Zhruba před měsícem Rdio oznámilo, že je oficiálně dostupné i v České republice. Tak jsem si to na zkoušku na měsíc předplatil a už se mi jaksi nechce vracet k hudebnímu přehrávači s lokálně uloženou hudbou.

Ne, že bych se lokálně uložené hudby zbavoval. Pořád ji považuji za důležitou a na Rdio pořád není všechno (např. moje nejoblíbenější skupina – Led Zeppelin – chybí), nicméně tak nějak se vám to dostane pod kůži, že máte na dosah miliony skladeb, a pokud nevíte, co srovna poslouchat, můžete si pustit tématické rádio.

A proč zrovna Rdio? Od známých ze zahraničí jsem znal Spotify, který jsem i nějaký čas používal. V práci jsme měli zahraniční IP adresy, takže se stačilo z práce registrovat a jednou za čas přihlásit ke Spotify a člověk mohl používat Spotify i z ČR. Nicméně jsem nemohl upgradovat na placený účet, protože Spotify vytrvale odmítal moje peníze a tvrdil, že přijímá platební karty pouze ze země registrace. S reklamami to jaksi nebylo ono a i linuxový klient nebyl ideální (v té době ještě nebyl webový), tak jsem se na hudbu v cloudu na nějaký čas vykašlal.

Po oznámení, že je u nás oficiálně k dispozici Rdio, jsem to zkusil znovu. Nakonec na výběr moc nebylo. Český Musicjet byl mrtvý už při uvedení, jak po technické stránce (pouze klient pro Windows, proč proboha v roce 2013 neudělají rovnou webového klienta?!), tak po obchodní – aby měla podobná služba dobrou kvalitu, rozsáhlou sbírku atd. musí mít miliony uživatelů. Rozhodně tu platí úspory z rozsahu. Spotify v ČR stále k dispozici není, takže je na výběr jen mezi Deezerem a Rdio. Sbírky mají zhruba stejně rozsáhlé a Rdio se mi mnohem víc líbí jednoduchým designem webové aplikace.
Škoda, že v tomto trochu ujel vlak Last.fm. To mělo před lety našlápnuto nejlépe. Přineslo sociální platformu na poslouchání hudby a na svoji dobu taky unikátní streamování hudby, ale tam se jaksi zastavilo. Je to škoda, protože v mnoha ohledech je stále unikátní a kombinace online hudební sbírky a statistik a sociálních prvků Last.fm by byla skvělá. Ostatně poslechnuté skladby v Rdio si i nadále nechávám posílat do Last.fm.

Co mi na hudbě v cloudu zatím vadí nejvíc? Ani jedna ze služeb jaksi neuznává koncept fronty. Chci si házet skladby do nějaké obecné fronty s tím, že se později přehrají. Jde to řešit přes seznamy skladeb, ale není to ono. Naopak mi vůbec nevadí, že měsíčně platím 90 Kč. Přijde mi to jako velmi akceptovatelná cena za neomezené poslouchání prakticky neomezené sbírky. Popravdě umělce ta částka moc nevytrhne. Četl jsem, že z 1000 přehrání jejich skladeb mají 1 dolar. Holt si musí uvědomit, že hudba je všudypřítomná komodita, která je vzácná jen pro velmi omezenou skupinu, kde se stále drží věci jako vinily. Vydělávat dnes musí na zážitcích, tedy koncertech. Služby jako Rdio by měli brát spíše jako propagaci.


Webový přehrávač Rdio lze díky Epiphany velmi dobře integrovat do GNOME.

2 komentáře: „Hudba v cloudu“

  1. anonymous avatar
    anonymous

    76house writes:Díky za tip s Epiphany. Zatím na Rdio používám Nuvola player, ale jaksi to není úplně ono.

  2. […] V červnu 2013 potom oznámily Deezer a Rdio, že jsou oficiálně dostupné v ČR. Z těch dvou mě zaujalo Rdio hlavně díky jednoduchému a přehlednému […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *