Jak nainstalovat Spotify na Fedoru 16

Spotify je služba, která nastartovala opravdovou revoluci v poslouchání hudby. Využívá toho, že k Internetu je dnes připojený prakticky každý. Proč tedy nevytvořit hudební přehrávač, který nepřehrává skladby z lokálního disku, ale z jedné velké databáze? To je asi největší výhoda Spotify. Že si můžete přehrát, co vás napadne.

Bohužel získat práva k hudebním nahrávkám je věc složitá a tak je Spotify omezený jen na úzký výčet zemí. Naše mezi nimi samozřejmě chybí a vzhledem k tomu, že si hudební vydavatelství u nás spustili vlastní, nedokonalou kopii Spotify, nic se na tom v dohledné době asi nezmění. Pro registraci tedy musíte použít nějaký zahraniční proxy server nebo jako já využít toho, že máte v práci veřejnou IP adresu, která spadá pod Velkou Británii.

Pro ty, kteří to umí obejít a chtějí si Spotify nainstalovat na Fedoru mám následující návod, který je vylepšením jiného návodu:

Krok 1:
Spotify nabízí technology preview svého klienta pro Linux. Bohužel pouze pro Ubuntu. S menšími tweaky ho lze nainstalovat i na Fedoru a další distribuce. Na adrese http://repository.spotify.com/pool/non-free/s/spotify/ stáhněte tyto balíčky:

 • spotify-client-gnome-support
 • spotify-client-qt
 • spotify-client (zvolte balíček podle vaší architektury)

Krok 2:
Nyní je potřeba tyto balíčky převést nástrojem Alien. Stáhněte a rozbalte jej:

 • wget http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/a/alien/alien_8.87.tar.gz
 • tar -xvfz alien_8.87.tar.gz

Nyní balíčky převeďte z DEB na RPM:

sudo ./alien.pl -r spotify-client*.deb

Krok 3:
Doinstalujte potřebné závislosti:

sudo yum install qt-mobility qtwebkit

Původní návod ještě uvádí:

sudo yum groupinstall 'Development Tools'

ale nejsem si jistý, jestli je to opravdu potřeba.

Krok 4:
Nyní je potřeba vytvořit několik symlinků, protože verze knihoven v Ubuntu mají trochu odlišné názvy nebo verze:

sudo ln -s /lib64/libnspr4.so /usr/lib64/libnspr4.so.0d

sudo ln -s /lib64/libplc4.so /usr/lib64/libplc4.so.0d

sudo ln -s /usr/lib64/libsmime3.so /usr/lib64/libsmime3.so.1d

sudo ln -s /usr/lib64/libnssutil3.so /usr/lib64/libnssutil3.so.1d

sudo ln -s /usr/lib64/libnss3.so /usr/lib64/libnss3.so.1d

sudo ln -s /usr/lib64/libssl.so.10 /usr/lib64/libssl.so.0.9.8

sudo ln -s /lib64/libcrypto.so.10 /usr/lib64/libcrypto.so.0.9.8

Může dojít k tomu, že verze knihovny se ve Fedoře změní. Poznáte to podle toho, že klient při spuštění bude hlásit, že mu chybí daná knihovna. V takovém případě použijte příkaz locate (např. "locate libssl"), najděte nový název a změňte podle toho parametr pro vytváření symlinku.

Krok 5:
Nainstalujte převedené RPM balíčky:

sudo rpm -Uvh --nodeps spotify-client*.rpm

Nyní byste měli mít Spotify nainstalovaný. Jeho ikonu najdete v seznamu aplikací nebo jej můžete spustit příkazem spotify.

Pár postřehů z používání Spotify:
Zemi, v které se uživatel nachází, si hlídají opravdu poctivě. Pokud jste zaregistrovaný z Velké Británie, koupit si placenou verzi Spotify můžete pouze kartou vydanou v Británii. Pokud tu možnost nemáte, jste uzamčení v bezplatném režimu, kde si občas musíte vyslechnout reklamu a po čase jste omezení časovým limitem. Databáze Spotify také není tak bezedná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nemilým zjištěním je, že tam chybí promimentní kapely jako Metallica, The Beatles, Pink Floyd, AC/DC nebo Led Zeppelin.
Aplikace samotná docela ujde. Na to, že to je preview se to chová stabilně. Umí to kombinovat lokální hudební sbírku s databází Spotify, synchronizovat oblíbené písničky a historii napříč zařízeními a i v bezplatné verzi to umí posílat informace o přehrávaných skladbách na Last.fm. Využívá také funkcí sítě uživatelů. Ukazuje, co poslouchají vaši přátelé, jaké písničky a alba jsou aktuálně nejposlouchanější atd.

2 komentáře: „Jak nainstalovat Spotify na Fedoru 16“

 1. lzap avatar
  lzap

  Jo tak proto máme tak pomalý internet!?! ;-)Já používám Google Music. Funguje skvěle.

 2. Sesivany avatar
  Sesivany

  Originally posted by lzap:

  Jo tak proto máme tak pomalý internet!?! ;-)Já používám Google Music. Funguje skvěle.

  V práci to moc neposlouchám. Kvůli tomu pomalému netu. Ale pro registraci to posloužilo dobře. GM je dobrý pro úchovávání vlastní hudební sbírky, ale já mám Spotify jako rozšíření obzorů. Když mi moje sbírka přijde ohraná, pustím něco nového ze Spotify. Grooveshark taky není špatný, ale v té jejich databázi je hrozný bordel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *