Omlazení starého ThinkPadu

Když je člověk už druhým rokem zavřený kvůli současné celosvětové situaci doma, musí si najít koníčky, které jdou dělat doma. Já jsem se rozhodl, že si trochu posunu hranice, co se týče schopnosti opravit si elektroniku vlastními silami. V rámci toho jsem se rozhodl trochu upgradovat svůj 7 let starý ThinkPad.

Lenovo ThinkPad X240 jsem vyfasoval jako pracovní notebook v roce 2014. Od začátku jsem k němu měl takový ambivalentní vztah. Na jednu stranu jsem obdivoval výbornou výdrž na baterii. V offline režimu jsem už tenkrát byl schopný se dostat na 16 hodin provozu. Dostal jsem ho čerstvě před GUADECem ve Štrasburku a tam ho nemusel několik dní nabíjet. Stejně tak má pevné šasi, které perfektně drží i po 7 letech. Taky klávesnice mi vyhovovala víc než ty předchozí na ThinkPadech a vlastně to je asi nejlepší klávesnice, kterou jsem na notebooku kdy měl. Na druhou stranu má ale hrozný displej (malé rozlišení, špatné podání barev, špatné pozorovací úhly) a ještě horší touchpad bez tlačítek.

Každopádně i po těch letech zastával dobře roli soukromého notebooku, i když už to po pořízení stolního počítače nebyl primární domácí stroj. S ohledem na udržitelnost jsem se posunul z potřeby mít to nejnovější co nejdřív do pozice, kdy dál používám to, co už mám, pokud to stále plní svoji funkci, takže úplně nesdílím takovéto „Před 3 měsíci jsem si koupil Macbook s M1, ale teď vyšel Macbook s M1 Pro, je to boží, hned objednávám!“. X240 mi i nadále vyhovuje a dalších několik let může. Kéž by se ale daly odstranit jeho nevýhody. A proč je vlastně nezkusit odstranit?

Původní disk jsem vyměnil za větší a rychlejší SSD hned po odkupu notebooku od firmy. Původní disk putoval do ještě staršího mamčina notebooku T400s (který má mimochodem už 11 let a pořád slouží). Uvadající baterii jsem vyřešil už před časem a očividně jsem měl štěstí, protože ač je neoriginální, má dostatečnou kapacitu a chová se dobře. To z mých zkušeností není u neoriginálních baterií samozřejmost. Většinou to skončilo podstatně nižší výdrží a životností. Dnes už se spíš přikláním k nákupu originálních, ač jsou za násobky cen těch neoriginálních.

U touchpadu bych nejraději přešel na to, co mám v pracovním Dell XPS 13, protože ten je tak dobrý, že ho nemám problém používat místo myši. Ale zase tak flexibilní to není. Nicméně jsem zjistil, že následující modely X250, X260…, které mají zpátky touchpad s tlačítky, mají stejné rozměry touchpadu, takže lze pořídit touchpad pro ně a vyměnit jen v X240 za ten beztlačítkový, který hodně velký krok mimo od Lenova. Výměna je snadná. Touchpad je totiž jen přilepený slabým lepidlem, takže stačilo vyloupnout, odpojit, zapojit nový a zamáčknout nazpátek.

A když to šlo s touchpadem, možná by to mohlo jít i s displejem, říkal jsem si. A taky že jo. Zjistil jsem, že modely X240 až X280 mají stejný rozměr displeje a stejné zapojení přes 30pinové EDP a že se pro ně prodává displej pod označením LP125WF2-SPB2, který je FullHD (původní 768p) a má podstatně lepší barvy a pozorovací úhly než původní displej u X240. Samotná výměna je taky jednoduchá: odcvaknete plastový rám, odpojíte displej, zapojíte nový a rám zacvaknete. Problém nastal v posledním kroku. Jemné plastové klipy už po 7 letech nebyly úplně ve formě a tři z nich se zlomily, takže na horní straně rámu nebylo co zacvaknout a rám tam nedoléhá. Tady ty plastové zacvakávací věci jsou vždy velká loterie. Zlaté vše, co se dělá přes šroubky. Mám možnost to tam přichytit lepidlem, páskou, případně koupit nový rám, který vyjde na cca 300 Kč.

Nicméně displej je fakt gamechanger. FullHD na 12,5 palcích dělá pěkných 176 DPI. Ostrost je podstatně lepší. Barvy taky. Měl jsem trochu dilema, jaké nastavit ve Fedoře škálování. Na 100 % je všechno docela malé. Na 200 % zase všechno extrémně velké. Zapnul jsem tedy neceločíselné škálování a nejlépe vycházelo 125 %. Toto doškálování na neceločíselný násobek se provádí zmenšováním bitmap oken, což produkuje neostré výsledky. Na to jsem dost citlivý. Nakonec jsem si uvědomil, že jde škálovat i samotné písmo, takže jsem nechal celkové škálování na 100 % a zvětšil písmo 1,15x. Tím jsem dosáhl požadovaného výsledku a konečně mám po letech na X240 výborný obraz.

Trochu zamrzí, že u X240 nejde upgradovat RAM na víc než 8 GB. Na rozdíl od XPS 13 to nemá paměť připájenou k základní desce, ale klasický slot. Nicméně víc jak 8 GB v něm to nezvládne. Na druhou stranu si říkám, že když je schopný Apple i dnes prodávat nové Macbooky jen s 8 GB a navíc bez možnosti upgradu, mít na starším notebooku stejně velkou paměť není taková tragédie. Nakonec na běžné věci to pořád stačí a na cokoliv náročnějšího mám desktop.

Wifi adaptér už taky nevyměním. Je sice ve standardním PCIe slotu, ale notebook spolupracuje pouze s adaptéry, které jsou uvedené v (poměrně krátkém) seznamu v BIOSu. Takové omezení nemá třeba Dell. Ve starším XPS 13, které má žena, byl Qualcomm Atheros, který v Fedoře sice fungoval, ale ne ideálně. Byly třeba problémy s připojením síti po probuzení. Tak jsem jej vyměnil za Intel AX200. Nejenže všechny problémy přestaly, ale ještě má navíc podporu pro nejnovější Wifi 6. To taky není špatný upgrade u 4 roky starého notebooku. 🙂

6 komentářů: „Omlazení starého ThinkPadu“

 1. Pavel avatar
  Pavel

  Stejné problémy se škálováním jsem měl v nové Fedoře s UHD monitorem 28 palců, Ani mi nenapadlo zkusit zvětšit jen písmo. Proto bych se chtěl zeptat jak se to dělá jestli přes příkazovou řádku nebo je to schované někde v nastavení. Předem děkuji za odpověď.

  1. sesivany avatar

   Jde to nastavit v GNOME Tweaks na panelu Fonty. Případně v dconf-editoru pod /org/gnome/desktop/interface/text-scaling-factor. Funguje to pěkně tak do 1,2. Pak už začínají být viditelné disproporce mezi prvky, které se řídí velikostí písma, a těmi, které ne. Pak je ještě dobré si v prohlížeči nastavit škálování stránek na podobnou hodnotu, ať to velikostně odpovídá.

 2. Martin Korbel avatar
  Martin Korbel

  Mám stejné zkušenosti s T520, který jsem v RH vyfasoval před 10 lety. Je to opravdu „držák“. Samozřejmě jsem obměnil baterii, RAM i HDD, ale pro běžnou práci je naprosto dostatečný.
  Jen mě dosud nenapadlo, že lze vyměnit LCD za lepší. Zkusím nad tím pouvažovat.
  I tak díky za článek.

  1. sesivany avatar

   Vypadá to, že pro T520 se dá taky pořídit lepší displej, pokud už člověk nemá tu nejvyšší konfiguraci. Dávali se tam HD a HD+, ale jde pořídit i FullHD. Taky si lze vybrat mezi matným a lesklým.

 3. Lars avatar
  Lars

  Zkusím se mrknout na mou odloženou X240, ale moc se mi nezdá, že bych měl jen 8GB – takové stroje už si opravdu hodně nekupuju.

  Jinak X240 byl asi poslední X, které stálo za to, i když X220 byl stejně lepší. Po X260 jsem už mě to přestalo bavit a šel jsem zpátky do Fujitsu (pracovní) + XPS13 na takové to domácí žvýkání a rozhodně nelituju. Thinkpad u mě po letech věrných služeb skončil.

 4. Jindrů avatar
  Jindrů

  jiná WI-FI karta
  Do mého R51 byl dostupní firmware, který seznam povolených karet neměl.
  Zkus zagooglit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *