Chrome/Chromium je dnes nejpopulárnější prohlížeč. Já se přesto jeho používání vyhýbám, mám ho pouze na pracovním notebooku a pouze pro testovací účely. Co proti němu mám? To už jsem se delší dobu chystal sepsat.
Příliš dominantní – Chrome/Chromium má dnes podle StatCounteru téměř 50 % trhu a jeho podíl stále roste. Časem se můžeme dostat do dob Internet Exploreru a myslím, že všichni pamětníci souhlasí, že to byly pro web nepěkné doby. Stránky se nedělaly podle standardů, ale podle toho, jak fungovaly v IE. To můžeme částečně vidět už dnes, když některé weby fungují nejlépe v Chrome, týká se to „překvapivě“ především služeb od Googlu. Hlavně díky dominatnímu postavení Chrome se podařilo do webového standardu HTML 5 protlačit uzavřené DRM. Někteří lidi říkají: „Ano, toto se mi nelíbí, ale já používám Chromium, nepodporuji to.“ Bohužel v těchto věcech na tom nezáleží. Z pohledu tržního podílu a vyjednávací síly je to jeden prohlížeč.
Příliš mnoho vajec v jednom hnízdě – Tak nějak odjakživa mi vadí záviset v příliš mnoho věcech na jednom dodavateli. Nejsem ten typ, který musí mít všechno od Googlu/Apple/Microsoftu/… Od Googlu používám Search, Google+, Gmail, Hangouts, Maps, Calendar. Nemusím být paranoidní, abych si myslel, že to je opravdu hodně osobních informací pro jednu firmu. Dlouhodobě se snažím závislost na Googlu snížit. Používáním Chrome bych tomu moc nepomohl.
Chromium a open source – Hodně příznivců, kteří používají Chromium, argumentují, že je přece open source, že je ok. Já jsem zase slyšel, že to, co si stáhnete od Googlu a máte sestavit, 100% open source není. Jen se všichni tváří, že tomu tak je. Nevím, na vlastní oči jsem si to neověřil, ale při tom licencovém guláši bych se tomu ani nedivil.
Kašle na Linux – Zní to divně, že? Chrome má přece verzi pro Linux a Chromium na něm lze také sestavit. Jenže podpora Linuxu třeba ze strany Mozilly je vedle podpory od Googlu jako 100 a 1. To můžu vidět vidět v práci, kde mám na starosti dodávání obou prohlížečů zákazníkům. Přijde mi, že Googlu záleží jen na Chrome OS a ostatní distribuce podporuje jen jako takový nenáročný vedlejší produkt. Používá vlastní opatchované knihovny, takže Chromium nelze rozumně dostat do celé řady distribucí včetně Fedory. Zásadní změny dává vědět s minimálním předstihem atd.
Špatně se integruje do prostředí – Chrome/Chromium je takový samorost. Vzhledově prostě do žádného desktopového prostředí nezapadá a nejde s tím moc co dělat. Firefox v tomto taky nevynikal, ale s Australisem a portem na GTK3 se to výrazně zlepšilo a pokud člověk použije pár rozšíření, tak vypadá téměř jako nativní aplikace pro GNOME.
Těch důvodů je jistě více. Nezmínil jsem třeba paměťovou náročnost, která je obrovská. Nicméně ten hlavní důvod se dá shrnout do toho, že z důvodu dominantního postavení tvůrce a dlouhodobě nebezpečné vertikální integrace (Google je nejen poskytovatelem prohlížeče, ale také služeb a obsahu, který člověk přes ten prohlížeč používá) nemůžu dnes považovat Chrome/Chromium za nezávislý nástroj pro prohlížení Internetu. Roky jsem používal Operu, která sice nebyla open source, ale bila se za otevřené standardy, neutralitu webu a ochranu uživatelů. Dnes tuhle úlohu nejlépe plní Firefox a jde to vidět i v praxi, kdy vyvijí celou řadu funkcí ochraňujících uživatele jako například ochranu proti sledování internetové aktivity.
A co vy a Chrome/Chromium? Jaké důvody vás vedou k tomu ho používat/nepoužívat?
Napsat komentář