Vydali jsme Fedoru 22

Dnes jsme po půl roce vydali další verzi Fedory. Opět z ní mám velmi dobrý pocit. Po stránce stability je to nejlepší Fedora, co pamatuji. Na domácím notebooku ji mám již od alphy, na pracovním notebooku jsem poprvé upgradoval už u bety. Obojí bez problémů. Co mě ale těší ještě víc, jsou změny v rámci Fedora.Next. Fedora opravdu nabrala jasný směr.

fedora22-945x400

Vzhledem k tomu, že pracuji v desktopovém týmu, nejvíce mě zajímá Fedora Workstation. Tam je celá řada novinek spjatá s GNOME. I když jsou uživatelé, kteří se s GNOME 3 stále nemůžou sžít (a já to plně akceptuji), můj osobní názor je, že s ním celý projekt postupně chytil jasný směr a „drive“. Pamatuji si období končícího GNOME 2 (2008-2010), kdy projekt hledal svoji novou tvář. Tenkrát opravdu nebyla jasná představa toho, jak bude GNOME vypadat za pár let, co je vlastně cílem. Nebylo to jasné ani v začátcích GNOME 3. Postupně se ale projekt chytl. Dnes si GNOME ze všech linuxových desktopů udržuje největší počet přispěvatelů. Za čtyři roky udělalo obrovský skok. Je to IMHO do detailu nejlépe vyladěné prostředí.

Fedora Workstation z toho všeho samozřejmě těží a dle mého názoru je to nejlepší distribuce GNOME. Před Fedorou jsem používal GNOME na Ubuntu a tenkrát bylo solidně podporované. Několikrát jsem se ale v poslední době potkal s Ubuntu GNOME a musím říct, že to není dobrý reprezentant tohoto prostředí. Že je minimálně jednu verzi pozadu, bych nebral jako takový problém, ale prostě to skřípe. Chyby, které jsou opravené v upstreamu, se k uživatelům nedostanou apod. Mnohem lépe GNOME udržuje Arch, ale ten zase není pro každého.

Nicméně naší strategií ve Fedoře není jen distribuovat, co vytvoří upstream, ale definovat, jak má finální systém vypadat, aby nejlépe vyhovoval našim uživatelům, a potom pracovat s upstreamem, abychom od nich dostali vše, co je k sestavení takového systému potřeba. A to také obnáší řadu mravenčí integrační práce, která ale ve výsledku přináší velkou přidanou hodnotu, protože „details matter“.

Fedora Workstation 22 je jenom takový lehký začátek. Některé změny vyžadují čas a nevyřeší se za pár měsíců. Osobně se těším na F23, kde toho máme naplánováno výrazně více. Ostatně se můžete podívat na náš Workstation Task List. Slouží nám i k internímu plánování v Red Hatu, ale v rámci transparentnosti ho držíme na veřejném místě. Každý se může podívat, co plánujeme a v jakém to je stavu. Vybírám pár věcí, které považuji za zajímavé:

 • Přepínání mezi grafickými kartami (Bumblebee je spíše znouzecnost, připravujeme řešení „od podlahy“).
 • Podpora dual headu s výrazně rozdílnými DPI (závisí na tom, jestli do F23 dostaneme Wayland jako výchozí, bez něj to nejde).
 • Integrace GTK a Qt světů (aby GTK/Qt aplikace v GNOME běžely co nejlépe).
 • Solidní výdrž na baterii bez nutnosti systém tweakovat (cílem dostat se minimálně na 80 % výdrže původního systému – Windows/OS X, aniž by uživatel musel cokoliv nastavovat).

Na začátku jsem zmínil, že mi přijde Fedora 22 opravdu stabilní. Velkou zásluhu na tom má nejen tým Fedora QA, ale také nástroj pro hlášení problémů ABRT. Tak propracovanou věc prostě žádná jiná distribuce nemá a nám to opravdu výrazně pomáhá. Nejenže to uživateli pomáhá posbírat ze systému co nejvíce relevantních informací o pádu, ale na základě hlášení to dokáže vytvářet neocenitelné statistiky. Chyb přichází tolik, že není v našich silách je všechny opravit. ABRT nám ale pomáhá odlišit, které chyby se týkají tisíců uživatelů a které zasáhly pouze jednotky z nich. Využíváme to v týmu ve velké míře, na prioritizaci neocenitelné a pomohlo nám to výrazně snížit počet „citelných“ chyb ve Fedoře.

Fedora ale není jen o Workstation. Zajímavé věci se dějí i v Serveru. Na servery jsem zvyklý jako většina lidí se „ssháčknout“, ale vyzkoušejte Cockpit, je to návykové a posunuje se to mílovými kroky kupředu. Od dubna pode mě v Red Hatu patří také KDE vývojáři a musím říct, že i KDE Spin vypadá moc pěkně. Hodně skalních fanoušků KDE si stěžuje, že mizí nastavení, ale já to kvituju, KDE mi vždy přišlo nastaveními přeplácané. Navíc jde v KDE 5 (konečně!) vidět ruka designérů. Mimochodem máme novou stránku pro alternativní verze Fedory (spiny). Vypadá moc pěkně.

Co se týče mých osobních plánů kolem Fedory, tak momentálně končí můj čas ve FAmSCo, kde dělám předsedu. Ve skutečnosti už přesluhuji. Rád bych si dal na čas pauzu od vrcholných organů Fedory. Několik let jsem vedl komunitu Fedora ambassadorů v EMEA. Rád bych tu zůstal aktivní, ale také předávám část úloh ostatním. Kde bych chtěl zůstat aktivní i nadále, je role ambasadora v ČR. Práce v terénu co nejblíže uživatelům mě prostě baví. Už taky asi rok plánuji malou tištěnou příručku k Fedoře, něco jako „Začínáme s Fedorou“, kterou bychom mohli rozdávat na akcích. Zatím ale dávám dohromady jen online příručku. Pomoc bych rozhodně uvítal 😉

8 komentářů: „Vydali jsme Fedoru 22“

 1. Lukáš avatar
  Lukáš

  Zůstane v dalších vydáních (23, 24, …) možnost kromě GNOME Wayland taky GNOME Classic?

  1. sesivany avatar

   Zatím nejsou žádné plány na jeho odstranění, takže by tam měl zůstat.

 2. Lukáš Kotek avatar

  „Už taky asi rok plánuji malou tištěnou příručku k Fedoře, něco jako „Začínáme s Fedorou“, kterou bychom mohli rozdávat na akcích. Zatím ale dávám dohromady jen online příručku. Pomoc bych rozhodně uvítal.“
  Teď budu ještě chvíli trochu vytížený, ale přes léto bych k tomu klidně docela rád přispěl, neb jsem trochu grafoman 😀 Jaký bude (orientačně) obsah a rozsah..?

  1. eischmann avatar

   Ahoj, mělo by se jednat o krátkou příručku, kterou bude levné vytisknout a rozdávat po akcích. Mělo by v ní být, co je Fedora, co nabízí, kde ji získat, jak ji nainstalovat, seznámení se systémem a nejčastější kroky po instalaci.

   1. Lukáš Kotek avatar

    Promiň za prodlevu :-/ Za mě OK. Do toho bych se klidně vrhnul 🙂 (Bude v rámci ní možné zmínit věci a la rpmfusion, nebo je to „patentové“ tabu..? Samozřejmě bych chápal proč, ale je to snad nejčastější dotaz, jehož zodpovězení by se tam hodilo.)

 3. zdehasek avatar
  zdehasek

  Ahoj,
  musím říct že Gnome 3 se mi líbí čím dal víc, a to že to na začátku nebyla žádná sláva:-).
  Nicméně poslední dobou mám pocit, že některé části systému jsou jakoby okoukané z mobilních operačních systémů /což není rozhodně špatně/ a mám z Gnome takový pocit, že se připravuje k používání třeba na tabletech.
  Osobně bych něco takového určitě vítal, nicméně jsem k tomu nikde žádnou oficiální informaci nedostal.
  Nemáš nějakou zákulisní informaci, Jirko?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. sesivany avatar

   Přímo o tabletu nevím, ale v Red Hatu dostáváme na „hraní“ konvertabilní notebooky (člověk může utrhnout monitor a používat to jako tablet a právě to, aby to šlo rozumně používat v „tablet módu“, je jeden z cílů, takže se řeší akcelerátory, automatické nastavení podsvícení, softwarová klávesnice atd.

 4. zdehasek avatar
  zdehasek

  Tak to je super…a jak to zatím s podporou těchto zařízení vypadá? Existuje nějaký seznam podporovaných konvertabilních notebooků?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *