První mobilní telefon jsem dostal v roce 2001 a byla to Nokia. Od té doby jsem vystřídal mobily pěti různých značek. Před časem jsem zakotvil u Sony a musím říct, že jsem fakt spokojený.
Důvod, proč jsem si vybral Sony, byl jednoduchý. Chtěl jsem nějaký telefon s obrazovkou do pěti palců a přitom nedělat kompromisy, co se týče hardwaru. Compact od Sony byl a dosud je snad jedinou volbou, takže rozhodování bylo docela snadné. Tenkrát jsem si počkal na nový Sony Xperia Z5 Compact, koupil jej první týden, co byl u nás k dostání, a vysolil za něj plnou startovací cenu. Mám ho už rok a půl a musím říct, že toho nelituju. Získal si mě nejen výkonem v malém těle.
Kvalita zpracování – mobil beru jako spotřební elektroniku a podle toho se k němu také chovám. Nepoužívám obaly nebo pouzdra, protože jsem si nekoupil malé tělo, abych ho potom strčil do obalu, který mobil udělá o kus zvětším. Z5 Compact nosím rok a půl po kapsách s klíčema, beru ho na většinu sportovních aktivit, protože mi je měří, atd. Ačkoliv se jedná vlastně o plasťák, po roce a půl je skoro jako nový. Žádné na první pohled viditelné poškození. Můj předchozí telefon Samsung S4 Mini sice dva roky bezohledného zacházení vydržel, ale ke konci vypadal už hodně „jetě“. Jeho následovník od Sony je na tom nepoměrně lépe. Všiml jsem si, že podobnou zkušenost má víc majitelů mobilů od Sony.
Portfólio doplňků – Sony má docela širokou nabídku telefonů, ale v čem určitě trčí z davu výrobců telefonů s Androidem, je nabídka nejrůznějších doplňků. Sony dělá v elektronice prakticky všechno, takže od nich můžete také dostat nejrůznější náramky, hodinky, headsety, sluchátka,…, které si s mobily od Sony velmi dobře rozumí. Máme v rodině dva headsety a jedny hodinky od Sony a fungují naprosto bezproblémově. Připojí se dotykem přes NFC a Sony často nabízí pro jejich nastavení vlastní aplikace.
Dárky – Sony se rozhodně nepodbízí cenou. Když mobily přijdou na trh, jsou spíše dražší než levnější. Nicméně jako jeden z mála výrobců často nabízí k mobilům dárky. Já jsem k Z5 Compact dostal headset v ceně 2000 Kč. Cena podzimní Xperie XZ šplhala k 20 tisícům, ale Sony k ní dávalo kvalitní bluetooth sluchátka v ceně 5000 Kč. Máti dostala k Xperii X headset za 1200 Kč jako dárek za věrnost (stačilo registrovat nový telefon a s ním starší taktéž od Sony). Je to docela dobrá strategie. Sony si tím uvolní sklady a přitom zákazníkům nabídne něco navíc. A to něco je nějaký doplněk k telefonu, takže je vysoká pravděpodobnost, že to pro majitele mobilu bude užitečné. Já headset používám prakticky denně.
Lehce upravený Android – preferuji, když je systém co nejblíže čistému Androidu. Starý TouchWiz od Samsungu jsem úplně nesnášel. Sony si sice rozhraní Androidu upravuje, ale výrazně méně drasticky. Je to víceméně čistý Android s pár vychytávkami.
Rychlé upgrady – Xperia X byl vůbec první „negooglí“ telefon, který dostal upgrade na Android 7. Na rok a půl starý Z5 Compact jsem dostal Nougat dneska a kdyby nemuselo Sony aktualizaci kvůli nějaké chybě, kterou uživatelé hlásili, pozastavit, měl bych novou verzi už asi měsíc. To není špatné vzhledem k tomu, že jiné značky posílají aktualizaci na Nougat na své nejnovější prémiové modely teprve teď, starší a levnější modely stále čekají.
Výdrž na baterii – Sony má taky velmi slušně vyladěný power management. Jejich režimy Stamina a Ultra Stamina neměly v době, kdy jsem si pořídil Z5 Compact, konkurenci. Nyní se podobné režimy dostávají přímo do samotného Androidu, ale třeba Ultra Stamina se pořád hodí. Sice musím restartovat, ale pak mi mobil se zbývajícími 15 % baterky vydrží až 15 hodin. Při běžném provozu, když byl telefon nový, jsem den končil s cca 60 % baterky, takže dva dny dával bez problémů. Dnes už je kapacita o chlup horší a taky telefon víc ždímám (už kvůli tomu, že k němu mám nonstop připojené hodinky), takže vydrží jen jeden den, ale pořád spolehlivě.
Uživatelská přívětivost – nemůžu si pomoct, ale software od Sony se mi z pohledu uživatelské přívětivosti líbí. Kvůli hodinkám musím opět používat nějaké aplikace od Samsungu. Vypadá pěkně, mají moderní vzhled, ale ten „look&feel“ mi prostě nesedí. Aplikace od Sony mi sedí mnohem lépe. Třeba úvodní tutoriál mají tak pěkně udělaný, že jej zvládla i moje máti. A mají to i tak nějak celé dotažené, což není případ některých mobilů čínských výrobců, které mají na první pohled dobrý software, ale časem člověk naráží na jeden nedotažený detail za druhým.
Zvuk – Sony je matadorem v oblasti hudebních zařízení a i u mobilů se na kvalitním zvuku taky zakládá. Mobily podporují hudební soubory o 24bit/192kHz. Jak mobily, tak doplňková zařízení jako bluetooth sluchátka nebo headsety podporují LDAC, který umožňuje přenášet zvuk ve vysokém rozlišení také přes bluetooth. Nabízejí také další technologie jako např. DSEE HX, který škáluje komprimovaný zvuk tak, aby zněl lépe. Podle posledních informací nechtějí naskočit na módní vlnu a zrušit 3,5mm jack. Naopak z něj chtějí vyždímat co nejvíc. Jestli je v něčem Sony v oblasti mobilů jasná jednička, je to ve zvuku.
Dřív bych ještě doplnil jako výhodu, že není systém plný bloatware. Sony sice stejně jako většina výrobců přibaluje aplikace, které člověk nemusí vůbec použít (v mém případě pro propojení s PlayStationem), ale ještě v Z5 Compactu šly bez problémů odinstalovat. Dnes už je bohužel většina z nich zadrátovaných v systému. Škoda.
Počítám, že můj další mobil bude opět od Sony. Uvidím, jestli půjdu opět do Compactu nebo zkusím něco většího. Trh s mobily je hodně konkurenční a důraz zákazníků na co nejvyšší hardwarové parametry a nejnižší cenu nahrává čínským výrobcům. Sony se rozhodlo zcela opustit spodní segment trhu a zaměřit se jen na trhy, kde má silnou pozici (Evropa a Japonsko, naopak v Číně nebo USA prakticky není). To je důvod, proč se jim za poslední dva roky dost výrazně propadl počet prodaných kusů. Naopak se ale dostala mobilní divize do zisku, byť malého. Ale vzhledem k tomu, jak málo výrobců mobilů s Androidem zisku vůbec dosahuje, je i to docela úspěch. Tak snad jim to s mobily vydrží.
Napsat komentář