Linux Tag byla supr akce

V úterý brzo ráno jsme se s Jardou Řezníkem vydali na jednu z největších evropských linuxových akcí – berlínský Linux Tag. Bohužel večer před odjezdem jsem si při fotbale udělal slušný výron kotníku a akce, na kterou jsem se opravdu těšil, byla ohrožená. Vstával jsem ve čtyři ráno a jakákoliv chůze způsobovala velkou bolest. Na krátký okamžik jsem uvažoval o tom, že bych to celé odvolal, ale nakonec jsem si zavolal taxíka, dohopsal před barák a potom z taxíku do autobusu a vyrazil směr Berlín.
Do místa akce jsme dorazili po poledni, každý metr chůze byl očistec a proto jsem ocenil, že výstaviště bylo hned vedle autobusového nádraží. Úterý bylo ještě neveřejné, jen pro vystavovatele, aby připravili stánky. My jsme pomáhali s přípravou stánku Fedory. Večer jsme poseděli s lidmi, kteří táhnou Fedoru v Evropě. Moc pozitivní informace jsme se nedozvěděli, nicméně i tak to bylo hodně přínosné.

Druhý den jsme pracovali na stánku. Linux Tag je především výstavní akce a stánků má opravdu hodně. Je to takový linuxový Invex. Trvá čtyři dny a loni jím prošlo 12 tisíc návštěvníků (jen pro srovnání: LinuxExpo v Praze loni navštívilo méně než 500 lidí). Typy návštěvníků jsou podobné jako na českých akcí, od zapálených studentů až po zvídavé penzisty. Co však české akce oproti takovým velkým akcím jako Linux Tag prostrádají, je koncentrace zajímavých lidí. V jeden den jsme obědvali vedle Lennarta Poetteringa (autor PoulseAudio a systemd) a Michaela Meekse (OpenOffice/LibreOffice), stánek jsme měli kousek od Jörga Schillinga (člověk, díky kterému jsme mohli v Linuxu vypalovat) a pokecali jsme se zakladateli Red Hat Europe.

Při takového koncentraci zajímavých lidí člověk zapomene i na totálně rozbitý kotník, který mi otekl do obřích rozměrů zabarvil se do všech odstínů fialové.

Při cestě nazpátek jsme přemýšleli nad tím, jestli se dá něco alespoň trochu podobného udělat u nás. LinuxExpo (nyní už vlastně Open Source Conference) je podle mého názoru umírající akce bez vize. Za nejnadějnější akci považuji LinuxAlt v Brně. Nicméně má cenu pokusit se u nás udělat něco většího nebo jsme prostě příliš malá země a trh? V Německu jsou prostě ve všem dál. Zatímco u nás se neuživil ani jeden časopis o Linuxu, v Německu vydává jenom jedno nakladatelství hned šest titulů.

5 komentářů: „Linux Tag byla supr akce“

 1. lzap avatar
  lzap

  Německo má ovšem taky osmkrát větší počet obyvatel, než my. Je to země vyspělejší s vyšší nákupní silou. Tomu srovnání moc nerozumím…

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Lukáši, a já snad v tom článku říkám, že jsou podmínky u nás srovnatelné?

 3. anonymous avatar
  anonymous

  volani.webnode.cz writes:A co zkusit zvětšit installfest? 😀

 4. lzap avatar
  lzap

  Tak jinak: Tomu pozastavení v poslední větě moc nerozumím…

 5. Sesivany avatar
  Sesivany

  Tím jsem chtěl říct, že tam mají nesrovnatelně lepší podmínky. Velký trh je velký trh a rozdíl v kupní síle to ještě umocňuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *