Galaxy SmartTag: je opravdu tak smart?

Bluetooth přívěsky jsou na trhu už několik let. Jejich užitečnost je ale velmi omezená, protože o sobě dávají vědět jen do několika desítek metrů od vašeho mobilu. Samsung teď ale jako první velký výrobce mobilních zařízení přišel s přívěskem, který můžete lokalizovat i mimo dosah telefonu. Jak to funguje v praxi?

Nejlepší na určení polohy by bylo, kdyby mělo sledované zařízení GPS/Galileo a připojení k mobilní síti. Tak byste ho byli schopní lokalizovat s přesností maximálně na metry prakticky kdekoliv. Takové zařízení by ale muselo mít tak velkou baterii a stálo by takové peníze, že ho nikdy nenabídnete v podobě atraktivní pro trh.

Do form factoru klíčenky se můžete dostat díky Bluetooth, což je bezdrátová technologie zaměřená na nízkou spotřebu. Má ale dosah jen několik desítek metrů a její klasická podoba pro tento typ použití není vhodná a pořád má ještě příliš vysoké energetické nároky. Tady přichází ke slovu Bluetooth Low Energy, které používá zcela jiný protokol než klasické Bluetooth, ale využívá stejné frekvenční pásmo a jedno zařízení může zároveň podporovat obě technologie. Bluetooth LE má pak ještě podstatně nižší energetické nároky, které umožňují provoz na malé baterii po dobu měsíců.

Máte tedy zařízení velikosti přívěsku, které dokáže být v provozu měsíce a s kterým můžete komunikovat přes Bluetooth LE. Pořád to ale platí jen na několik desítek metrů, což pořád výrazně omezuje jeho použití. Upozorní vás to, že jste se vzdálili od mobilu, protože jste ho nechali v autě. Případně vám to pomůže najít klíče zapadené někde u vás v bytě. Už vám to ale neřekne, že vám klíče vypadly na parkovišti nebo že jste je nechali v práci. Dokud se k přívěsku nepřiblížíte na několik desítek metrů, jsou prostě ztracené.

Pak ale chytré hlavy napadlo, že když zařízení s Bluetooth LE neustále do svého okolí posílají svůj anonymní identifikátor, mohli bychom využít jiná zařízení, aby je lokalizovala. Tak začal Apple a posléze Samsung lokalizovat ztracené telefony, které nebyly připojené do sítě. Prostě když se v okolí objevil jiný telefon zapojený do této služby, vyměnil si s vaším ztraceným telefonem unikátní identifikátor a služba na základě toho dokázala určit přibližnou polohu vašeho telefonu, i když nebyl připojený k Internetu a nebyl schopný svoji polohu nahlásit přímo.

Když to šlo pro mobily, byla otázka času, než to Apple nebo Samsung začnou využívat i pro jiná zařízení, jako jsou chytré přívěsky. Prvenství si nakonec připsal Samsung, který před několika týdny na trh uvedl Galaxy SmartTag. Žadná recenze, kterou jsem četl, se nevěnovala oné přidané hodnotě – jestli lze zařízení najít i mimo dosah telefonu. Již existující Bluetooth přívěsky, které fungují do těch několika desítek metrů, totiž stojí zlomek z ceny 890 Kč, kterou si za SmartTag řekl Samsung. Nakonec mi zvědavost nedala a pořídil jsem si ho, abych to vyzkoušel sám.

SmartTag má opravdu zhruba velikost přívěsku na klíče, takže ho můžete mít připnutý k nim a v kapse to moc nepoznáte. Pohání ho platacá baterie CR2032, která by měla dle tvrzení výrobce vydržet až rok (vzhledem k tomu, že ho mám velmi krátkou dobu, nemůžu to ověřit) a kterou pořídíte už za 15 Kč, což lze tedy brát jako náklady na roční provoz zařízení.

Velikost v porovnání s klíči

Spárování s Galaxy S10 bylo otázkou chvilky. Na přívěsku jen stačilo stisknout tlačítko, telefon zařízení ihned detekoval. Pak se doinstalovalo rozšíření do SmartThings a to bylo víceméně vše. Přívěsek byl přidaný do vašeho účtu ve službě SmartThings Find. Už stačilo jen aktualizovat jeho firmware.

Přívěsek má pár zajímavých funkcí, když je v dosahu. Dvojitým stisknutím si můžete prozvonit vlastní telefon, pokud ho nemůžete najít. Pro některé to může být zajímavá funkce, ale já už ji mám v chytrých hodinkách. Můžete si také namapovat akce na jedno stisknutí nebo podržení. Pokud máte chytrou domácnost postavenou na SmartThings od Samsungu, můžete si přívěskem třeba zapnout světla po příchodu domů.

Mě ale zajímala především funkce vyhledání. Pokud je přívěsek v dosahu telefonu, zobrazí se vám při vyhledávání obrazovka, která indikuje sílu signálu a tedy i přibližnou vzdálenost, a vy pak hledáte systémem „přihořívá, přihořívá, hoří“. Když si myslíte, že jste dostatečně blízko na to, abyste ho slyšeli, můžete přívěsek nechat zvonit.

Vyhledávání v dosahu telefonu bylo nepřekvapivě spolehlivé, co když je ale z dosahu? Zkoušel jsem to zatím na třech pokusech. Prvně při půlhodinové cestě pro syna do školky. To se SmartTag nechytil. Další den jsem ho nechal synovi v batohu, takže strávil 7 hodin v šatně ve školce. Ne, že by to bylo úplně frekventované místo, ale několik desítek rodičů se tam pro děti každý den otočí. Přesto se SmartTag za celý den nelokalizoval. Do třetice jsem ho nechal v autě před našimi kancelářemi. To už je celkem frekventované místo, protože se u něj nachází konečná šaliny. A tady už se SmartTag dokázal během hodiny lokalizovat.

Na lokalizaci na dálku se tedy ještě nedá spoléhat. Je to spíš o štěstí. Čím déle se zařízení na daném místě nachází a čím frekventovanější místo to je, tím se šance zvyšuje. Rozhodně to ale zatím není tak, že byste přívěsek někde ztratili a během chvilky byli schopní zjistit kde, nebo dokonce jeho polohu sledovat live.

Úspěšnost této služby stojí a padá s počtem zapojených online zařízení. Samsung u nás ročně prodá skoro 1,5 milionu mobilních telefonů. Dá se tedy předpokládat, že se jich v naší zemi pohybuje několik milionů. To je IMHO dostatečné množství na to, aby minimálně v urbanizovaných oblastech vznikla síť dostatečně hustá na spolehlivé lokalizování. Bude záležet na tom, kolik uživatelů dokáže Samsung přesvědčit, aby se do služby zapojili. Mít možnost najít ztracený telefon (případně sluchátka či chytré hodinky) je docela dobrá motivace i pro ty, které nějaké chytré přívěsky vůbec nezajímají. Kromě Samsungu a Applu, který sice u nás prodá polovinu telefonů oproti Samsungu, ale jeho uživatelé jsou zase u zavádění nových služeb poslušnější, nemá asi nikdo jiný dost zařízení v oběhu, aby mohl takovou službu u nás úspěšně provozovat.

Uzavřenost do ekosystému Samsungu je IMHO velké mínus SmartTagu. Momentálně jej nelze propojit s telefonem jiného výrobce, jak to jde například u jejich chytrých hodinek. Stejně tak nelze do služby připojit tag jiného výrobce. Pro zákazníka by bylo ideální, kdyby se služba otevřela i dalším výrobcům, protože čím více zařízení se jí účastní, tím kvalitnější je. Stejně tak konkurence v podobě tagů jiných výrobců by snad dokázala srazit cenu blíže tomu, co je akceptovatelné pro masového zákazníka, protože 890 Kč za přívěsek je opravdu něco spíš pro technologické hračičky. Mám ale obavu, že k žádnému otevření nedojde. Samsung si je asi moc dobře vědom toho, že má unikátní službu, kterou kromě Applu u nás asi nikdo jiný v potřebné kvalitě nevybuduje, tak proč se o ni dělit?

Samsung také oznámil, že ke konci roku plánuje uvést SmartTag+. Ten by měl kromě Bluetooth LE podporovat také technologii UWB. Pokud vám zajímá primárně možnost dané zařízení najít, nemá smysl na SmartTag+ čekat. UWB lokalizaci výrazně nezlepší. Jeho dosah je podobný jako u Bluetooth LE. Jeho přednostmi jsou schopnost velmi přesné lokalizace na krátkou vzdálenost a vyšší přenosová rychlost. SmartTag+ s UWB vás asi bude schopný k sobě přímo navést místo „hoří, hoří, přihořívá“, ale vzhledem k tomu, že si můžete současný SmartTag nechat prozvonit, když jste blízko, nebude to zásadní výhoda. Navíc budete muset mít také telefon s UWB, což dneska rozhodně samozřejmost není.

Na místě je také si klást otázky ohledně soukromí. Lokalizace skrze telefony ostatních by měla být anonymní a šifrovaná. O to takový strach nemám, ale logicky musíme ukládat polohu svého telefonu a všech ostatních zapojených zařízení na serverech Samsungu. Do budoucna budou takového služby citlivé téma také z pohledu narušování soukromí ostatních. Máme zařízení, které měří pár centimetrů a vydrží v provozu měsíce. Možnost sledovat ostatní nebyla nikdy dostupnější. Asi časem proti tomu vznikne nějaká ochrana. Vsadím se, že s rozvojem těchto služeb se objeví aplikace, které budou uživatele na podezřelá zařízení v jejich dosahu upozorňovat. Je to dvousečná technologie.

6 komentářů: „Galaxy SmartTag: je opravdu tak smart?“

 1. GoodMirek avatar
  GoodMirek

  Proc nepublikovat obrazek svych klicu:
  https://swiftsilentdeadly.com/dont-post-photos-keys/

  1. eischmann avatar

   Ano, na to jsem pomyslel, ale jediný důležitý tam je ten bezpečnostní klíč, který bez druhé strany zkopírovat nepůjde. Zbytek jsou klíče typu: od popelnic, od hlavního vchodu do domu. Pokud se chce někdo dostat k nám do popelnic, tak ať si poslouží.

 2. GoodMirek avatar
  GoodMirek

  Tyhle klice byvaji obvykle symetricke z obou stran, aby bylo jedne, z ktere strany jej do zamku strcis. Tak jestli Tvuj neni symetricky, jsi v pohode 🙂

  1. eischmann avatar

   Máš pravdu, že ten bezpečnostní klíč je symetrický. Nemyslím si, že by to šlo zkopírovat tak jednoduše podle nekvalitního obrázku jako FABku, ale pro klid duše jsem to rozmazal. Dík za upozornění.

 3. Petr avatar
  Petr

  Mám Samsung S8, jak poznám, zda jsem do vyhledávání zapojen?

  1. sesivany avatar

   Musíte mít aplikaci Smartthings a v ní povolenou službu Find.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *