Dočkáme se někdy kvalitního eshopu s hudbou?

Nedávno bylo oznámeno spuštění dvou ryze českých internetových obchodů s hudbou – i-legalne.cz a Allmusic.cz. To je zajisté pozitivní, méně pozitivní už je, jakým stylem to funguje.
Jedna věc je cena. 300 Kč za jedno album mi přijde určitě přemrštěná. Za tu cenu si můžu v zahraničí koupit stejné album ve vyšší kvalitě a na nosiči. V tomto ale nebude chyba na straně provozovatelů oněch internetových obchodů, ale na straně hudebních vydavatelství, které u nás těmito "super" cenami bojují proti vysoké míře pirátství.
Největší problém však vidím ve zvoleném formátu. V obou obchodech se prodává hudba ve formátu WMA (Windows Media Audio), navíc ještě ověšeného DRM (Digital Rights Management), které člověka výrazně omezuje v nakládání s poctivě koupenou skladbou. I to by se dalo nějakým způsobem překousnout. Horší ale je, že toto řešení je pouze pro vyvolené. Potřebujete vyvolený operační systém (Windows), vyvolený přehrávač (Windows Media Player) a vyvolený přenosných přehrávač (ten, který podporuje WMA s DRM), když si chcete skladbu přehrát, případně zkopírovat do přenosného přehrávače. Tím pádem jsou všichni lidi nesplňující jednu z podmínek mimo hru. Já osobně nesplňuji ani jednu, takže mám zkrátka smůlu.
DRM opět není chyba provozovatelů obchodů. Vydavatelství dnes prostě nedonutíte k prodeji "svobodné" hudby (i když už i takové snahy tu jsou). Chybu na straně provozovatelů ale vidím ve zvoleném řešení. Když už DRM, tak raději šáhnu po produktech společnosti Real Networks, neříkám, že je to ideální řešení, ale alespoň je to řešení multiplatformní.
Shrnuto a podtrženo: Já jsem z prodeje této hudby vyřazený, takže je to pro mě tabu, ale i tak musím k hudbě s DRM říct: ne, děkuji. Osobně si myslím, že tudy cesta k potlačení pirátství nevede. Internet přinesl neskutečné možnosti šíření hudebních souborů, dlouho vydavatelstvím trvalo, než dokázaly jakkoliv zareagovat a nakonec byla jejich reakce taková, že začaly lidi zastrašovat a nabízet hudbu s výraznými omezeními na straně uživatele. Dokud nebude používání legální kopií stejně jednoduché, neomezené a svobodné jako používání kopií stáhlých třeba z P2P, tak pirátství nevymizí. A čím dál více to není problém ceny, myslím, že už i u nás se najde hodně lidí, kteří by byli ochotní zaplatit za neomezené formáty jako MP3, OGG nebo FLAC. Snad se toho jednou dočkáme.

2 komentáře: „Dočkáme se někdy kvalitního eshopu s hudbou?“

  1. helenka avatar
    helenka

    Koukám, máš příspěvek na stejnou událost, ale já řešila spíš povinný mail na seznamu pro komentování…jediný, co mám k tématu: lidi na Windows tenhle server vůbec neocení, protože si to raději seženou jinak…. a ostatní operační systémy jsou odříznuté, paradoxně je o uživatelích alternativ známo, že co nemůžou mít zadarmo, to si koupí, co nejde koupit, tak teprve pak si "půjčí"…

  2. […] Před pár dny jsem si všiml, že jsem bez povšimnutí přešel výročí 10 let tohoto blogu. Bylo to 12. listopadu 2006, kdy jsem napsal první příspěvěk s obsahem „Here will be my personal blog, very soon.“ A velmi brzo to bylo, protože už dva dny na to vyšel první skutečný blogový zápisek s titulkem „Dočkáme se někdy kvalitního eshopu s hudbou?“. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *