Volání přes Telegram

Telegram je IMHO nejlepší IM služba – hromada klientů, rychlá, plno pokročilých funkcí, alespoň částečně otevřená. Jednou z věcí, které konkurence má, ale Telegramu chyběly, bylo hlasové volání. Minulý týden jsme se ale konečně dočkali.

Autoři Telegramu dlouho chybějící volání obhajovali tím, že se chtějí zaměřit na funkce textové komunikace. Je fakt, že převážně komunikuji s lidmi textovými zprávami, ale mít možnost hlasového hovoru se hodí. Hlavně, když je člověk v zahraničí. Kvůli tomu jsem stále občas používal Skype.

Minulý týden ale přišlo oznámení, že Telegram ve verzi 3.18 podporuje také hlasové volání a že se nová funkce postupně zpřístupňuje uživatelům v jednotlivých regionech počínaje Západní Evropou. Česká republika byla očividně v první vlně, protože aktualizace byla dostupná hned po oznámení.

Hovory přes Telegram jsou end-to-end šifrované a autoři zvolili docela zajímavé ověření, že v hovoru není žádný „man in the middle“. Po zvednutí hovoru se v pravém horním rohu objeví čtyři emoji. Pokud má protistrana tu samou kombinaci, je hovor bezpečný. Pro secret chats Telegram používá něco na způsob QR kódu reprezentujícího šifrující klíč, ale emoji je něco, s čím běžní uživatelé budou schopní pracovat mnohem lépe.

Telegram se chlubí tím, že do hlasových hovorů vložili opravdu hodně úsilí a že jsou lepší než u konkurence. Těžko říct, kromě Skypu a Hangouts nemůžu moc srovnávat. Nicméně podle mého testování je kvalita opravdu dobrá. Měl jsem několik hovorů na mobilním připojení s různou kvalitou signálu (naposledy během půlhodinové cesty autobusem) a zvuk byl opravdu výborný. Výrazně lepší než u klasických telefonních hovorů. Jen pokud jste na Edge, tak vám aplikace tlačítko pro volání skryje. Není to ani zásadní žrout dat. Půlhodinový hovor si vzal cca 20 MB dat a Telegram umožňuje zapnout extra úsporný režim, který dokáže tuto hodnotu stáhnout o dalších 30-40 %. Ovšem za cenu kvality.

Po týdnu používání jsem z mobilu definitivně odinstaloval Skype. Běžně jsem ho nepoužíval. Zapnul jsem ho tak dvakrát do roka kvůli volání ze zahraničí, takže to měl nahnuté už před tím. Toto byl poslední hřebíček do jeho rakve.

Telegram také plánuje přinést hovory do desktopového klienta a to prý brzy. Uvidíme, jestli  časem přijde také s video hovory. Předpokládám, že ano. Je to logické pokračování. Video hovory jsou ale něco, co pro soukromé účely používám výjimečně. Užiju si jich víc než dost v práci, kde na to máme vlastní nástroje.

P.S. Jednou z věcí, které limitují rozšíření Telegramu, jsou překlady. Podporováno je snad jenom 8 jazyků. Ostatní se musí spokojit s angličtinou. Lze to vyřešit instalací klienta od třetí strany, ale to není ono. Na Twitteru jsem se zeptal zakladatele Pavla Durova, jestli s tím plánují něco udělat. Odepsal mi, že během několika týdnů přijdou s řešením, které bude docela revoluční. Tak doufejme, že se brzo dočkáme i oficiálních klientů v češtině.

4 komentáře: „Volání přes Telegram“

 1. Marek Suchánek avatar
  Marek Suchánek

  Taky si myslím, že by Telegramu k většímu rozšíření přispěly překlady. Třeba svým rodičům a dalším lidem v jejich generaci jej kvůli chybějící češtině doporučit nemůžu. Snažil jsem se přispět k nápravě a následoval jsem oficiální instrukce, jak se přihlásit coby překladatel, ale bohužel jsem nedostal žádnou odpověď…

  1. eischmann avatar

   Taky jsem se snažil přispět a taky bez odpovědi. Dá se to řešit aplikacemi třetích stran, které jsou povětšinou přeložené do češtiny. V Google Play je třeba několik forků oficiálního klienta, které přidávají pokročilou funkcionalitu a jsou přeložené do češtiny. I do oficiálního klienta jdou překlady ručně nahrát, ale je to krkolomné, takže ano, chtělo by to tu situaci fakt zlepšit.

 2. kuko avatar
  kuko

  Preco je Telegram podla Vas najlepsia IM sluzba? Co sa tyka zabezpecenia tak Signal je na tom podla odbornikov lepsie.

 3. Marek avatar
  Marek

  Jak jsem zde již psal k jinému článku o Telegramu, je to jistě zajímavá alternativa k WhatsApp, problém je v tom, kdo za celým projektem stojí. Zdá se, že je výrazně podporován a propagován Ruskem a to i „negativními“ aférami, které mu v konečném důsledku masivně přivádí nové uživatele. Jak to však bývá, není všechno zlato co se třpytí a dost možná je to zajímavý zdroj informací a celosvětové komunikace, ke které mají přístup ruské tajné služby. Díky tomu mohou analyzovat zprávy uživatelů z celého světa a získávat tak cenné informace, ke kterým Rusko nemá přístup, nebo jen velmi omezeně a komplikovaně. Na rozdíl od západního světa, který má své megastudnice informací jako jsou služby Googlu a Facebooku. A pochybovat o tom, že jsou tyto informace analyzovány a shromažďovány jak samotnými vlastníky služeb, tak vládami a tajnými službami, to asi ani nemá smysl… Obzvláště, když se opakovaně provalilo např. na Facebook, že zpřístupnil minimálně část svých dat ryze soukromým společnostem k různým výzkumům, analýzám a pokusům s ovlivňování veřejného mínění.
  Zajímavé čtení o pozadí služby Telegram je např. zde:
  https://www.stopfake.org/cz/telegram-co-za-to-proc-se-tomuto-messengeru-vyhnout/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *