DuckDuckGo: 4 měsíce s kachnou

Dneska jsem si uvědomil, že už čtyři měsíce nepoužívám k vyhledávání Google, ale DuckDuckGo a sžil jsem se s tím natolik, že už mi to ani nepřijde. Jaké jsou dosavadní zkušenosti?

300px-duckduckgo_logo-svg

Samotné výsledky vyhledávání nejsou tak kvalitní jako u Googlu. Miliardy investované do vyhledávacích algoritmů a kvanta dat posbíráných od uživatelů jsou vidět. Nicméně DuckDuckGo je dost blízko na to, aby mi to nějak zásadně vadilo. Jako primární zdroj používá Bing, ale zároveň je lepší než Bing, protože používá i další zdroje a má více vychytávek. Pokud se mi výsledky hledání nelíbí, můžu k vyhledávanému výrazu přidat !g a vyhledávání se přesměruje na Google. Dělám to ale tak jednou za sto vyhledávání.

Rychlostí je DDG srovnatelné s Googlem, dnešní vyhledávací služby reagují prakticky okamžitě. V tomto už se zásadní rozdíly nevyskytují. No… i když takový Seznam mi přijde přece jenom pomalejší než DDG a Google.

Hodně návykové je propojení na další vyhledávací služby pomocí bangů. Denně používám !fedpack, !rhbz, !cc a občas již zmiňované !g. Google samozřejmě nechce, abyste vyhledávali u někoho jiného, takže něco podobného nenabízí. Je to velká výhoda DDG.

Výhodou DDG je také to, že se člověk setkává s minimem reklam. Je to maximálně jeden reklamní odkaz na stránce. Člověk také není vystavený SEO, tedy umělé optimalizaci stránky pro vyhledávání daného termínu. V ČR prakticky nikdo neoptimalizuje pro Bing nebo DDG.

Samozřejmě nemalým bonusem DDG je také ochrana soukromí a mnohem větší otevřenost. Můžete se zapojit do překladů, vývoje atd. Tento týden DDG věnovalo 9 open-source projektům, které nejvíc používá, 225 tisíc dolarů. Google také podporuje open source, ale DDG přispívá relativně k tržbám výrazně více.

DDG je skvělá vyhledávací služba pro power usery. V Red Hatu jej vidím používat čím dál víc lidí. Doporučil bych ho běžným uživatelům, třeba svým rodičům? Asi ne, ti by přidanou hodnotu DDG neocenili a na Google jsou prostě zvyklí.

5 komentářů: „DuckDuckGo: 4 měsíce s kachnou“

 1. Miro Hrončok avatar
  Miro Hrončok

  Vzhledem k tomu, že používám Gmail a Google kalendář, Google toho o mě ví asi víc než já sám,
  takže kdybych řešil nějaké soukromí při vyhledávání, připadal bych si jako debil 😀

  BTW Místo bangů používám přímo fičuru Chromia, že napíšu třeba csfd.cz, dám tab a můžu vyhledávat. Hledat Fedora package to ale neumí 🙁

  Ty bangy si definuješ sám, nebo jsou nějak globální?

  1. Creep73 avatar
   Creep73

   https://duckduckgo.com/bang
   Řemeslníky a prodejce v okolí bydliště se mi s DDG moc hledat nedaří.
   Často mi vrací na české slova s českou vlaječkou odkazy ze zahraničí.
   Občas se hodí cached odkazy od googlu. Kvůli dementní topologii sítě nemáme v práci přístup na 104. adresy.

  2. eischmann avatar

   Sám si to přidávat nemůžeš, ale můžeš je požádat, aby tvůj návrh přidali. K dispozici už jich je víc jak 8 tisíc, je tam téměř vše, na co si člověk vzpomene (různé bugzilly, Github,…), takže zatím jsem neměl potřebu přidávat vlastní.

 2. lzap avatar
  lzap

  DDG má strašně špatné výsledky hledání, reklamy na google.com mě neobtěžují a už jsem si zvykl očima přeskočit na první relevantní odkaz. Google (stále) zatím nepovažuji za evil firmu, takže zůstávám u jejich produktů. Oblíbil jsem si zejména Chrome a Chrome OS.

  Když vyhledám třeba sebe, dostanu zcela nerelevantní linked in profil nějakého zapletala z banky. Dovolím si tvrdit, že moje přítomnost na internetu má svoji historii a blog patří na první místo za každých okolností, pak github.com samozřejmě 🙂

  To ovšem neznamená, že DDG nefandím. Nicméně nebudu jim věřit o nic více, než Googlu. Jedná se o proprietární technologii, tohle by mělo být svobodné od základu, jako Wikipedia.

  1. eischmann avatar

   Nevím, co DDG vyhodilo tobě, ale já mám na 3. místě tvůj blog a na 4. místě tvoji stránku about.me, což mi přijde dost relevantní. Na Googlu jsou ty samé stránky na 4. a 5. místě. Nemůžu si pomoct, ale DDG mi zrovna u tebe dal lepší výsledky.
   Jinak nevím, kolik z té služby DDG je uzavřené, ale velká část komponent má otevřený zdrojový kód: https://github.com/duckduckgo
   S Googlem neporovnatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *