se u nových modelů citelně propadla. Celá ta léta jsem měl problém, že se mi nové modely buď nelíbily nebo měly špatnou výdrž.
Bohužel mě nepřesvědčily ani letošní Galaxy Watch Ultra. Výdrž měly přijatelnou, ale designem nezaujaly. Měl jsem je i na ruce a naživo na mě navíc působily levným plastovým dojmem, ač jsou z celkem prémiových materiálů.
V poslední době jsem si navíc uvědomil, že plnohodnotné chytré hodinky vlastně nepotřebuju. Už jsem si ani nepamatoval, kdy jsem naposledy instaloval do hodinek aplikaci. Po mnoha letech s chytrými hodinkami jsem se dopracoval k tomu, že jsem je používal jen k tomu, co je na nich praktické dělat. Na zbytek mám mobil. Proč na ruce nosit další mobil, když už stejně jeden pořád nosím v kapse?
Přišel jsem na to, že méně univerzální hodinky od Garminu by mi stačily. Vzhledově můj ideál hodinek splňují mnohem lépe, než cokoliv, co Samsung za poslední léta vyprodukoval. A o výdrži se ani není třeba bavit. Ta je v násobcích toho, co jsem od hodinek požadoval.
Od Garminu jsem zvažoval také modely Venu 3 a Forerunner 965, ale ty na mě byly příliš sportovní, tak jsem se nakonec rozhodl pro elegantnější Fenix/Epix. Masivnější tělo mě neodrazovalo. Byl jsem na něj zvyklý, Galaxy Watch byly podobně veliké. Nakonec jsem se rozhodl pro Epixy, které mají AMOLED displej. Za ta léta jsem na něj zvyklý a výdrž delší než dva týdny mi přišla víc než dostatečná.
Co mi na nabídce Garminu vadí, je, že každá konkrétní konfigurace je v jiné barevné kombinaci. Chtěl jsem střední velikost (47 mm) a klidně bych si připlatil za safírové sklíčko a lepší GPS modul ve variantě Pro Sapphire, ale ta byla jen v bílé, která mi vůbec neseděla. Varianta Pro bez safírového sklíčka, ale s ostatními vymoženostmi byla zase jen v černé. Skončil jsem tedy u základního modelu Epix 2, protože mi vzhledově vyhovoval nejvíc.
Software
Ze softwaru hodinek mám smíšené pocity. Systém je svižný a všechny funkce fungují tak, jak mají. Nevybavuji se, že bych narazil na nějaký bug. Zároveň je ten systém ale hodně neintuitivní, alespoň ve srovnání s Tizenem. Tam to bylo jednoduché: jedna nabídka s rychlými volbami a obrazovkami a velká nabídka s aplikacemi. To bylo vše. Člověk se v tom zorientoval bez jakéhokoliv návodu.
Hodinky od Garminu mají pět tlačítek. Pod každým jinou nabídku, intuitivně jsem se v tom nemohl zorientovat. Musel jsem hledat návody, co se jak dělá, častěji, než by mi bylo milé. Bez nahlédnutí do návodu jsem nepřišel ani na to, jak hodinkami zaplatit, a to si nemyslím, že jsem tak natvrdlý.
Ze začátku jsem ani moc nechápal nabídku se sportovními aktivitami. Proč mám v seznamu s běháním a jízdou na kole taky nově nainstalovanou aplikaci na zobrazování čárových kódů? Až časem jsem začal chápat, že sportovní aktivity bere Garmin taky jako aplikace. Ale pozor, vestavěné funkce jako placení kartou nebo budík, které by člověk s návyky z jiných systémů považoval za aplikace, je třeba hledat někde jinde, protože mají vlastní nabídku.
Časem si člověk na tu logiku rozhraní zvykne a jak už jsem psal, vše je svižné a spolehlivé, ale ta úvodní učící křivka je celkem strmá. Co naopak oceňuji, je, že i když mají hodinky dotykový displej, dají se pořád plně ovládat také přes tlačítka. To se hodí zvlášť nyní ve studeném počasí, kdy člověk sportuje s rukavicemi.
Trochu mi chybí vymazlené ciferníky od Samsungu, které byly propracované do takového detailu, že při naklápění hodinek se měnily lesk a stíny, aby hodinky imitovaly skutečné odlesky. Ciferníky Garminu jsou jednodušší, ostatně stejně jako všude jinde, u nikoho jsem neviděl tak propracované ciferníky jako u Samsungu, ale je to spíš takový detail než něco, co by podstatněji snižovalo estetickou nebo dokonce užitnou hodnotu hodinek.
Aplikace
Garmin má také obchod s aplikacemi, jmenuje se Connect IQ. Není tam zdaleka takový výběr jako v obchodech pro Apple Watch a Wear OS, obsah tvoří převážně ciferníky. Nicméně jak už jsem zmiňoval, tohle už dnes moc nepotřebuju. Přehrávat si videa v hodinkách, protože můžu, mě dávno omrzelo. Navíc jsem zjistil, že ty aplikace třetích stran jsou často problémové, nevyladěné. Dnes tedy spíše preferuji dobře pokryté funkce samotným výrobcem hodinek než to lepit aplikacemi třetích stran. To Garmin splňuje.
Za těch několik měsíců používání jsem nainstaloval jen dvě aplikace. Jedna je na ukládání a zobrazování čárových kódů, abych měl přímo v hodinkách nejrůznější zákaznické slevy a nemusel kvůli tomu všude tahat mobil. A druhá je na podcasty. Dřív měl Garmin svoji vlastní aplikaci na podcasty, která podporovala gPodder, který používám na synchronizaci rozposlouchanosti podcastů mezi mobilem a počítačem. To bych moc ocenil, ale Garmin vývoj aplikace ukončil a žádná ze stávajících to neumí. Musím tedy používat zvlášť další rozhraní, kde si pošlu podcasty do hodinek. Je to otravná práce navíc. Takže často si před běháním raději prostě do kapsy hodím mobil a v AntennaPodu jedním klepnutím pustím podcast, který mám rozposlouchaný.
Asi jediná další aplikace, která by se mi hodila, by byl Tidal. V Connect IQ je Spotify, YouTube Music a Deezer, ale Tidal zrovna ne. Ale dokážu bez toho žít. Stejně při běhání poslouchám téměř výhradně podcasty.
Výdrž na baterii a nabíjení
Věděl jsem, že hodinky od Garminu mají dlouhou výdrž na baterii, ale i tak to člověka, který je roky zvyklý na výdrž tři dny a považuje to za nadstandard, ohromí. Když jsem měl hodinky první den, pořád si s nimi hrál, měl zapnutý always-on display a udělal hodinu záznamu jízdy na kole, končil jsem den s 85 % baterky. Když vypnu always-on display, prodlouží se výdrž ze sedmi dní na šestnáct.
Ne, že by nabíjení každé tři dny bylo tak limitující, ale stačilo si v půlce tohoto intervalu říct, že si vyjedu na pár hodin na kole a už jsem musel řešit, jestli to ty hodinky vůbec dají. Nemít vedle mobilu další rychle se vybíjející zařízení a tohle neřešit je opravdu osvobozující.
U nabíjení mě zklamalo, že to Garmin doteď neumí bezdrátově. Abych s sebou nemusel vozit speciální kabel, pořídil jsem si redukci na USB-C. Je fakt, že po drátě je to zase velmi rychlé. Za hodinu máte nabité na dalších čtrnáct dní provozu, takže určité nepohodlí s tím spojené nevnímáte tak, jako když nabíjíte každý nebo každý druhý den.
Na dlouhý nabíjecí interval si ale zvyknete velmi rychle. Nyní hodinky dávám na nabíječku zhruba při zbývající kapacitě 30 %, které dosáhnu zpravidla tak po 10 dnech a už se přistihuji při tom, že si říkám „to už to musím zase nabíjet“? Přitom předchozí hodinky jsem nabíjel tak 4-5x častěji. 🙂
Podstatná ale není jen výdrž při běžném provozu, ale také při aktivitách, když hodinky zaznamenávají polohu, měří srdeční tep atd. Předchozí hodinky tohle zvládly jen pár hodin, obzvlášť když byly už částečně vybité. U Garminů mám prakticky jistotu, že kdykoliv vydrží libovolně dlouhý výlet. Narazil bych mohl snad až u ultramarathonu, protože plně nabité vydrží až 30 hodin zaznamenávání. A na ultramarathon se v dohledné době nechystám. 🙂
Integrace s telefonem
Integrace s mobilních telefonem s Androidem byla u hodinek od Samsungu určitě lepší, i když se jednalo o hodinky už šest let staré. Ta nejpodstatnější věc – upozornění z telefonu – na hodinky od Garminu chodí, ač nejsou tak elegantní. Jak moc na ně jde nebo nejde reagovat přímo z hodinek, příliš neřeším, protože mě nikdy nenapadlo třeba odepisovat přímo z hodinek, když můžu vytáhnout mobil a okamžitě to udělat podstatně pohodlněji a rychleji na něm.
Musím se přiznat, že při zvažování Epixů jsem úplně přehlédl informaci, že neumí přijímat hovory. To uměly už mé první hodinky z roku 2016 a považoval jsem to za něco tak samozřejmého, že mě ani nenapadlo, že to neumí. Jak je pro mě ale tato funkce reálně důležitá, ilustruje fakt, že jsem na to přišel až po několika týdnech.
Nejsem fanouškem hovorů „nahlasito“, kdy okolí slyší celou konverzaci, a časy, kdy se telefonováním přes hodinky frajeřilo, už jsou taky dávno pryč. Nyní situace, kdy bych to ocenil, nastává tak jednou do měsíce. Dá se bez toho fungovat.
Na hodinkách od Samsungu jsem měl také zapnuté upozornění, když se hodinky odpojily od telefonu. To se hodí jako prevence toho, že telefon někde zapomenete. Hodinky od Garminu mají stejnou funkci, ale nevím, jestli to je tím, že Samsung dokázal spojení udržet lépe, nebo měl jinak nastavenou prodlevu, ale hodinky hlásily odpojování podstatně méně často. Potom co mi hodinky při pohybování se po domě v jednom kuse vrněly, jak se od telefonu odpojovaly, jsem tuto funkci vypnul.
Další věcí, s kterou jsem narazil, byla rutina nastavená v telefonu, která přepínala mezi ztišením a hlasitým vyzváněním podle toho, jestli byl telefon připojený k hodinkám nebo ne. Hodinky od Garminu se sice k telefonu podle všeho připojují přes Bluetooth, ale nějakým nestandardním způsobem přímo přes aplikaci Garmin Connect, protože mezi připojenými Bluetooth zařízeními nejsou. V rutině tak nejde podle čeho nastavit událost, která má přepnout režimy. Na druhou stranu když je člověk tak daleko od telefonu, že se od něj hodinky odpojí, pravděpodobně je taky dost daleko na to, aby telefon uslyšel zvonit, takže je to spíš zbytečnost. Dnes mám telefon ztišený trvale.
Sport a zdraví
Hodinky od Garminu jsou především sporttracker a musím říct, že oproti mým předchozím hodinkám to není jiná liga, je to úplně jiný sport. Je to trošku nefér srovnání, protože předchozí hodinky jsou z roku 2018 a od té doby se to dost posunulo, ale ani aktuální hodinky od Samsungu se jako sporttracker Garminu nevyrovnají.
A nejde tak ani o přesnost zaznamenávání. V tom Garmin oproti špičce od konkurence nevyniká. Jde o to, jaké množství dat z toho dokáže dostat, zanalyzovat, propojit s tréninkovými plány. Jde vidět, že Garmin cílí na seriózní sportovce, zatímco Samsung na běžnou populaci, která si chce občas zasportovat. Na Samsungu jsem třeba obdivoval, že už před lety měli zdarma k dispozici cvičení s videi a napojením na hodinky. Během covidu, kdy se člověk musel udržovat fyzicky ve formě doma, se to hodilo, ale není to něco, co byste vyžadovali, když to myslíte vážně s nějakým sportem.
Mám zkušenosti s hodinkami Samsung, Apple a Fitbit, ale teprve u Garminu mám pocit, že jeho aplikace Connect, která se o tohle všechno stará, je ta dobrá, že bych ani nepotřeboval Stravu. A navíc má jednu obrovskou výhodu: není pouze pro mobil, ale má také webovou verzi, kde se podrobné statistiky a grafy prohlížejí určitě lépe než na malém displeji telefonu.
Mě přechod na hodinky od Garminu po letech údržby opět po sportovní stránce nakopl. Začal jsem víc jezdit na kole, běhat. Posunul jsem si VO2max o pár bodů nahoru. Už chápu, proč je to pro aktivní sportovce volba číslo jedna.
Taky je fajn, že kromě motivace k větší fyzické aktivitě, dokáže Garmin člověku taky poradit, aby zvolnil nebo si dal pauzu. Často to zjistí dřív než já sám. Mám zkušenost, kdy mi hlásil, že jsem přetížený, že mám zvolnit, já se přitom cítil výborně a na jeho rady moc nedbal… a za několik dní jsem skončil ve stavu takové únavy, že jsem musel na dva dny úplně vypnout.
Jak dokáže rozpoznat zátěž pro tělo, jde pěkně vidět na noci po pití alkoholu. Mám vyzkoušené, že když vypiju více než tři piva, tělo si přes noc neodpočine a ráno to podle toho vypadá:
Nicméně tahle datová analytika Garminu, není za všech okolností dokonalá. Když jsem ho požádal o vypracování běhacího tréninku s cílem zlepšit výkonnost do března, přišel s plánem, kdy jsem měl hned první týden naloženo 32 km, což je opravdu hodně pro někoho, kdo má sice obstojný VO2max díky jiným aktivitám, ale kdo se vrátil k běhání a má za sebou pár běhů do 5 km. Člověk tak musí i nadále používat vlastní úsudek a vnímat tělo nejen skrze dlouhodobou analýzu srdečního tepu.
Doplňková zařízení
Jestli je Garmin v něčem silný a nemá moc konkurenci, je podpora doplňkových zařízení. Jak Samsung, tak Apple nepodporují protokol ANT+, což vám zúží výběr pouze na zařízení podporující Bluetooth. Když se navíc jedná o zařízení od Garminu, je všechno pěkně integrované. Nemusíte řešit dodatečné aplikace, opakované propojování atd.
Dnes už mám další tři zařízení od Garminu: cykloradar Varia, který mi hlásí, jak se za mnou blíží auta, když jedu na kole. Můžu si to promítat na mobilu, ale bohatě mi to stačí i na hodinkách, které mi zavrní vždy, když se za mnou objeví auto a na obrazovce aktivity ukazují, jak se blíží. Pořídil jsem si taky hrudní pás, protože pokud chcete mít opravdu spolehlivá a přesná data o tepu při běhání a cyklistice, stejně se bez něj nakonec neobejdete. Mám taky teplotní čidlo Tempe, které může měřit teplotu během aktivity, ale dokáže posloužit taky jako provizorní teploměr. Stačí za chalupou zahrabat do sněhu a na hodinkách pozorovat, jak se vyvíjí teplota sněhu a podle toho namazat. Čidlo tuhle informaci posílá přes protokol ANT+ každou minutu.
Když si budu chtít vyjet na kole s hrudním pásem, cykloradarem a teplotním čidlem, kromě zapnutí cykloradaru nemusím dělat vůbec nic. Všechno se to automaticky spáruje s hodinkami, dodatečné informace se integrují do statistik v Connectu. Tohle funguje opravdu pěkně.
Pro koho?
Jak už asi z předchozího obsahu článku vyznělo, s přechodem na Garmin je spokojený. Pěkně se strefují do toho, co od hodinek dnes očekávám a požaduji. Měl jsem období, kdy jsem uvažoval, že by bylo dobré se oprostit od mobilu, ale to jsem nakonec vzdal a za této konstelace nepotřebuji mít na rukou univerzální zařízení, které dokáže suplovat mobil, ale v mnoha ohledech nedokonale. Naopak ocením, když dobře vypadají a fungují jako výborný sporttracker. Pokud ale od hodinek očekáváte podobně univerzální zařízení jako chytrý telefon, asi pro vás víc uspokojí Apple Watch nebo Wear OS.
Stejně tak platí, že pokud se vaše sportovní aktivita omezuje na občasné vyjetí na kole nebo vycházku bez nějakých ambicí se zlepšovat, propracované možnosti Garminu jako sporttrackeru taky nevyužijete.
Napsat komentář