Před dvěma měsíci jsem se rozhodl, že si pořídím novou pračku a k ní rovnou i sušičku, protože místa na ni je dost a z Kanady, kde jsme ji měli, vím, že se jedná o výbornou věc. V následujícím článku popisuju celý proces a pořízení a poznatky, které jsem během zkoumání a vybírání nasbíral.
Proč? Měli jsme pračku Ignis ještě po babičce (zase tak stará nebyla, ale 15 let měla). Prala uspokojivě a opravář nám při výměně odpadové trubice říkal, že se jí máme držet, že je to držák. Jenže měla jen 400 otáček za minutu a prádlo jste z ní vydělávali kompletně nasáklé vodou. To není problém v létě, ale v zimě vyperete tři pračky a najednou máte v bytě takovou vlhkost, že máte kompletně orosené okna, jde to poznat na dechu a dlouhodobě si koledujete o plísně. Nákup jsem výhledově plánoval, ale toto to uspíšilo.
Jakou? Od začátku jsem měl jasno, že nechci nic z dolního cenového spektra, přece jenom nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Nicméně jako u mnoha jiných vybírání jsem zažil fenomén, kterému říkám „feature request creep“. Člověk začne u nějakého modelu, pak zjistí, že model, který má skvělou funkci navíc, stojí jen o 1500 víc, už uvažuje na nové cenové úrovni, aby objevil, že o 1500 dražší model je zase o kus lepší. No a tak to jde dál až skončíte na dvojnásobné cenovce, než jste původně plánovali 🙂
Na úplném začátku jsem vyřadil Miele. Jejich kvalitní modely byly zcela mimo mnou stanovené cenové limity a nejlevnější modely, které jsou pořád dražší než zbytek, se kvalitou a funkcemi od zbytku neliší. Rovnou jsem také vyřadil značky z druhé strany cenového spektra: Zanussi, Whirlpool, Candy a Indesit. Nakonec se můj výběr zúžil na značky AEG, Bosch a LG.
Původně jsem inklinoval k německé kvalitě a líbily se mi modely od Bosche. Už jsem byl téměř rozhodnutý o nákupu, ale konzultace s několika lidmi (prodejci bílého zboží a opraváři) a také prostudování posledního testu praček v DTestu mě zviklaly a já se rozhodl pro LG. Tam totiž pračka LG vyhrála a také jsem zjistil, že německé značky AEG, Bosch a Siemens nemají, co se týče poruchovosti, vůči LG nijak navrch. Jediná značka, která podle statistik zákaznických zkušeností ve spolehlivosti vyčnívá nad ostatními, je Miele, pak s odstupem následuje balík stále kvalitních výrobců Bosch, AEG, LG, Siemens a Electrolux, kteří jsou na tom víceméně stejně. Co se týče funkcí, spotřeby energie a vody, LG ostatní značky z této skupiny spolehlivě poráží.
Jedinou nevýhodou LG je stabilní cenová politika. Marně jsem čekal na to, že po Novém roce některé modely zlevní jako u většiny jiných značek. A když jsem se podíval na cenovou historii na Heureka.cz, tak jsem zjistil, že ani modely z roku 2013 loni nezaznamenaly výraznější slevové akce. Přitom třeba pračky AEG byly ze začátku roku zlevněné až o 40 % a dostaly se na opravdu zajímavé ceny. Bohužel AEG potopily sušičky, které prostě těm od LG konkurovat nemohou. Ani sušička o osm tisíc dražší neměla takovou spotřebu a účinnost sušení.
Ještě před výběrem značky jsem také zvažoval, jestli koupit pračku kombinovanou se sušičkou nebo pračku a sušičku zvlášť. Tady je verdikt jasný. Pokud na to máte místo, tak odděleně. Kombinovaný přístroj má až čtyřnásobnou spotřebu energie a dvojnásobnou spotřebu vody. Navíc vám neusuší celou pračku, ale maximálně 2/3 toho, co dokáže vyprat. Sice na ní ušetříte až 10 tisíc, což je u oddělených přístrojů investice, která se bude nějaký čas vracet, ale není to jen o tom. Ekologie u mě taky hraje roli.
Nakonec jsem se rozhodl pro LG F74U1QBS2, která je nakonec o tři tisíce dražší než původně stanovený strop, ale myslím, že to stojí za to. Jako sušičku jsem vybral LG RC7055AH6M, která je tou levnější ze dvou řad sušiček od LG, ale parametry není výrazně odlišná od novější a o osm tisíc dražší řady. Nejvíce viditelným rozdílem jsou neprůhledná dvířka místo skleněných, což tak moc neřeším.
Představení pračky LG F74U1QBS2.
Dalším problémem bylo pračku od LG koupit. Původně jsem měl vybraný model z roku 2013, který ale rychle zmizel ze skladu a prostě nebyl. Některé obchody jej slibovali do tří dnů, ale co si o tom máte myslet, když větší a renomovanější obchod má lhůtu dodání minimálně měsíc? Nakonec jsem se rozhodl pro výše uvedený model, který je o rok novější a cenový rozdíl byl (opět 🙂 ) jen 1500 Kč. Sušička nebyla na skladě prakticky nikde, takže jsem to musel risknout.
Kde koupit? Hlavními parametry pro výběr obchodu jsou cena, dostupnost a taky určitá důvěryhodnost. Při nákupu velkého spotřebiče je neméně důležitým parametrem doprava a u nákupu dvou spotřebičů to platí dvojnásob. Do auta bych je nenaložil, takže osobní vyzvednutí bylo mimo hru. Drtivá většina obchodů nabízí standardní přepravní služby – DHL, Geis, Česká pošta,…, které vám spotřebič šoupnou za první uzamykatelné dveře a zbytek je vaše starost.
Jenže já bydlím ve třetím patře bez výtahu a potřeboval jsem se zbavit sakra těžké staré pračky, takže toto řešení by obnášelo došibování spotřebičů někde do uzamykatelné místnosti v přízemí, sehnání někoho pro vynošení do třetího patra a snesení staré pračky dolů, sehnání auta, do kterého bych ji naložil a odvezl do sběrného dvora.
To byl důvod, proč jsem neváhal a objednával, když se pračka objevila mírně zlevněná v Datartu. Sušičku sice neměli na skladě (ostatně stejně jako všude jinde), ale slibovali dodání do 14 dnů a také tam byla oproti konkurenci levnější. Druhý den volali, aby se domluvili na dodání. Pračku prý mohou dodat už další den (pátek), ale sušička bude až v úterý (dodací lhůta 5 dní bylo příjmené zjištění oproti původním 14 dnům), jestli to můžou dovést dohromady. Proti tomu jsem nic nenamítal a domluvili jsme se, že mi je dovezou mezi 9. a 14. hodinou s tím, že zavolají hodinu předem.
Dojeli v deset, spotřebiče zbavili obalu a za chvilku je měli u mě ve třetím patře. Pračku vyrovnali, zapojili vodu, odpad, nainstalovali na ni sušičku, dali mi příslušenství, návody, záručáky, fakturu, já podepsal příjemku a jen za nimi zavřel dveře, jak si odnášeli starou pračku. Během chvilky měl člověk všechno vyšeřené a to vše za příplatek 299 Kč. Právě kvůli tomuto můžu Datart pro nákup velkého spotřebiče jen doporučit. Rychlá domluva a doprava jsou naprosto bezkonkurenční. Jsou víceméně jediní na trhu, kdo nabízí takovýto dovoz s instalací a odvozem starého spotřebiče vlastní dopravní službou po celé republice. Narazil jsem ještě na pár obchodů, které nabízely podobnou službu od externího dopravce, ale tam se cena šplhala až na 1000 Kč.
A jak jsem s pračkou a sušičkou spokojený? No, zatím jsem toho moc nenapral, ale nová pračka je oproti té staré jako Tesla Model S proti koňskému povozu. A sušička je taky skvělá věc. Během dvou hodin máte vyprané a usušené prádlo, které v drtivé většině případů nemusíte žehlit, a nemáte po bytě rozvěšené prádlo.
Rada panům: nevíte-li, jak manželce udělat radost, kupte jí sušičku. Je to totiž spotřebič, který dokáže v domácnosti ušetřit snad nejvíc práce.
Napsat komentář