Nákup na MP3sugar.com

Nedávno jsem psal o internetovém obchodu s hudbou AllofMP3.com. Svou technologickou vyspělostí a cenou mi doslova učaroval. Bohužel i když je tento ruský obchod podle ruských zákonů legální, tlak americké RIAA je natolik velký, že společnosti VISA a Mastercard nedávno zablokovaly platby jejich kartami v tomto obchodě. Zaplatit sice stále jde přes několik prostředníků a la Paypal, ale je to hodně komplikované a mě se to za týden nepovedlo, proto jsem se rozhodl pro jiný eshop – MP3sugar.com, není sice na takové úrovni jako AllofMP3.com, ale pořád mnohem lepší než české alternativy. Nabízí sice pouze MP3, ale bez DRM a ve variable bitrate minimálně 192 kbps. A ceny jsou dokonce ještě nižší než na AllofMP3.com. Pro Čechy má tu výhodu, že mezi čtyřmi podporovanými jazyky je i čeština, takže většina uživatelského rozhraní je v naší mateřštině. Co se týče výběru, tak ten je opravdu obrovský. Můžete vybírat z více než 12 tisíc autorů a téměř půl milionů skladeb, denně přibývá 20-30 nových alb. Platba funguje embosovanou kartou bez problémů.
Jako své první album jsem si koupil nejnovější kousek od Iron Maiden – A Matter Of Life And Death. Celé album stálo v přepočtu směšných 28,60 Kč. Pro srovnání stejné album na AllofMP3.com stojí 60 Kč, na i-legalne.cz 299 Kč, audio CD pak na Amazon.com 317,80 Kč a na české Vltavě 485 Kč přičemž doporučená maloobchodní cena je 539 Kč. Z cenového srovnání je jasně vidět, že jsou u nás ceny značně přestřelené jak ve srovnání s Ruskem, tak ve srovnání s USA.
Ve výběru je ještě propastnější rozdíl. Zatímco MP3sugar.com nabízí neuvěřitelných 160 alb od Iron Maiden (jedná se o řadové alba, singly, výběry, live atd.), tak i-legalne mi nabízí pouze jedno album a druhý český obchod Allmusic.cz pro jistotu tuto skupinu ignoruje úplně.
Po nákupu se vám koupené alba/písničky uloží do sekce Stahnout, kde si je můžete následujících 24 hodin kdykoliv stáhnout. Bohužel nelze stahovat celé alba, pouze písničku po písničce, což mi nepřijde moc pohodlné.

Když už jsme znovu u problematiky hudby z internetu. Přidávám dvě aktuální zprávičky:
Podle první už i Bill Gates vystoupil s výhradami proti DRM. Zní to zajímavě z úst člověka, který má stále značný vliv v Microsoftu, firmě, která vyvíjí nejrozšířenější systém DRM. Podle něj však není problém v DRM, ale v tom, jak s ním nahrávací společnosti nakládají. Podle něj DRM v současné podobě místo ochrany autorských práv jenom obtěžuje zákazníky. Proto jim doporučuje raději zakoupit audio CD a převést si ho do nějakého z počítačových formátů. Pokud je ovšem CD chráněno proti kopírování, tak je u nás tento postup nelegální.

Další zprávička se týká iTunes. Podle jedné studie poklesly tržby tohoto hudebního obchodu společnosti Apple v prvních šesti měsících tohoto roku o 65%. Po zveřejnění této zprávy klesly akcie Apple o 3%. Poté ihned přispěchala se svojí studií Piper Jaffray, která naopak říká, že týdenní počet prodaných alb vzrostl v prvních devíti měsících tohoto roku o 78% oproti stejnému obchobí loni. Ať je to jak chce, rozvoj iTunes asi nebude tak růžový, jak se často tvrdí a není to všelék na hudební pirátství.

14 komentářů: „Nákup na MP3sugar.com“

 1. anonymous avatar
  anonymous

  Anonymous writes:aaale, pouzivajte P2P, opadne vam kopa starosti! ;)M.

 2. anonymous avatar
  anonymous

  majkl writes:hmm, ale bohuzel mp3sugar nema takovy vyber jako allofmp3 ..takze to je nahovno 🙁

 3. Sesivany avatar
  Sesivany

  Na to jsi přišel jak, že má MP3sugar horší výběr než Allofmp3? Asi záleží na stylu hudby, ale toho, co poslouchám já, je víc na MP3sugar. Např. od Iron Maiden je na MP3sugar 160 kousků a na AllofMP3 "jenom" 43. Něco jiného je výběr formátu a bitrate, tam AllofMP3 jednoznačně ruluje.

 4. anonymous avatar
  anonymous

  xTr writes:A je u nas stahovani z mp3sugar.com legalni? Cituji pravidla: "5.4. Klient nemá žádné právo stahovat Soubory z archívu audionahrávek z MP3Sugar.com pokud je to v rozporu se zákonem jeho země."Rekl bych, ze je to asi vic legalni nez hudbu ukrast, ale je to plne legalni?

 5. Sesivany avatar
  Sesivany

  A je snad ono stahování z archívu audionahrávek u nás nelegální? Zákon nám umožňuje vytvořit si kopii pro vlastní potřebu z jakéhokoliv zdroje.

 6. anonymous avatar
  anonymous

  xTr writes:Diky za objasneni, takze kdyz nic nesdilim, neni se ceho bat.Server mp3sugar.com teda slouzi spis ke stahnuti hudby, kterou kdybych tahal pres p2p, tak bych ji zaroven sdilel, ze?Je to pouze levne obstarani hudebnich del.

 7. Sesivany avatar
  Sesivany

  Na P2P se můžeš taky pohybovat legálně, pokud sdílíš jen volně šířitelné věci – tebou vytvořená hudba, videa, nebo např. linuxové distribuce. Stahovat pak můžeš cokoliv. Problém je, že u některých P2P (speciálně BitTorrent) stahované data automaticky sdílíš. Stahování z MP3sugar.com je legální jak ze strany poskytovatele (podle ruských zákonů), tak ze strany uživatele (podle českých zákonů). Maximálně to není férové vůči hudebním labelům, protože ruské zákony umožňují odvádět držitelům práv podstatně menší poplatky než např. u nás, proto to je tak levné. Jenže oni se zase nechovají férově k nám (stačí sledovat, co u nás provádí taková OSA), takže já se nebudu férově chovat k nim.

 8. Sesivany avatar
  Sesivany

  Psal jsem rozbor autorského zákona: http://my.opera.com/Sesivany/blog/2006/11/20/co-je-a-co-neni-legalni– velmi stručně: neexistuje žádná nelegální hudba (to se nám pouze snaží vštípit hudební labely), existuje pouze legální a nelegální zacházení s hudbou – tvořit kopii si můžeš čehokoliv odkudkoliv pro vlastní potřebu, ale nesmíš ji dále distribuovat (pokud k tomu nemáš práva).

 9. anonymous avatar
  anonymous

  xTr writes:To je pravda, zajimalo by me, kolik OSA a !ntergram plati autorum, ktere udajne zastupuje.

 10. anonymous avatar
  anonymous

  xTr writes:tudiz je legalni stahnout hudbu, at uz je to odkudkoliv, i kdyby to bylo z pochybnych serveru a zadarmo?

 11. Sesivany avatar
  Sesivany

  No moc ne, prý je to někde mezi 4-10% (někde jsem četl, že autoři mají z jedné písničky koupené na i-legalne.cz, takže z 30 Kč, asi 2 Kč), už byly zaznamenány i případy, kdy OSA vybrala peníze, ale autorům vůbec nezaplatila. Naopak třeba takový Magnatune (taky jsem tu o něm psal) dává autorům z tržeb 50%, ale je to nezávislé vydavatelství, takže tam člověk najde jen neznámé autory.

 12. anonymous avatar
  anonymous

  standa blábol writes:

  Ahojmám problém, chtěl jsem na tomto serveru platit kartou, zkoušel jsem VISA od český spořitelny, pak MAXKARTU odpoštovní spořitelny. Obě byly odblokovaný pro platby na internetu, ale v obou případech mi to hlásí unsuporrtedcard type. Třeba něco zadávám špatně.Mohl by mi někdo na mejl thyrfing@seznam.cz zaslat např.screenem ofocený vzor, jak by mělo správně vypadat nastavenína CHRONOPAY. Samozřejmě s vymyšlenýma číslama karty.A popřípadně napsat s jakou kartou a od jaký banky platí.Navíc mi ani v současné době nefunguje na tomto serveru,přehrávání ukázkových skladeb, ačkoliv donedávna to bezproblémů fungovalo.Díky předem za jakoukoliv pomocStanda

 13. Sesivany avatar
  Sesivany

  U allofmp3.com to dopadlo tak, že nakonec VISA a MasterCard začaly blokovat placení jejich kartami na nátlak RIIA. Tady to zatím tak nevypadá, ale možné to je. Já jsem zaplatil normálně, teď tam mám ještě kredit, tak to nechci zkoušet. Alternativně můžete zkusit mp3search.ru.

 14. anonymous avatar
  anonymous

  Ferdinand writes:Tak to už od té doby není pravda… Jak AllofMP3.com tak ani MP3sugar.com již neexistuje… Předplatné svých "věrných" si odklidili hezky potichu někam do bezpečí… Možná ještě zkusit http://www.sentero.net anebo http://www.mp3sparks.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *