Proč nepoužívám Chrome/Chromium

Chrome/Chromium je dnes nejpopulárnější prohlížeč. Já se přesto jeho používání vyhýbám, mám ho pouze na pracovním notebooku a pouze pro testovací účely. Co proti němu mám? To už jsem se delší dobu chystal sepsat.

Příliš dominantní – Chrome/Chromium má dnes podle StatCounteru téměř 50 % trhu a jeho podíl stále roste. Časem se můžeme dostat do dob Internet Exploreru a myslím, že všichni pamětníci souhlasí, že to byly pro web nepěkné doby. Stránky se nedělaly podle standardů, ale podle toho, jak fungovaly v IE. To můžeme částečně vidět už dnes, když některé weby fungují nejlépe v Chrome, týká se to „překvapivě“ především služeb od Googlu. Hlavně díky dominatnímu postavení Chrome se podařilo do webového standardu HTML 5 protlačit uzavřené DRM. Někteří lidi říkají: „Ano, toto se mi nelíbí, ale já používám Chromium, nepodporuji to.“ Bohužel v těchto věcech na tom nezáleží. Z pohledu tržního podílu a vyjednávací síly je to jeden prohlížeč.

Příliš mnoho vajec v jednom hnízdě – Tak nějak odjakživa mi vadí záviset v příliš mnoho věcech na jednom dodavateli. Nejsem ten typ, který musí mít všechno od Googlu/Apple/Microsoftu/… Od Googlu používám Search, Google+, Gmail, Hangouts, Maps, Calendar. Nemusím být paranoidní, abych si myslel, že to je opravdu hodně osobních informací pro jednu firmu. Dlouhodobě se snažím závislost na Googlu snížit. Používáním Chrome bych tomu moc nepomohl.

Chromium a open source – Hodně příznivců, kteří používají Chromium, argumentují, že je přece open source, že je ok. Já jsem zase slyšel, že to, co si stáhnete od Googlu a máte sestavit, 100% open source není. Jen se všichni tváří, že tomu tak je. Nevím, na vlastní oči jsem si to neověřil, ale při tom licencovém guláši bych se tomu ani nedivil.

Kašle na Linux – Zní to divně, že? Chrome má přece verzi pro Linux a Chromium na něm lze také sestavit. Jenže podpora Linuxu třeba ze strany Mozilly je vedle podpory od Googlu jako 100 a 1. To můžu vidět vidět v práci, kde mám na starosti dodávání obou prohlížečů zákazníkům. Přijde mi, že Googlu záleží jen na Chrome OS a ostatní distribuce podporuje jen jako takový nenáročný vedlejší produkt. Používá vlastní opatchované knihovny, takže Chromium nelze rozumně dostat do celé řady distribucí včetně Fedory. Zásadní změny dává vědět s minimálním předstihem atd.

Špatně se integruje do prostředí – Chrome/Chromium je takový samorost. Vzhledově prostě do žádného desktopového prostředí nezapadá a nejde s tím moc co dělat. Firefox v tomto taky nevynikal, ale s Australisem a portem na GTK3 se to výrazně zlepšilo a pokud člověk použije pár rozšíření, tak vypadá téměř jako nativní aplikace pro GNOME.

Těch důvodů je jistě více. Nezmínil jsem třeba paměťovou náročnost, která je obrovská. Nicméně ten hlavní důvod se dá shrnout do toho, že z důvodu dominantního postavení tvůrce a dlouhodobě nebezpečné vertikální integrace (Google je nejen poskytovatelem prohlížeče, ale také služeb a obsahu, který člověk přes ten prohlížeč používá) nemůžu dnes považovat Chrome/Chromium za nezávislý nástroj pro prohlížení Internetu. Roky jsem používal Operu, která sice nebyla open source, ale bila se za otevřené standardy, neutralitu webu a ochranu uživatelů. Dnes tuhle úlohu nejlépe plní Firefox a jde to vidět i v praxi, kdy vyvijí celou řadu funkcí ochraňujících uživatele jako například ochranu proti sledování internetové aktivity.

A co vy a Chrome/Chromium? Jaké důvody vás vedou k tomu ho používat/nepoužívat?

15 komentářů: „Proč nepoužívám Chrome/Chromium“

 1. Lukáš avatar
  Lukáš

  Chrome jsem kdysi používal hodně, dnes se mu spíše vyhýbám. Je přebobtnalý, náročný na zdroje a příliš integrován se službami Googlu. Na Windows dnes upřednostňuji IE11, který nabízí perfektní 2D akceleraci při scrollování a krásný rendering písma. Z doplňků si vystačím s Adblock filtry v Ochraně proti sledování a s Lastpassem. Na Linuxu většinou Firefox. Co mi trošku vadí, tak v žádné distribuci jsem zatím nedosáhl takového rychlosti browseru (Chromium, Firefox, Iceweasel) jako dosahuje IE11 ve Windows.

 2. zdenek avatar

  Chrome je výborné na testování responsivních webů a to je tak všechno. Velký žrout paměti, sledování uživatele… ale to jsi už všechno psal. PS: komentář napsán v chrome 🙂

 3. Ondřej Kolín avatar

  Mě drží setrvačnost … A neumím udělat to okamžité rozhodnutí a utéct … Ale velmi hezky a rozumně napsaný blogpost

 4. Tobiáš Potoček avatar

  Já používám na Linuxu primárně Firefox, protože Chrome skutečně vypadá jako bazmek a do uživatelského rozhraní příliš nezapadá (a to jsem se snažil). A také mi mnohem více vyhovuje rozhraní Firefoxu. Např. na download bar Chromu, který ukrajuje vertikální prostor (z širokoúhlé obrazovky), jsem si nikdy nezvykl a Firefox to má řešeno podle mě o mnoho lépe.

  Smutné je, že Chrome je objektivně mnohem rychlejší a i stabilnější. Třeba to, že každý tab běží ve vlastním vlákně, se na tom podstatně podepisuje (i když se asi také podepisuje na spotřebě prostředků).

  IE11 neznám, ale věřím tomu, na Windows bych ho asi také používal. Kéž by takto fungoval i Firefox 🙂

 5. davkol avatar
  davkol

  Používám Firefox, a to z pragmatických důvodů (Vimperator, Firefox Sync), přestože Mozilla už nějakou dobu smrdí (viz např. aktuální kauza Pocket)… Takže jak to tak pozoruju, za chvíli poběžím na nějakém minimalistickém prohlížeči s ovládáním klávesnicí (třeba eww v Emacsu) a články si budu exportovat (jako si je RMS nechává poslat e-mailem).

 6. Kamil avatar
  Kamil

  Dotaz na ty, co používají FF x64 ve Windows – který používáte? Je docela hodně různých x64 distribucí, máte nějakou ověřenou?
  https://www.waterfoxproject.org
  https://nightly.mozilla.org
  http://cyberfox.8pecxstudios.com/cyberfo

 7. Trpaslík z Trpasloje avatar

  Jedu v Chromu ze setrvacnosti. V lete budu instalovat Win10, tak jsem si slibil, ze vyzkousim ten jejich novy browser, uz jen proto, ze prechazim z gmailu na outlook.

 8. lukaskotek avatar
  lukaskotek

  Dlouhou dobu jsem používal Firefox, poté významný řasový úsek Chrome, nyní opět už delší dobu Firefox. Proč ten? 1) Přístup k soukromí; 2) Lépe řešená synchronizace (v úzké vazbě na první bod) 3) Konzervatismus a určitá stabilita vývoje (NPAPI tu prostě je a budu rád, když pluginy pro něj zůstanou funkční); 4) Firefox má skvěle promyšlené GUI i na Androidu/tabletu a Androidu/smartphone (se synchronizací neocenitelné).

 9. Martin avatar
  Martin

  Já tedy naopak mnoho vámi uvedených argumentů uplatnil, když jsem se rozhodl pro chome (a to pracuji téměř výhradně v linuxu), skvělá synchronizace, lepší kompatibilita HTML5, rozšiřitelnost pomocí jednoduchých pluginů, možnost spuštění aplikace na desktopu (–app). Naopak Firefox dělá z mého pohledu jednu ptákovinu za druhou např. integrace videochatu a čtečky pocket.

  1. eischmann avatar

   No, popravdě netuším, který z těch argumentů, co uvádím, jste použil. Já v tom vašem komentáři nevidím ani jeden… možná tu integraci do desktopu.
   1. Firefox může sotva být příliš dominantní, když má 20 % na trhu.
   2. sotva může hrozit nějaká nebezpečná vertikální integrace či vendor-lockin, když Mozilla neprovozuje téměř žádné online služby na rozdíl od Googlu.
   3. Firefox je zcela jednoznačně open source, netáhne s sebou žádné licenční nejasnosti.
   4. podpora Linux ze strany Mozilly je objektivně výrazně lepší.
   5. tady to je o úhlu pohledu. Pokud někdo používá webové aplikace, tak mu Chrome může přijít lépe integrovaný, já zase od prohlížeče chci, aby se choval jako nativní aplikace, aby posílal normální notifikace atd. a tady je zase lépe integrovaný Firefox.

 10. parohac4denicekparohac4 avatar

  Hm, tak já jako uživatel Chrome OS raději budu mlčet. A to jsem paranoik a pořídím si tohle 🙁

 11. Vl avatar
  Vl

  Popsal jste to poměrně přesně. Tak nějak to vidím taky . Asi jsem patřil mezi první kteří Chrome začali užívat a nejen Chrome , ale i různé služby od Googlu , byly svého času fajn – třeba uložiště fotek jenže potom se vše začalo měnit, neustálé změny ovládání , vnucování funkcí , pořád nové a nové podmínky a sml.vztahy tak jsem s toho všeho co jsem tam měl už asi tak 90% zrušil a zařídil se jinak.Co se týče prohlížeče ten jsem odinstaloval dnes a ta poslední kapka bylo to , že mi pod w7 zmizela spodní lišta snadného spouštění při zobrazení www stránky ve Chrome.Ono tak jako tak to odinstalování bylo v plánu. Ve w7 používám více prohlížečů a Chrome mě štval ve více věcech kde se choval v poslední době nekorektně a ačkoli nabízel možnost úpravy mnohdy na tuto úpravu nereagoval.Ono celkově kdysi jsem byl nadšený s w95,w98, wxp.Visty mě moc nenadchly a w7 sice mám na jednom HDD ale kolují zvěsti o aktualizacích které nejsou ku prospěchu uživatele tudíž jsem se rozhodl pro hledání řešení do budoucna.W10 nechci v tom mám jasno . Trochu laboruji s Ubuntu a jsem překvapený jak dobře to funguje a kolik možností systém nabízí. Připadám si jako v době kdy jsem objevoval třeba wxp a hledal programy které potřebuji atd.Dneska když pouštím pc tak mnohem častěji připojím disk s Ubuntu než s w7. Je fakt že ve w7 třeba mám některé prg. bez kterých se neobejdu ale už teď to vypadá že je to jen otázka času.Podobně jsem před léty přešel s MicrosoftOffice na LibreOffice když v 2007 tuším vyšla ta verze s tím pásem ikon, tak jsem s tím asi ještě dva roky zápasil a pak to šlo pryč s počítačů. Od té doby mám jen LO a jsem spokojený, jen se „modlím“ aby se s tím nestalo něco podobného jako s MSO.No a protože se v šuplíku najde nějaký ten nevyužitý HDD tak bych zkusil ještě i další distribuce Linuxu.Když se tak zamyslím , tak w7 startuji hlavně proto že na něm zpracovávám své domácí video s kamery a některé úpravy fotek.Internet už minimálně i když teď zrovna 🙂 třeba .

 12. pushkin avatar
  pushkin

  Příliš dominantní – No a? Přeci kvůli tomu, že všichni pijí pivo nebudu pít džus?

  Příliš mnoho vajec v jednom hnízdě – Účet u Googlu nemám, propojení Chromia s účtem Googlu mne tedy netrápí 😉

  Chromium a open source – Doporučuji ověřit. Vzhledem k tomu, že jej má v repozitářích i Debian, který je na open source téměř fanaticky vysazen, bych to tak zle neviděl.

  Kašle na Linux – Netuším, co brání tomu, aby se Chromium dostalo do Fedory, ale openSUSE ani Debian s tím problémy nemají, tak nevím, jestli chyba bude na straně Chromia…

  Špatně se integruje do prostředí – To je ale známé. On ani Firefox s tím jeho příšerným XULem není žádná hitparáda. Samozřejmě ideální by byl prohlížeč napsaný v čistém GTK/Qt, u těch ale dodnes bývají problémy s kompatibilitou a funkčností. Škoda, že Opera neotevřela 12.16 dalšímu vývoji komunitě. To by byla nádhera 🙁

 13. […] třídit a komentovat již při samotném „bookmarkování“. Pokud používáte Google Chrome (odkazuji zde na zajímavou kritiku Chromu), nainstalovat si tuto aplikaci není vůbec složité. […]

 14. jirinakral avatar

  Perfektně napsaný článek, dokonce jsem si dovolila na něj odkázat v mém postu … jsem uživatel a musím přiznat, že mi zkrátka vyhovuje. Pracuji hodně online jako Freelancer a Chrome je poměrně dost často vyžadovaný i zaměstnavateli. Tak už nad tím ani moc nepřemýšlím a adaptuji si ho na své potřeby. Některé aplikace Chromu velmi oceňuji …
  https://hledac.wordpress.com/2016/01/27/spravce-zalozek-muj-favorit/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *