Lze si dnes vůbec vybrat notebook?

Můj osobní notebook je ThinkPad T400s, který jsem koupil v roce 2010. Tento rok tedy bude mít 5 let. Dřív jsem měnil notebooky po 2-3 letech, ale s tímto jsem neměl důvod. Má SSD, RAM jsem rozšířil na pohodlných 6 GB, procesor dostačuje, jen ten grafický výkon trochu pokulhává. Zatím mě nenutí k výměně, klidně mi ještě rok dva může vydržet, ale i začínám po očku sledovat trh s notebooky. Dřív byla moje volba jasná – ThinkPad. Nyní to je mnohem složitější. Dá se vůbec vybrat?

Jaké jsou mé požadavky? Především hardware přátelský k Linuxu. To už dnes není takový problém. Snad jediný požadavek, jaký bych měl, je integrovaná grafická karta od Intelu. Hry nehraju, velký grafický výkon nepotřebuju a Intel je na Linuxu zdaleka nejlépe podporovaný. Co se týče velikosti obrazovky, tak bych opět preferoval 14″, i když bych snesl 13, či 13,3″. Ideálně poměr stran 16:10 a matný displej, ale vím, že tímto se výběr hodně zužuje, takže na tom netrvám. Když už bych kupoval nový notebook, tak s HiDPI, které má vertikálně alespoň 1800 pixelů na 14″ monitoru. Nechci nějaké pseudoHiDPI. Také už bych nechtěl nic jiného než SSD. Paměti alespoň 8 GB. Nemusí být vyloženě ultratenký, ale tenčí mašiny preferuju stejně, jako jsem před 5 lety preferoval T400s před T400. Na výdrži zase tak moc nezáleží, protože soukromý notebook používám převážně doma, ale alespoň 8 hodin je dnes standard.

A co na trhu vůbec je? Asi budu jeden z mála, ale líbí se mi poslední podnikové řady ThinkPadů. V práci mám X240 a až na ten prokletý touchpad, to je hodně solidní notebook. Šasí je tvrdší než už předchozích řad, navíc je z takového zvláštního tvrzeného plastu, který nepůsobí tak plastově a je mnohem praktičtější než nyní tak populární hliník. Chybí tomu jen lepší touchpad a taky HiDPI. Navíc ty ceny… Slušně vybavený X240 neseženete pod 40 tisíc.

ThinkPad X240

Abych pravdu řekl, tak mě nadchly dnes oznámené modely Macbooků. Po designové stránce to je opravdu paráda. Navíc to má i docela slušný poměr parametry/cena. Nicméně první věc, kterou bych s tím udělal, je, že bych OS X přehrčel Fedorou, protože OS X mě vytáčí pokaždé, když s tím musím na ségřiném Macbooku dělat. Problém je v tom, že Macbook není dělaný pro jiný systém. EFI to má zkliplené, výdrž na baterii je na ostatních systémech výrazně kratší než na OS X. Navíc mám trochu problém i s šasím z hliníku. On je to moc pěkný materiál… do doby, než vám spadne poprvé na zem. Navíc zredukování konektorů na jeden je opravdu příliš málo.

Pak je tu celá řada notebooků „designed for Windows 8 TM“. S dotykovými obrazovkami, nejrůzněji konvertabilní. Toto mě neláká. Dotykovou obrazovku nepotřebuju (bránit se jí ale na jinak skvělém notebooku nebudu) a tablet už mám, takže ho nemusím dělat z notebooku.

Z ostatních notebooků mé požadavky asi nejvíce splňuje ASUS Zenbook UX305. Má sice hliníkové šasí, ale to bohužel všechny v mnou preferované kategorii. Stejně tak bych se musel vzdát i matného displeje. Cenu má oproti konkurenci taky hodně přijatelnou.

ASUS-ZENBOOK-UX305_PR01-1280x9041

Nicméně jinak je to fakt bída, takže asi ještě počkám. Nakonec T400s pořád slouží dobře.

8 komentářů: „Lze si dnes vůbec vybrat notebook?“

 1. Thomas avatar
  Thomas

  Mrkni na notebook Dell Latitude 7440. Myslím, že je to, co hledáš.

  1. sesivany avatar

   Pěkný stroj, ale nemá HiDPI. Vzhledem k tomu, že bych kupoval notebook na dalších 5 let, tak je to parametr, z kterého už bych nechtěl slevovat.

 2. mimi_vx avatar
  mimi_vx

  nebo uz 7450

 3. radekvokal avatar
  radekvokal

  Co Samsung ATIV? V ruce sem ho mel a vypada pekne, ale nepracoval sem na nem. …

  1. sesivany avatar

   Bohužel Samsung zcela zařízl prodej notebooků v Evropě. Dal by se koupit v USA, ale asi by byly dost velké problémy s případným servisem v Evropě.

 4. Lukas avatar
  Lukas

  Můj názor je takový:
  1) koupit domů (nebo nechat pořídit zaměstnavatelem) další dock pro X240
  2) udělat „max out“ HW konfigurace (RAM, SSD aspoň 512GB)
  3) pokud máš morální problém používat pracovní desktop doma, udělat dual boot pracovní a domácí Fedory
  4) významně ušetříš

  Takto jsem to udělal i já s pracovním Latitude 5550 a jsem rád, že už doma nebudu muset kupovat počítač extra pro domácí použití.

 5. pjenkys avatar

  Co Chromebook pixel 2? Je to sice 12″ ale 3:2 a díky USB-C se již dá i dokovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *