Jak jsem pořizoval pračku a sušičku

Před dvěma měsíci jsem se rozhodl, že si pořídím novou pračku a k ní rovnou i sušičku, protože místa na ni je dost a z Kanady, kde jsme ji měli, vím, že se jedná o výbornou věc. V následujícím článku popisuju celý proces a pořízení a poznatky, které jsem během zkoumání a vybírání nasbíral.

washing-machine

Proč? Měli jsme pračku Ignis ještě po babičce (zase tak stará nebyla, ale 15 let měla). Prala uspokojivě a opravář nám při výměně odpadové trubice říkal, že se jí máme držet, že je to držák. Jenže měla jen 400 otáček za minutu a prádlo jste z ní vydělávali kompletně nasáklé vodou. To není problém v létě, ale v zimě vyperete tři pračky a najednou máte v bytě takovou vlhkost, že máte kompletně orosené okna, jde to poznat na dechu a dlouhodobě si koledujete o plísně. Nákup jsem výhledově plánoval, ale toto to uspíšilo.

Jakou? Od začátku jsem měl jasno, že nechci nic z dolního cenového spektra, přece jenom nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Nicméně jako u mnoha jiných vybírání jsem zažil fenomén, kterému říkám „feature request creep“. Člověk začne u nějakého modelu, pak zjistí, že model, který má skvělou funkci navíc, stojí jen o 1500 víc, už uvažuje na nové cenové úrovni, aby objevil, že o 1500 dražší model je zase o kus lepší. No a tak to jde dál až skončíte na dvojnásobné cenovce, než jste původně plánovali 🙂
Na úplném začátku jsem vyřadil Miele. Jejich kvalitní modely byly zcela mimo mnou stanovené cenové limity a nejlevnější modely, které jsou pořád dražší než zbytek, se kvalitou a funkcemi od zbytku neliší. Rovnou jsem také vyřadil značky z druhé strany cenového spektra: Zanussi, Whirlpool, Candy a Indesit. Nakonec se můj výběr zúžil na značky AEG, Bosch a LG.

Původně jsem inklinoval k německé kvalitě a líbily se mi modely od Bosche. Už jsem byl téměř rozhodnutý o nákupu, ale konzultace s několika lidmi (prodejci bílého zboží a opraváři) a také prostudování posledního testu praček v DTestu mě zviklaly a já se rozhodl pro LG. Tam totiž pračka LG vyhrála a také jsem zjistil, že německé značky AEG, Bosch a Siemens nemají, co se týče poruchovosti, vůči LG nijak navrch. Jediná značka, která podle statistik zákaznických zkušeností ve spolehlivosti vyčnívá nad ostatními, je Miele, pak s odstupem následuje balík stále kvalitních výrobců Bosch, AEG, LG, Siemens a Electrolux, kteří jsou na tom víceméně stejně. Co se týče funkcí, spotřeby energie a vody, LG ostatní značky z této skupiny spolehlivě poráží.

Jedinou nevýhodou LG je stabilní cenová politika. Marně jsem čekal na to, že po Novém roce některé modely zlevní jako u většiny jiných značek. A když jsem se podíval na cenovou historii na Heureka.cz, tak jsem zjistil, že ani modely z roku 2013 loni nezaznamenaly výraznější slevové akce. Přitom třeba pračky AEG byly ze začátku roku zlevněné až o 40 % a dostaly se na opravdu zajímavé ceny. Bohužel AEG potopily sušičky, které prostě těm od LG konkurovat nemohou. Ani sušička o osm tisíc dražší neměla takovou spotřebu a účinnost sušení.

Ještě před výběrem značky jsem také zvažoval, jestli koupit pračku kombinovanou se sušičkou nebo pračku a sušičku zvlášť. Tady je verdikt jasný. Pokud na to máte místo, tak odděleně. Kombinovaný přístroj má až čtyřnásobnou spotřebu energie a dvojnásobnou spotřebu vody. Navíc vám neusuší celou pračku, ale maximálně 2/3 toho, co dokáže vyprat. Sice na ní ušetříte až 10 tisíc, což je u oddělených přístrojů investice, která se bude nějaký čas vracet, ale není to jen o tom. Ekologie u mě taky hraje roli.

Nakonec jsem se rozhodl pro LG F74U1QBS2, která je nakonec o tři tisíce dražší než původně stanovený strop, ale myslím, že to stojí za to. Jako sušičku jsem vybral LG RC7055AH6M, která je tou levnější ze dvou řad sušiček od LG, ale parametry není výrazně odlišná od novější a o osm tisíc dražší řady. Nejvíce viditelným rozdílem jsou neprůhledná dvířka místo skleněných, což tak moc neřeším.


Představení pračky LG F74U1QBS2.

Dalším problémem bylo pračku od LG koupit. Původně jsem měl vybraný model z roku 2013, který ale rychle zmizel ze skladu a prostě nebyl. Některé obchody jej slibovali do tří dnů, ale co si o tom máte myslet, když větší a renomovanější obchod má lhůtu dodání minimálně měsíc? Nakonec jsem se rozhodl pro výše uvedený model, který je o rok novější a cenový rozdíl byl (opět 🙂 ) jen 1500 Kč. Sušička nebyla na skladě prakticky nikde, takže jsem to musel risknout.

susicka
Sušička LG RC7055AH6M

Kde koupit? Hlavními parametry pro výběr obchodu jsou cena, dostupnost a taky určitá důvěryhodnost. Při nákupu velkého spotřebiče je neméně důležitým parametrem doprava a u nákupu dvou spotřebičů to platí dvojnásob. Do auta bych je nenaložil, takže osobní vyzvednutí bylo mimo hru. Drtivá většina obchodů nabízí standardní přepravní služby – DHL, Geis, Česká pošta,…, které vám spotřebič šoupnou za první uzamykatelné dveře a zbytek je vaše starost.

Jenže já bydlím ve třetím patře bez výtahu a potřeboval jsem se zbavit sakra těžké staré pračky, takže toto řešení by obnášelo došibování spotřebičů někde do uzamykatelné místnosti v přízemí, sehnání někoho pro vynošení do třetího patra a snesení staré pračky dolů, sehnání auta, do kterého bych ji naložil a odvezl do sběrného dvora.

To byl důvod, proč jsem neváhal a objednával, když se pračka objevila mírně zlevněná v Datartu. Sušičku sice neměli na skladě (ostatně stejně jako všude jinde), ale slibovali dodání do 14 dnů a také tam byla oproti konkurenci levnější. Druhý den volali, aby se domluvili na dodání. Pračku prý mohou dodat už další den (pátek), ale sušička bude až v úterý (dodací lhůta 5 dní bylo příjmené zjištění oproti původním 14 dnům), jestli to můžou dovést dohromady. Proti tomu jsem nic nenamítal a domluvili jsme se, že mi je dovezou mezi 9. a 14. hodinou s tím, že zavolají hodinu předem.

Dojeli v deset, spotřebiče zbavili obalu a za chvilku je měli u mě ve třetím patře. Pračku vyrovnali, zapojili vodu, odpad, nainstalovali na ni sušičku, dali mi příslušenství, návody, záručáky, fakturu, já podepsal příjemku a jen za nimi zavřel dveře, jak si odnášeli starou pračku. Během chvilky měl člověk všechno vyšeřené a to vše za příplatek 299 Kč. Právě kvůli tomuto můžu Datart pro nákup velkého spotřebiče jen doporučit. Rychlá domluva a doprava jsou naprosto bezkonkurenční. Jsou víceméně jediní na trhu, kdo nabízí takovýto dovoz s instalací a odvozem starého spotřebiče vlastní dopravní službou po celé republice. Narazil jsem ještě na pár obchodů, které nabízely podobnou službu od externího dopravce, ale tam se cena šplhala až na 1000 Kč.

A jak jsem s pračkou a sušičkou spokojený? No, zatím jsem toho moc nenapral, ale nová pračka je oproti té staré jako Tesla Model S proti koňskému povozu. A sušička je taky skvělá věc. Během dvou hodin máte vyprané a usušené prádlo, které v drtivé většině případů nemusíte žehlit, a nemáte po bytě rozvěšené prádlo.

Rada panům: nevíte-li, jak manželce udělat radost, kupte jí sušičku. Je to totiž spotřebič, který dokáže v domácnosti ušetřit snad nejvíc práce.

46 komentářů: „Jak jsem pořizoval pračku a sušičku“

 1. lzap avatar
  lzap

  Taky nemuzeme susicku vynachvalit. Sel jsem do Siemensů.

  1. eischmann avatar

   Ty jsem zvažoval taky, ale je to stejná firma jako Bosch. Bosch a Siemens měli společnou firmu na domácí spotřebiče, která vyráběla pod oběma značkama (něco jako TCPA v Kolíně). Loni Bosch podíl Siemensu ve firmě koupil, takže už je to jen Bosch.

 2. tomidlo avatar

  Susičku nemám,ale do budoucna o ní budu určitě uvažovat. Díky za tip.

 3. Jirka avatar
  Jirka

  Pračku se sušičkou doporučuju kupovat v setu, my tak ušetřili skoro 4 tisíce (koupili jsme tady http://www.levneelektro.cz/s194-sety-aut-pracka-susicka ) na electroluxu. LG jsme měli předtím (jen pračku a na to, co musela vytrpět, sloužila opravdu skvělě 10 let, s miminkem jsme prali klidně 3x denně)

 4. KodloN avatar
  KodloN

  Díky moc za užitečný článek!
  Právě teď budeme kupovat pračku a sušičku.
  I s odstupem času hodnotíš svůj výběr jako správný?
  Ptám se proto, že také přemýšlíme o LG.
  V hledáčku nám zůstaly:
  F74U1QBS2 … ta tvá – s párou, 7kg
  F84U1TBS2 … také s párou, ale na 8kg
  F78U2QDN1 … není parní, 1200rpm, 7kg
  F84U1TCN2 … není parní, 1400rpm, 8kg
  F82A8TD … vítěz dTestu – už se prý oficiálně nedováží, ale stále se prodává.
  Říkám si, jestli ty modely s párou nebudou náchylnější na vady a jestli raději nevzít některou z těch jednodušších. Stojí ta funkce páry za riziko?
  S tou sušičkou RC7055AH6M také spokojenost?
  Díky předem za odpověď!

  1. Milan Kozák avatar

   My máme cca 4 roky F1480QDS v setu se sušičkou (sušička se dokupovala velmi nevýhodně o rok později – v původním bytě na ni nebylo místo…). K pračce mám dvě výtky – žena si tuším stěžovala, že to nemá program na 40 stupňů (buď 30 nebo až 60). Já jsem zas dvakrát musel čistit trysku nad sklem – filtrem prošla dlouhá vlákna z jakéhosi okrasného koberečku a zasekla se tam. Poprvé se to poznalo vrčením motorku (nebyl schopný vodu protlačit) podruhé pak pohledem do bubnu, kdy se voda řádně nerozstřikovala (obojí práce na půl minuty bez použití speciálního nářadí). Sušička běží bez problému. Na co snad jen upozorním, že jsem dohledával spojky sušičky na pračku. Všichni distributoři mi tvrdili, že nejsou součástí sušičky a že se musí dokoupit. Nebyly ale skladem a cena byla příšrná. O to větší překvapení bylo, když jsem sušičku rozbalil – byly tam samozřejmně přiložené… Co se týče parního praní, vyzkoušeli jsme ale využitené je to jen minimálně. Přeci jen když mi smrdí bunda/triko/whatever kouřem, tak ji radši pořádně vyperu než jen „refreshnu“… Taky by mohlo někoho zarazit, že u našeho modelu se buben pračky otevírá na druhou stranu než buben sušičky (sož dává smysl, když máte zařízení vedle sebe, ale né nad sebou). Mezi pračku a sušičku neexistuje odkládací police tak, jako tomu je u některých jiných výrobců.

 5. Martina K. avatar
  Martina K.

  Dobrý den, děkuji za zajímavý článek. Právě také sháním sušičku, a protože máme LG pračku, tak jsem se dopracovala také k modelu LG RC7055AH6M. Bohužel jsem na internetu našla i poměrně dost špatných zkušeností se sušičkami LG – údajně filtr co tam je nezachytí vše a sušička se začne zanášet a poté i vypínat a hlásí to plnou nádržku na kondenzát (po cca půl roce…). Vyčistit prý musí servis a navíc prý reklamaci neuznávají z důvodu špatného čištění ze strany klienta… Jakou prosím máte vy zkušenost? Tato sušička jinak u mě vyhrává na plné čáře, ale ty recenze mě trochu vyděsily… Moc děkuji a přeji krásný den. Martina

  1. sesivany avatar

   Mám sušičku už skoro rok a zatím bez problémů. Je fakt, že filtr není 100% těsný, ale myslím, že to ani nebylo zamýšleno, aby odfiltroval všechny nečistoty. Počítá se se s tím, že proniknou mikrovlákna a sušička je navržená tak, aby je dokázala sama z kondenzačního žebrování omýt. Když necháte kondenzát někde odstát, zjistíte, že je plný mikrovláken.
   Asi může nastat případ, že se sušička zanese natolik, že už se sama nevyčistí, ale to riziko je prakticky u všech sušiček.

   1. Martina K. avatar
    Martina K.

    Moc děkuji za odpověď. Hezký den 🙂

  2. Jirka avatar
   Jirka

   U pračky souhlas ale s tou sušičkou od LG jste se sekl sakramensky mimo. LG sice vyhrála D-test na druhém nebo třetím místě a má bezkonkurenčně nejlepší design ale co se týče funkcí a samotného sušení tak je to v praxi korejský šunt. Dám pouze jeden příklad který si může každý kdo uvažuje o koupi sušičky provést sám na prodejně kde jsou modely sušiček. Stačí je zapnout na prázdno a pozorovat za jak dlouho ta inteligentní sušička zjistí že nemá co sušit. Po zapnutí všech vystavených se za 1 minutu vyla od MIELE a po 5-ti minutách se postupně vypnuli AEG, Bosch, Siemens,Electrolux, ale ta LG vám pojede na plný výkon přes 2 hodiny. A kdo nevěří tak si to můžete ověřit.(zkušenost z ELECTROWORLDu)

   1. eischmann avatar

    Jak sušička reaguje naprázdno, jsem popravdě netestoval. Nicméně, že by špatně detekovala usušenost prádla, se mi v praxi nepotvrdilo. Když nastavím úroveň usušení na „skříň“, kdy by prádlo mělo být ještě lehce vlhké s tím, že se samo vysuší ve stříni, opravdu jej vytáhnu ještě lehce vlhké. Kdyby toto sušička detekovala špatně, sušila by podstatně déle a prádlo by bylo usušené na troub.

 6. Ivan avatar
  Ivan

  Z hlediska kvality sušení není mezi sušičkami žádný zásadní rozdíl. Všichni výrobci dnes nabízí podobné parametry a bohužel, i podobně mizernou životnost. Jedinou výjimkou je Mielle, ale tam se připlácí tak strašně moc, že když si koupíte např. nejvyšší řadu AEG a střední třídu Mielle, udělá vám rozdíl klidně i 20-25 tisíc Kč. A za takové peníze si koupíte další novou sušičku. Jenže, a to chci zdůraznit, pokud vám kondenzační sušička vydrží 5-6 let, budete strašně rádi. Nikdo vám totiž neřekne, že kondenzační sušičky postupně ztrácí na účinnosti a nelze je efektivně opravit.

  Já mám zkušenosti zejména se značkou AEG, která běžně odchází kvůli výměníku. Ten je z hliníku, který postupně koroduje a přes póry v materiálu unikne chladivo nebo se rovnou poškodí kompresor. Taková závada je sice opravitelná, ale cena opravy se pohybuje okolo 10 tisíc Kč! Z ekonomického hlediska tak nemá oprava smysl. Natlakovat znovu chladící okruh rovněž nemá smysl. Jednak to není tak snadné a levné jako u klimatizace auta a hlavně, vydrží to tak 2 měsíce a závada se bude opakovat.

  Tyto závady postihují i další značky a je jen otázkou času, kdy budete tento problém řešit. Prvními příznaky je obvykle delší doba sušení než bývalo zvykem, nebo prádlo bude po sušení vlhké. Typickým příznakem je i to, že místnost se sušičkou už není vytopená tak moc, jako dříve a také se vám bude zdát, že prádlo je více pomačkané a musíte žehlit více věcí. Zkrátka, pamatujte na to, že kondenzační sušička je typické spotřební zboží dneška a pokud ji skutečně budete využívat, smiřte se s tím, že po pár letech odejde a nepůjde opravit. Běžně odchází sušičky i po 3 letech provozu. A právě proto, a to bylo smyslem mého příspěvku, má smysl připlatit si za Mielle – je to jediný výrobce, který vyrábí sušičky z kvalitních materiálů a nešetří na nepravých místech. Když budete mít štěstí na akci, dostanete i bez příplatku záruku 10 let. Anebo zkuste ventilační sušičky, kde se vyhnete problematickému výměníku tepla.

  1. eischmann avatar

   Spíš v rocích je potřeba měřit životnost sušičky v cyklech. Já suším tak jednou do týdne, to je docela malé vytížení, takže pro mě Mielle opravdu nemá smysl. Navíc Mielle stojí třeba 3x tolik. I kdyby byla životnost ostatních značek třetinová, pořád se to vyplatí. Navíc si člověk postupně kupuje nové modely, které jsou inovované (nové funkce, úspornost atd.).

 7. Ivan avatar
  Ivan

  Ještě doplním jednu věc:

  Nenechte se zmást prodlouženou zárukou na motor sušičky. To dělá typicky právě AEG, ale i Electrolux nebo Siemens a Bosch. Na letáku vypadá moc hezky, že máte 10 let záruky na motor. Jenže zrovna motor je snad ta nejspolehlivější elektrická součást spotřebiče a je vysoce nepravděpodobné, že by odešel.

 8. David avatar
  David

  Dobrý večer.Rozhoduji se pro novou pračku do 10.000 maximálně.Mám vyhlídlou tuhle LG http://www.levneelektro.cz/p1168643-pracky-lg-f51b8nd0

  Mohl by jste kdyžtak poradit,jakou jinou variantu zvolit?Je mi jedno,jestli Vrchní,nebo boční plnění.Děkuji

  1. eischmann avatar

   Dobrý den, pračku jsem kupoval a modely mapoval před rokem. Navíc jsem hledal v segmentu zhruba dvakrát dražších praček, takže bohužel konkrétně neporadím. Můžu jen říct, že s pračkou od LG mám zatím jen pozitivní zkušenosti.

 9. Jirka avatar
  Jirka

  U pračky souhlas ale s tou sušičkou od LG jste se sekl sakramensky mimo. LG sice vyhrála D-test na druhém nebo třetím místě a má bezkonkurenčně nejlepší design ale co se týče funkcí a samotného sušení tak je to v praxi korejský šunt. Dám pouze jeden příklad který si může každý kdo uvažuje o koupi sušičky provést sám na prodejně kde jsou modely sušiček. Stačí je zapnout na prázdno a pozorovat za jak dlouho ta inteligentní sušička zjistí že nemá co sušit. Po zapnutí všech vystavených se za 1 minutu vyla od MIELE a po 5-ti minutách se postupně vypnuli AEG, Bosch, Siemens,Electrolux, ale ta LG vám pojede na plný výkon přes 2 hodiny. A kdo nevěří tak si to můžete ověřit.(zkušenost z ELECTROWORLDu)

 10. Hana Fegurová avatar

  Super článek, všimla jsem si že používáte při výběru DTest, to jste jeden z mála fundovaných lidí. Pokud chcete více zdrojů nezávislých recenzí, zpracovali jsme s týmem test sušiček prádla na http://www.arecenze.cz/recenze-susicek/, vaše sušička tam dopadla na super 4. místě. Jak jste spokojený po delším užívání? Pokud vám něco v recenzi bude chybět budu ráda za kritiku na hanafegurova@gmail.com.

  Mimochodem vy máte to štěstí, že se vám vejdou pračka i sušička, pro ty co takové podmínky nemají máme na webu i recenzi praček se sušičkou http://www.arecenze.cz/pracky-se-susickou/. Funkci sušení ale mají podstatně horší.

  1. sesivany avatar

   I po roce a půl jsem se sušičkou spokojený. Asi jedinou vadou je, že jsem čekal, že prádlo bude méně pomačkané. Trička jsou na hraně, košile se musí rozhodně žehlit. Ale to je problém víceméně všech sušiček.
   Jinak zatím funguje, jak má a bezúdržbově (kromě vylévání vody a vymývání filtru). Účinnost mi taky přijde, že se nesnížila.

   1. Dita avatar

    Dobrý den,

    pořád jste spokojený se značkou LG? Přemýšlíme o sušičce LG RC 8155AP3F (dobré reference na https://www.covybrat.cz/susicka-pradla/ a rozumná cena), jen ve svém okolí neznáme nikoho kdo by měl pračku nebo sušičku od LG. Všichni mají AEG, Bosch …, takže chceme před nákupem radši ověřit. Děkuji Dita Vlasáková

   2. eischmann avatar

    Ano, jsem. Už je to dva a půl roku a zatím jak pračka tak sušička fungují bezvadně.

 11. Petr avatar
  Petr

  Díky za článek a přínosnou recenzi. Já mám doma pračku Whirpool a zatím jsem docela spokojený, jen tlačítka občas trochu blbnou a nechce se spustit hned.
  Dovolím si ještě vložit odkaz na souhrn jednotlivých recenzí: http://www.testado.cz/zebricek-pracek/, pračky LG se tam obecně umísťují docela dobře. Doufám, že to bude pro někoho přínosné.

 12. filda avatar
  filda

  rada pro pány? susicka urcite zene udela radost, druha vec, jak usetreny cas vyuzije 🙂 nekdy to muze byt fb plus ruzni „kamaradi“ a pak chlap, ktery chtel pro zenu to nejlepsi zjisti, jak chutna nevera zeny a rozvod. Ne vzdy na prvni pohled nejlepsi veci nejsou nejlepsi 🙂

  1. Iveta avatar
   Iveta

   😀 :-D… tak to mě opravdu pobavilo! To si jako vážně myslíte, že k nevěře dojde díky takové věci jako je sušička? Fakt směšný….pokud za to ten chlap stojí, tak místo věšení, skládání a žehlení prádla se žena bude věnovat tomu skvělému chlapovi, který jí tu sušičku koupil, popř. společným dětem ;)…. Pokud žena podvadí, tak je chyba buď v chlapovi nebo v ní a tu příležitost by si našla i mezi tím věšením.,,, Fakt se směju…

 13. David Pokorný avatar

  Dobré ráno,
  podle toho, co jste napsal, jste výběru vhodné sušičky věnoval hodně času a ověřoval jste si její parametry z více zdrojů, což je super. Svědčí to o tom, že víte, jak se na internetu pohybovat. Naše stránky se testování sušičky LG RC7055AH6M také věnovaly, a tak i my můžeme potvrdit, že se jedná o výbornou volbu. Je to dobrý model s bohatou nabídkou programů a velmi šikovným systémem senzorů a signalizací. Pokud se chcete podívat na celou naši recenzi, najdete ji zde: http://nejsusicky.cz/susicka-lg-rc7055ah6m-recenze/ .
  Osobně spatřujeme drobné nevýhody v designu, který není zrovna nejnápaditější, ale to je pro běžného uživatele opravdu detail. Spíše by nás zajímalo, jak jste na tom s ovládáním sušičky. V porovnání s ostatními sušičkami nám přišlo kapku složité, jak jste na tom vy?

 14. […] ty které články úspěšné. Za tři roky od přesunu je zdaleka nejúspěšnějším článkem „Jak jsem si pořizoval pračku a sušičku“, který si jenom letos přečetlo deset a půl tisíce lidí, a přitom už je skoro dva roky […]

 15. Karolína Malá avatar

  Pane Pokorný,
  článek tady na stránce je pěkný 🙂 Nicméně nemohu s Vámi tak úplně souhlasit, neboť sušička LG RC7055AH6M u nás skončila v testu až za některými jinými modely (viz zde: https://vas-pomocnik.cz/susicky-pradla/). Je dobrá, ale osobně bych v této cenové kategorii více doporučila třeba Bosch WTW85460BY, parametrově vělmi dobrá, slušná spotřeba, velmi variabilní se spoustou programů 🙂
  Osobně by mě také zajímalo, jak moc aktuální Váš test je pane Pokorný 🙂
  Díky 🙂

 16. Richard Hovadik avatar

  Zdravim,
  u susicek LG je problem, ze maji byt 30-50 cm od zadni zdi.
  Vzduch fouka dozadu.
  Jakou tam mate mezeru ?
  V bezne koupelne je to prakticka nepouzitelne.
  Diky za odpoved

  1. sesivany avatar

   Na to jste přišel jak? Kondenzační sušičky nic nevyfukují, to je uzavřený okruh: vzduch se vyfiltruje od prachu a nečistot, zkondenzuje se voda a suchý vzduch se zpátky vhání do bubnu s prádlem. Model sušičky, který jsem pořídil já, má mít vzadu 10cm místa. A to ne kvůli vyfukovaní vzduchu, ale kvůli cirkulaci vnějšího vzduchu z důvodu ochlazování zařízení a bezpečného odstupu od dalších objektů.

 17. Richard Hovadik avatar

  Zdravim,
  je to i v navodu.
  Toto me odepsali:
  LG Electronics WorldWide
  děkujeme, že jste se na nás s důvěrou obrátil.
  Sušička by skutečně měla být umístěna od zadní stěny 30-50cm. Je to nutné pro zajištění správné funkce výrobku, kdy je třeba zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu okolo výrobku.
  S přátelským pozdravem Lenka Zemanová
  Zákaznická podpora LG

  1. eischmann avatar

   V návodu k mému modelu je uvedeno 10 cm. Stáhl jsem si i aktuální verzi ze stránek LG, kde je také 10 cm. Již tři roky ji mám ze zadní strany cca 10 cm od stěny a nikdy jsem neměl pocit, že by sušička kvůli tomu fungovala špatně. Nechci se ale kvůli tomu hádat, možná LG ty požadavky u novějších modelů přehodnotilo. Nemyslím si ale, že by byly jejich sušičky nějak výrazně konstrukčně odlišné od konkurence. Možná jsou prostě jen v těch doporučeních přísnější.

 18. Richard Hovadik avatar

  Zdravim,
  ja jsem se diva na tuto : RC8082AV2Z
  a tam je tech 30-50cm v navodu.
  Susicky AEG, Bosch maji tu mrizku pro vzduch zepredu a LG to ma zezadu.
  Asi to zprisnily.

 19. Michal avatar

  Já jsem kupoval pračku se sušiškou, před nedávném a musím jedině doporučit.

 20. Mirek avatar
  Mirek

  Velmi užitečný post, díky za něj! Taky aktuálně vybírám, stará sušička dosloužila a tak se poohlížím po nové. Co jsem se informoval u prodejců, tak například Whirlpool je naprostý brak, prý u nich je extrémní poruchovost – což naprosto koresponduje s tím, do jste psal výše. No, asi není náhodou, že sušičky od tohoto prodejce jsou nejvíce v akci viz. https://www.slewik.com/cs/spotrebice-akce-levne-vyprodej/susicky/ . Osobně přemýšlím o kombinaci s pračkou, přijde mi to lepší hned z několika důvodů – tím nejpodstatnějším je úspora místa. Už to tu v diskuzi párkrát padlo, takže zřejmě nejsem jediný, kdo takto uvažuje.

  1. eischmann avatar

   Kombinovaná pračka se sušičkou má opravdu velkou výhodu v podobě úspory místa, ale to je asi tak jediná výhoda. Pokud nemáte na samostatné přístroje místo, tak není co řešit. Případně pokud perete jen občas, má smysl o ní také přemýšlet, protože kombinovaný přístroj stojí přece jenom méně než sušička a pračka a nemuselo by se to při menším využití během života přístrojů vrátit. Pokud ale máte rodinu a perete prakticky denně, mají samostatné přístroje opravdu smysl, protože jsou lepší ve všem. Kombinovaná suší hůře (prádlo je více pomačkané), má výrazně vyšší spotřebu energie (a to až násobně) a při sušení dále spotřebovává vodu (potřebuje ji ke chlazení při kondenzaci). Navíc kombinovaný přístroj nikdy neusuší stejné množství jako vypere, takže nikdy neusušíte plnou pračku (typicky mají kapacitu o 2kg nižší na sušení než na praní). V neposlední řadě samostatné přístroje fungují rychleji, protože když v sušičce sušíte, v pračce už můžete prát další várku, ale to je opravdu věc, kterou oceníte, pokud perete hodně.

 21. Denisa K avatar
  Denisa K

  Dobrý den, máme docela novou pračku, takže mi přijde zbytečný kupovat hybrida. Ale to prádlo všude možně už mě nebaví, stejně jako žehlení. Tak bych si chtěla pořídit sušičku. Pračku mám Samsung a ta mi zatím vyhovuje. Uvítala bych hlavně tichost a dlouhou životnost. Koukala jsem na net a asi bych nejradši nějakou z téhle stránky https://vas-pomocnik.cz/susicky-pradla/ z té kategorie 12-18 000. kč. Optimálně bych za ni chtěla dát okolo 15 000 max. Já asi vyberu AEG. Moc díky za super článek

  1. eischmann avatar

   AEG je myslím v současnosti dobrá volba. Před 3 lety, kdy jsem tento článek psal, ještě současné modely sušiček AEG nebyly na trhu, takže to bylo trochu jiné rozhodování.

 22. Levné pračky avatar

  Vybrat si kvalitní pračku je v dnešní době docela problém, všichni výrobci se snaží, aby pračky vydrželi povinnou záruku tedy 2 roky a pak aby pračka odešla do věčných lovišť a bylo třeba zakoupit novou pračku. Proto doporučuji vybrat si nějakou levnou pračku třeba zde: https://www.levne-pracky.cz/ . Když vám pračka odejde, tak se koupí nová a člověka těch pár tisíc neštve jako když odejde pračka za 15 a více tisíc korun. Servisy jsou v dnešní době také drahé a tak se opravdu vyplatí spíše levnější pračka a nikdy není řečeno, že třeba levná pračka nevydrží i déle než jen standardní 2 roky.

 23. Testino avatar

  Při výběru pračky se sušičkou je důležité myslet taky na její spotřebu. Přece jenom má větší spotřebu než běžná pračka a ročně to může stát i pár tisíc.

 24. Roman avatar
  Roman

  Dobrý den, máme sušičku LG RC7055AH6M asi 4 roky, a vyskytl se nám problém – hlásí to chybu na displeji se zobrazí „kapka“. vodu z nádoby vylijeme, chvíli to pracuje a za chvíli se chyba zobrazí znova, i když nádoba je skoro prázdná.. dá se tato chyba odstranit i svépomocí? kvalitní servis v okolí je bohužel nedostupný.. děkuji

 25. Dan Adamik avatar

  Dobrý den,
  řeším nákup pračky a sušičky a po delších brouzdání po netu a různých testech a recenzích se můj výběr zúžil podobně jako vám na AEG, Bosch a LG… LG zatím asi vyhrává, protože ve stejné kategorii má nejlepší spotřebu a nejvíce funkcí. Jediné co mě odrazuje je, že pocitově víc věřím německé značce před korejskou. 😀
  No a do toho jsem narazil na váš blog a proto se chci zeptat na vaše reálné zkušenosti po 4 letech.
  Děkuji…

  1. eischmann avatar

   Sušička i po 4 letech bez problémů funguje. Poslední rok po rozšíření rodiny pak na plné obrátky 🙂 Pračka je momentálně u nájemníka, takže nevím, jak intenzivně je využívaná, ale taky funguje bez problémů, protože nájemník si ještě nestěžoval.
   Myslím si, že jak AEG, tak Bosch a LG jsou dobré volby. Německé značky jsou konzervativnější, nemají typicky tolik funkcí co LG. To a spotřeba byly důvody, proč jsem se rozhodl pro LG a z mé zkušenosti si i ve spolehlivosti zatím vede na výbornou.

 26. Filip avatar
  Filip

  Perfektní článek. Já jen dodám, že pokud řešíte každou kačku do nového bytu např.,
  poohlédněte se po rozbalených pračkách a sušičkách na https://www.diskontni-nakupy.cz/pracky/
  Já jsem tu koupil LG F72J6QN0W rozbalenou bez sebemenších problémů se zárukou 2 roky.

 27. Faboš avatar
  Faboš

  Taky jsem před nedávnem řešil výběr nové automatické pračky, a nakonec jsem vybral jednu na https://www.expert.cz/pracky/ Moc často zrovna neperu, takže jsem koukal hlavně po ceně – uvidím jestli se mi to nakonec vyplatí.

 28. […] škoda, že nejdou importovat statistiky z WordPress.com. Takhle holt musím nechat starou slávu s články s 30 tisíci zhlédnutími za […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *