Dneska jsem si uvědomil, že už čtyři měsíce nepoužívám k vyhledávání Google, ale DuckDuckGo a sžil jsem se s tím natolik, že už mi to ani nepřijde. Jaké jsou dosavadní zkušenosti?
Samotné výsledky vyhledávání nejsou tak kvalitní jako u Googlu. Miliardy investované do vyhledávacích algoritmů a kvanta dat posbíráných od uživatelů jsou vidět. Nicméně DuckDuckGo je dost blízko na to, aby mi to nějak zásadně vadilo. Jako primární zdroj používá Bing, ale zároveň je lepší než Bing, protože používá i další zdroje a má více vychytávek. Pokud se mi výsledky hledání nelíbí, můžu k vyhledávanému výrazu přidat !g a vyhledávání se přesměruje na Google. Dělám to ale tak jednou za sto vyhledávání.
Rychlostí je DDG srovnatelné s Googlem, dnešní vyhledávací služby reagují prakticky okamžitě. V tomto už se zásadní rozdíly nevyskytují. No… i když takový Seznam mi přijde přece jenom pomalejší než DDG a Google.
Hodně návykové je propojení na další vyhledávací služby pomocí bangů. Denně používám !fedpack, !rhbz, !cc a občas již zmiňované !g. Google samozřejmě nechce, abyste vyhledávali u někoho jiného, takže něco podobného nenabízí. Je to velká výhoda DDG.
Výhodou DDG je také to, že se člověk setkává s minimem reklam. Je to maximálně jeden reklamní odkaz na stránce. Člověk také není vystavený SEO, tedy umělé optimalizaci stránky pro vyhledávání daného termínu. V ČR prakticky nikdo neoptimalizuje pro Bing nebo DDG.
Samozřejmě nemalým bonusem DDG je také ochrana soukromí a mnohem větší otevřenost. Můžete se zapojit do překladů, vývoje atd. Tento týden DDG věnovalo 9 open-source projektům, které nejvíc používá, 225 tisíc dolarů. Google také podporuje open source, ale DDG přispívá relativně k tržbám výrazně více.
DDG je skvělá vyhledávací služba pro power usery. V Red Hatu jej vidím používat čím dál víc lidí. Doporučil bych ho běžným uživatelům, třeba svým rodičům? Asi ne, ti by přidanou hodnotu DDG neocenili a na Google jsou prostě zvyklí.
Napsat komentář