Přesun blogu na vlastní server

Delší dobu jsem o tom uvažoval, teď jsem se k tomu konečně odhodlal. Přesunul jsem tento blog z WordPress.com na vlastní server. Vedla mě k tomu nejen úspora nákladů, ale větší kontrola nad blogem. Nakonec to bylo jednodušší, než jsem si myslel.

Blog jsem začal psát v roce 2006 na komunitní platformě MyOpera, která skončila v roce 2014. Aspoň to tenkrát včas oznámili a umožnili export do WordPressu. Řešil jsem, jestli si blog provozovat ve vlastní režii nebo ho mít někde spravovaný. Tenkrát jsem se rozhodl, že se o něj nechci starat přesunul ho na WordPress.com. Už tenkrát jsem si ale uvědomoval, že pokud chci mít nad blogem kontrolu, musím ho mít na vlastní doméně. To mi umožní ho případně přesunout někam jinam.

Za těch devět let se situace poněkud změnila. Tenkrát mi stačilo platit cca 300 Kč ročně za použití vlastní domény. Jenže reklamy na WordPress.com začaly zabírat čím dál víc místa a navíc se mi nelíbil jejich obsah. Opravdu člověk nechce mít na blogu reklamy typu „S tímto zázračným výtažkem shodíte 20 kg za týden“. Přešel jsem tedy na placený tarif, kde se člověk reklam zbaví, ale zároveň už stojí 1300 Kč ročně. Dnes mám taky vlastní server, který má pořád dostatek kapacity na to, aby unesl instanci WordPressu.

Původně jsem si hrál i s myšlenkou, že bych přešel na nějaké řešení se statickými stránkami, což je teď moderní. Nakonec jsem to ale zavrhl, protože většina řešení neměla jednoduchý způsob importu z WordPressu. A taky jsem si uvědomil, že mi WordPress vlastně celkem vyhovuje.

Přesun blogu na vlastní server jsem také využil k tomu, abych si trochu pročistil konfigurační soubory webového serveru, v kterých bylo za těch 7 let provozu a drobných úprav potřeba udělat trochu pořádek. Instalace WordPressu byla vlastně hrozně jednoduchá. MariaDB už mi běží kvůli Nextcloudu, takže stačilo jen vytvořit databázi a další účet pro WordPress.

Články včetně komentářů a mediální soubory lze z WordPressu jednoduše vyexportovat a pak je importovat do nové instance. Nainstaloval jsem stejné téma vzhledu, jaké jsem měl na WordPress.com, a protože jsem v rozložení neměl žádné vlastní změny, vzhled blogu byl vyřešený hned. WordPress.com obsahuje některou funkcionalitu, kterou základní WordPress nemá, takže v dalším kroku bylo potřeba vyřešit to.

WordPress.com provozuje společnost Automattic a jeho integrální součástí je jejich plugin JetPack, který sice můžete nainstalovat i do vlastního WordPressu, ale musíte mít účet u WordPress.com, sdílet s nimi data atd. Tomu jsem se chtěl spíš vyhnout. Spam jsem vyřešil pluginem Antispam Bee, který nevyžaduje žádnou registraci, nikam neposílá data a zatím funguje na výbornou. Na sledování návštěvnosti jsem nainstaloval WP Statistics a Independent Analytics. Ani jeden z nich nepotřebuje cookies třetí strany, veškerá data zůstávají na serveru. U prvního se ale ukázalo, že i přes různá nastavení počítá i boty. Independent Analytics s tím neměl problém, takže jsem zůstal u něj. Je škoda, že nejdou importovat statistiky z WordPress.com. Takhle holt musím nechat starou slávu s články s 30 tisíci zhlédnutími za sebou.

Dál jsem musel vyřešit odesílání emailů. Poštovní server neprovozuju, kvůli antispam filtrům raději používám zavedené poskytovatele. Na toto jsem nakonec použil plugin Easy WP SMTP, kde jsem se přihlásil ke svému poštovnímu účtu, a odesílání emailů z WordPressu funguje na výbornou.

Největší problém byl nakonec s certifikátem. WordPress.com stejně jako já používá Let’s Encrypt a když jsem chtěl vytvořit certifikát pro blog.eischmann.cz, nemohl jsem, protože ho měl už vytvořený WordPress.com. Přemýšlel jsem, jestli certifikát hned pustí, když blog na WordPress.com odpojím od domény, abych se vyhnul většímu výpadku. Nakonec jsem to riskl, doménu odpojil a vyšlo to, protože během chvilky šlo certifikát vytvořit, takže stačilo změnit DNS záznamy a za chvíli už návštěvníci směrovali na můj server.

Blog na vlastním WordPressu zatím běží bezvadně. Je to ještě rychlejší než u WordPress.com. Nastavil jsem jak u redakčního systému, tak u pluginů a témat automatické aktualizace, ať se o to sám nemusím starat. Mám tam minimum úprav, takže si myslím, že riziko, že se něco rozbije, je malé a je dobré mít vše hned záplatované. Momentálně ještě všechny obrázky odkazují na původní WordPress.com, budu se muset podívat po způsobu, jak to hromadně změnit, ale je to věc, která mě tak nepálí, protože původní blog zatím mazat nehodlám.

Během přesunu jsem si uvědomil, že současnou šablonu taky používám už 7 let a nějaký facelift blogu by se hodil. Původně jsem to chtěl spojit s přesunem, ale pak jsem si řekl, že to je věc, kterou nemá smysl uspěchat. V budoucnu na to ale dojde.

2 komentáře: „Přesun blogu na vlastní server“

  1. […] blog jsem přesunul na vlastní server. Nachází se na stejné adrese a ani RSS kanál se nezměnil. Někdo jej ale může sledovat přes […]

  2. […] jsem v březnu přesouval tento blog na vlastní server, sliboval jsem, že se podívám taky na změnu vzhledu. Skoro 8 let jsem používal šablonu […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *