Dell nebo Lenovo

V tomto blogspotu bych se s vámi chtěl podělit o mé dilema na koupí nového notebooku.
Po třech letech spokojeného používání Aceru TravelMate 3204 jsem se rozhodl obnovit pracovní nástroj a vybírám nový notebook. Zatímco předchozí stroj jsem kupoval bez ohledu na Linux, teď už beru můj oblíbený operační systém v potaz a to tak, že si chci koupit vyloženě linuxový notebook, nebo chcete-li notebook s předinstalovaným Linuxem.
A to ze tří důvodů:
1. nechci platit za něco, co nepoužívám, tedy za Windows. Při koupi současného notebooku jsem je zaplatil v ceně (a to dokonce verzi Professional) a přitom je po krátkém čase kompletně smazal.
2. chci aby byl hardware notebooku Linuxem plně podporovaný.
3. chci podpořit tvůrce linuxových distribucí, ať už tím, že jde malá část z ceny notebooku do jejich kapes nebo tím, že koupí linuxového notebook zvýším poptávku, která determinuje zájem výrobců počítačů o Linux.

Otázkou ale zůstává, jaký notebook? Pokud vyfiltruju všechny "linuxové" notebooky a la Acer s Linuxem, tak zůstávají jen dva výrobci: Dell a Lenovo.
Dell prodává linuxové notebooky již téměř rok. Na jeho prvním linuxovém notebooku jsem měl tu čest dělat a musím říct, že jak notebook, tak podpora Linuxu byly vynikající. Jedinou chybkou, kterou jsem našel, byl defaultně nefunkční mikrofon. Stačilo přidat jeden řádek do konfiguračního souboru a problém byl vyřešen. Navíc to byla dětská nemoc, která se na nových modelech už nevyskytuje. Jinak vše fungovalo tak, že by si to zasloužilo nálepku JUST WORKS OUT OF THE BOX. Plusové body u mě má Dell také tím, že instaluje Ubuntu, které momentálně používám.
Dell dnes v USA (kde chci notebook kupovat) nabízí dva notebooky, přičemž XPS představuje opravdovou špičku, co se týče šasí i hardwaru. Trochu limitující je velikost displaye 13 palců, což je dobré do terénu, ale ne na dlouhodobou práci. Osobně mi jako kompromis vyhovuje 14,1 palců.
Linuxové notebooky u Lenova jsou čerstvou novinkou. To se je rozhodlo instalovat na dva (zatím) modely řady ThinkPad, která již roky představuje špičku mezi přenosnými počítači. Především model T61 je notebook, který splňuje téměř všechny mé představy. Už jsem byl prakticky rozhodnutý, když notebooky Dell do hry vrátil článek Stevena J. Vaughan-Nicholse, který píše o praktických zkušenostech s T61 s předinstalovaným Linuxem. Příliš nadšený z něj není a říká, že hardware funguje perfektně, ale systém nepodporuje věci jako DVI out nebo power management Thinkpadů. Osobně z toho má pocit nedotaženosti a říká, že kdyby on chtěl linuxový notebook, který opravdu funguje, tak volí Dell.
Také nevím, co čekat od distribuce SLED. Nakolik se tato distribuce hodí pro mě do nefiremního prostředí. Určitě to je odladěná distribuce, ale co až vyjde nová verze? Platit několik tisíc za enterprise verzi mi přijde pro mé účely zbytečné. Když tam nainstaluji něco jiného (openSUSE, Ubuntu, Mandrivu), bude hardware stejně bezproblémový? Např. Dell se snaží, aby ovládače na hardware v jeho linuxových noteboocích byly obsaženy přímo v jádře, aby tak nezůstalo jen u patchů pro Ubuntu a notebooky byly funkční i v jiných distribucích. Jak je to s Lenovem, nevím.
Bude to ještě těžké rozhodování, ale už je aspoň z čeho vybírat 🙂

2 komentáře: „Dell nebo Lenovo“

  1. daviecz avatar
    daviecz

    T61 bez debat… XPS neni zadna super kvalita, je to pouze marketingova nalepka pro lidi s velkou penezenkou a hrace her.. u DELL bych volil Latitude nebo Precision a ne XPS nebo Inspiron.. Ale jak jsem napsal na zacatku T61 – jasna volba – jeste si nezapomen priplatit za extended battery a lepsi rozliseni alepson 1440×900 – a samozrejme alespon 3 roky zaruky 😉

  2. helenka avatar
    helenka

    Vždycky jsi říkal Dell 😛 a ta levná výměna klávesnice 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *