Kam od Googlu?

Tento týden ukázal, že spoléhat se na jednoho dodavatele služeb může být velmi zrádné. A týká se to i dodavatele, jehož matrou je nebýt "není zlý". Jak si v dnešní době může uživatel zachovat nezávislost a má to vůbec smysl?

Google nikdy nebyl open source firmou. Ano, ve velké míře využívá otevřené technologie, ale jeho klíčové produkty jsou uzavřené. Některé z nich mají otevřený zdrojový kód (Android, Chrome OS,…), ale jedná se o uzavřené projekty, kde je možnost zapojení pro ostatní zapovězená. Čím se Google odlišoval od ostatních firem bylo, že se pokud možno v co největší míře snažil používat otevřené protokoly, čímž si získal celou řadu open-source příznivců, protože i když byly jeho produkty uzavřené, většinou s nimi uživatelé open source neměli problém komunikovat právě díky otevřeným protokolům.

Jak se bohužel ukázalo na posledním Google I/O, i toto se mění. Nejbolestnější je zrušení kompatibility s Gtalku/Hangoutů s protokolem XMPP. Právě tím si mě Google před lety získal. Jabber pro mě mezi komunikačními sítěmi byla jasná volba. Byl jsem rád, že zvolili právě XMPP a chtějí být kompatibilní s ostatními. Oproti běžným Jabber serverů navíc přidali online historii a pěkného webového klienta. Nějakou dobu se zdálo, že XMPP bude nástrojem interoperability. Facebook na něm postavil svůj chat. Sice uzavřený pro komunikaci s ostatními Jabber servery, ale aspoň díky tomu nebyl problém s připojením z Jabber klientů. Dokonce i Microsoft nabídl XMPP bránu k jeho Live síti. Zdálo se, že peklo zamrzlo. Bohužel chyba lávky. Microsoft přešel na Skype, který je dlouhodobě kritizován jako uzavřený, a Google se rozhodl, že nezůstane příliš pozadu a Gtalk kompletně uzavře. Nejhorší na tom je, že to není kvůli technickým důvodům, ale prostě proto, že nechtěl, aby do jeho sítě měla přístup konkurence. Ukázkový příklad politiky "don't be evil"
Tím prý nekončí. Prý Google plánuje dělat modifikace do protokolu LDAP, takže problém s otevřeností bude i u dalších služeb. Webové služby přestávají optimálně fungovat v jiných prohlížečích než Chrome. U Opery už jsem si na to zvykl, ale stěžovat si začínají i uživatelé mnohem rozšířenějšího Firefoxu. Velmi silně mi to připomíná protlačování IE před více než dekádou.

Co s tím? Jako příznivci otevřených technologií se mi poslední kroky Googlu samozřejmě nelíbí, spíše než znepokojení nad dopady těchto konkrétních kroků mi to přineslo varování, kam může vést přílišná závislost na jednom poskytovateli služeb. Ono je hrozně pohodlné mít mail, chat, sociální síť, online disk, kalendář, online kancelářský balík,… od jednoho dodavatele. Služby jsou pěkně propojené, mají stejné rozhraní. Jenže to také znamená jeden velký vendor-lockin. Pokud vám služba přestane vyhovovat je mnohem jednodušší ji opustit, když od daného poskytovatele využíváte právě tuto jednu službu, než když jich používáte dalších 10. To je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl dlouhodobě něco dělat s přílišnou závislostí na Googlu.

Gmail -> Vlastní mail server/hosting
S myšlenkou vlastního mail serveru si pohrávám už nějaký čas. Případně bych se mohl vrátit zpět k emailu na normálním hostingu. Důvod, proč jsem odešel ke Google Apps, byl ten, že jsem chtěl mít email i Jabber pod stejnou adresou. Ta výhoda teď končí.

Google Calendar, Google Drive,… -> OwnCloud
O rozjetí vlastní instance OwnCloudu uvažuju už delší dobu. Teď k tomu mám o důvod víc. Google Drive jsem nikdy nevyužíval. Mám Dropbox, který, myslím, dělá svoji práci nejlépe, a už při spuštění Drive jsem si byl vědom přílišné závislosti na Googlu. OwnCloud by ale rozhodně přinesl větší nezávislost.

Google Chat -> Jabber
Tady je situace jasná. Návrat k Jabberu. Je na čase oprášit svůj starý Jabber účet na jns.netlab.cz 🙂 Nevím, jestli budu i nadále používat Hangouts, ale primární sítí bude rozhodně Jabber.

Google+ -> ???
Starý Google+ mi vyhovoval, jak designem, tak velmi šikovnou integrací Gtalku. Nové rozhraní je IMHO výrazně horší a Gtalk končí. Navíc v Opeře funguje výrazně hůře. Čím jej nahradit? Více Facebooku není ta správá odpověď 🙂 Naopak méně sociálních sítí mi zní dobře. Diaspora a podobné otevřené věci jsou sice pěkné, ale asi nikdy se nedostanou před kritické množství uživatelů a k čemu je sociální síť bez lidí?

Google nám uštědřil další lekci z přílišné závilosti na jednom poskytovateli služeb. Nebyla to první (vzpomínáte na Google Reader? to není tak dávno) a předpokládám ani poslední. Já osobně si z toho ponaučení vezmu.

2 komentáře: „Kam od Googlu?“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    Miro Hrončok writes:Sdílím tvé obavy. Problém je trošku s tím, jak je vyřešit.Gmail -> Vlastní mail server/hostingTady vyvstávají dvě věci, které mě děsí:1. Spam – Gmail má snad ten nejlepší spmafiltr, jaký jsem kdy viděl. Učí se rychle a dobře. Na mojí adresu chodí kvanta spamu a do inboxu mi přijde jeden tak za čtvrt roku. Falešné označení jako spam se mi stalo asi třikrát od prosince 2004.2. Klient. Jako by nestačilo, že musím používat desktopový klient na pracovní poštu, ještě by tomu přibyla ta osobní. Používání desktopového e-mailového klienta považuji za výrazně neefektivní. Například, když se přidám do nového mailinglistu, musím udělat toto:a. Na serveru vytvořit nový filtr, který na základě List-Id zařadí e-maily do nové složky (kterou vytvořím spolu s filtrem) .b. V klientu nastavit, že chci odebírat i tuto nově vytvořenou složku.c. Na jiném místě v klientu nastavit, že při kontrole nových zpráv chci kontrolovat i tuto složku.Vytvářet filtry v klientu považuji za nebezpečné (ztratím je, nepřenesu je na jiného klienta, …) a nepraktické (více zařízení = více klientů = synchronizace filtrů?).V Gmailu vytvořím filtr a vše jede (jedním krokem).Pokud bych měl používat webový klient, jediná věc, která se použitelností alespoň vzdáleně podobá Gmailu je Reoundcube. Ten ale bohužel nepodporuje konverzace, což je pro mě klíčová záležitost (nedokážu bez nich fungovat).Google Chat -> JabberTady je další problém. Můžu taky oprášit svůj njs.netlab.cz účet, ale asi bych spíš rozběhl nějakého jednoduchého deamona na vlastním, abych jel na stejném JID na své vlastní doméně.Problém je spíš v tom, že nemalé procento mých kontaktů na Jabberu / GTalku zůstane u Googlu a pak budu muset používat jak GTalk, tak Jabber zvlášť, což není pohodlné a vůbec nevím, jak se to bude konfliktit mezi sebou. Zároveň odpadá integrace Jabberu a e-mailu a opět platí, že budu muset použít desktopového klienta.Trochu mi to připadá, jako kdybych musel mít e-mailovou adresu u Seznamu, abych mohl psát ostatním na Seznamu, e-mailovou adresu na Gmailu, abych mohl psát ostatním na Gmailu atd.Viz třeba http://eschnou.com/entry/whats-next-google–dropping-smtp-support–62-24930.htmlGoogle Calendar, Google Drive,… -> OwnCloud. Není co dodat, +1.Google+ -> ???Tady bych to neřešil, protože Google+ je a byl uzavřený, takže se nic nezhoršilo.

  2. anonymous avatar
    anonymous

    tobik writes:Chtělo by to zase nějakou konkurenci. Google se stal úspěšným, protože se vymezil proti praktikám Microsoftu, tak by to chtělo zase někoho, kdo se postaví proti Googlu. Bohužel Microsoft i Apple jsou pořád v té uzavřenosti ještě dále. Ale mohla by začít fungovat aspoň ta konkurence v oblasti podpory prohlížečů. Pokud mi pojedou Bing mapy či Seznam mapy ve Firefoxu lépe než Google mapy, tak přejdu. Naštěstí v oblasti webu je pořád ten vendor-lockin podstatně menší problém, než v oblasti operačních systémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *