Fedora 25 a Wayland

Do vydání Fedory 25 zbývá ještě skoro měsíc, ale já na ni už přešel na obou svých osobních počítačích. Na domácím notebooku ji mám už měsíc a na pracovním notebooku jsem upgradoval minulý týden. V poslední době jsou docela nuda i vývojové verze Fedory, ale tentokrát je to přece jenom trochu jiné. O zábavu se stará Wayland.

wayland

Na úvod musím říct, že upgrade na obou strojích byl opět zcela bez problému. Na pracovním počítači jsem byl navíc překvapený, jak rychle proběhl. Od spuštění procesu upgradu do nabootování do upgradovaného systému uběhlo pouhých 15 minut. 5 minut trvalo stahování balíčků a 10 minut jejich instalace. Jediné, co jsem musel po instalaci provést, bylo znovu nainstalovat desktopový Spotify, protože si jej DNF žádalo z nějakého důvodu před upgradem odinstalovat. Celkově mě upgrade systému zdržel od práce na 20 minut. Takový „downtime“ se mi líbí. A u Workstation Atomic to budeme schopní stáhnout klidně na 5 minut.

Při používání nové Fedory bych asi neměl žádný citelný problém, kdybych se nerozhodl používat Wayland. Na domácím notebooku, kde jsou mé požadavky malé, už GNOME na Waylandu používám od Fedory 24, ale na pracovním notebooku, kde používám více monitorů, často „dockuju/oddockuju“ apod., jsem až do minulého týdne používal X. Nyní už ale také jedu na Waylandu, abych pomohl s testováním. A zatím jsem narazil na tyto problémy:

 • Nefunguje snímání a nahrávání obrazovky. Že to nefunguje v kdejaké aplikaci jako třeba Shutter je dlouhodobě známé. Bezpečnostní model Waylandu neumožňuje aplikacím jen tak udělat snímek obrazovky. Ve Fedoře 25 ale nefunguje ani ten přímo od prostředí. Chyba je označená jako blokující vydání a myslím, že už existuje i fix.
 • Výchozí video přehrávač Totem nemá spolehlivé přepínání do fullscreenu. Občas to zamrzne v takovém maximalizovaném/fullscreenovém stavu. Dneska jsem to řešil s vývojářem Waylandu Olivierem Fourdanem (zakladatelem Xfce mimochodem) a problém už taky opravil.
 • Ve čtvrtek na Linux Desktop Meetupu jsem zjistil, že nefunguje zrcadlení monitorů. Když do něj člověk v nastavení přepne, externí monitor prostě nenaběhne. Dnes mi říkal Rui Matos, že už konečně přišel na původ problému a začne pracovat na opravě, tak snad by to mělo být do finálního vydání opraveno.
 • Některé prvky v GTK+ mají u scénáře s více monitory špatné umístění. Konkrétně jsou to tooltipy nebo panel s automatickým doplňováním. Najedete na prvek a jeho tooltip se zobrazí třeba o třetinu obrazovky vedle. I o tomto problému se ví a měl by být opravený.
 • IRC klient Polari padá, když otevřu popover se seznamem uživatelů v kanále, kde jich jsou stovky. Chce vykreslit okno, které je příliš velké. V raných vývojových verzích Fedory 25 to shodilo i server s celým sezením. Pak vývojáří Mutteru přidali pojistku, která v takovém případě dříve zabije aplikaci dřív, než shodí server. Nyní už kvůli tomu padá jen Polari a i na to už v upstreamu existuje oprava, která by měla brzo připlout i do Fedory.

A to je víceméně všechno, co mě na Waylandu trápí. To samozřejmě nejsou všechny problémy GNOME na Waylandu, jen ty, které trápí mě. Během testovacího dne, který se konal ve čtvrtek bylo celkově odhaleno 26 nových chyb. Nicméně čím dál častěji se jedná o chyby spíše rázu detailů než o ty zásadní a pokud jsou to zásadní, tak se často velmi rychle opravují.

GNOME na Waylandu už na pracovním stroji používám druhým týdnem a musím říct, že mě omezuje překvapivě málo. Jediné bugy, které mě skutečně omezují, jsou nefungující screenhoty a popover sestřelující Polari. Na oba existují fixy, takže si dokážu představit, že s finální Fedorou už budu používat Wayland a ani to nepoznám. Dneska jsem si zjišťoval, které aplikace z těch, které mám v práci otevřené, mi běží na XWaylandu a zjistil jsem, že to jsou jen Firefox a klient Spotify. Jinak už dokážu spolehlivě fungovat bez něčeho, co bylo 30 let nedílnou součástí unixového a linuxového desktopu.

Ze začátku jsem byl k nasazení Waylandu jako výchozí zobrazovací technologie ve Fedoře 25 skeptický, ale teď si myslím, že to půjde. Samozřejmě ještě hodně dlouho budou některé aplikace vyžadovat X a budeme tu mít XWayland, ale ten je dnes prakticky neznatelný. Budou i scénáře, kdy uživateli nezbude nic jiného než dál běžet na X, ale k tomu jen stačí při přihlášení přepnout typ sezení. Přechod nakonec nebude zdaleka tak dramatický, jak by mohla velikost změny napovídat.

9 komentářů: „Fedora 25 a Wayland“

 1. xmlich02 avatar
  xmlich02

  20 minut down time je v poradku? Podle mne je to nehorazne moc! To ze to tak delaji Windows taky neni omluva! Neda se to udelat nejak lip? Napriklad delat to v nejake „virtualce nad snapshotem“ a potom pri restartu proste prehodit na novejsi snapshot? Behem toho celeho by mohl uzivatel pouzivat OS bud jako livecd nebo proste readonly filesystem.

  1. eischmann avatar

   Ten „downtime“ je v uvozovkách, protože se jedná o výpadek z práce, ne o dobu, kdy jsem nemohl používat systém. Kdybych to měl rozpitvat, tak 5 minut se stahovaly nové balíčky, během toho jsem mohl klidně pracovat, pak se to necelých 10 minut instalovalo offline, což je ten skutečný downtime, kdy jsem ten počítač nemohl používat. A pak jsem tak necelých 5 minut strávil věcmi po upgradu (instalací klienta Spotify). Dohromady mě to tedy od práce vytrhlo maximálně na 20 minut, skutečný downtime byl 10 minut. Obojí je IMHO jednou za půl roku víc než snesitelné.
   Na „okamžitém“ upgradu už se pracuje. Umí to Fedora Atomic a máme už i fungující prototyp Atomic Workstation, tam se potom stáhne downtime na čas restartu počítače, ale zase to má řadu jiných omezení tím, že je systém pouze read-only. A navíc při půlročním cyklu mi je víceméně jedno, jestli to trvá minutu nebo 10.

   1. Jakub avatar
    Jakub

    Je možné prototyp Atomic Workstation vyzkoušet?

    1. sesivany avatar

     Nemyslím si, že je to někde dostupné. Pracují na tom dva lidi a je to pořád hodně experimentální věc, která možná ještě ani pořádně neopustila jejich počítače.

     Nicméně člověk si může udělat vlastní Atomic Workstation, Patrick Uiterwijk o tom měl letos přednášku na Flocku: https://www.youtube.com/watch?v=zduGfpfwHz4
     A o prototypu mluvil na GUADECu Owen Taylor (včetně dema): https://www.youtube.com/watch?v=XNLPkMDf9LI
     Nicméně Atomic se již používá pro oficiální verze Fedory a CentOSu pro cloud: http://www.projectatomic.io/download/
     Princip je stejný.

  2. David Tardon avatar

   Pro srovnání, downtime při upgradu OS X je víc než hodina.

   1. Mike Je Pan avatar
    Mike Je Pan

    Nepleť sem OSX, to je ODPAD!!! pro snoby, ne pro normální lidi.

   2. Abby avatar
    Abby

    Nemáte pravdu, na MBP early 2008 to bylo ~25 minut a na MBP 2016 to je ~12 minut. Stažení ~5 minut, ale během té doby se může normálně fungovat. Navíc kdyby se náhodou něco nepovedlo (což se za těch 22 let, co používám Macy nikdy nestalo), je tu geniální Time Machine. Při upgradu Linuxu se mi zatím vždycky stalo, že se něco nepovedlo, nikdy to neproběhlo úplně bez problémů.

   3. eischmann avatar

    Já mám podobnou zkušenost jako David. Upgradoval jsem Macbook 2010 sestry na Sierru a trvalo to přes hodinu, dalších 30-40 minut trvala aktualizace aplikací, která už je v Linuxu obsažená v upgradu systému.
    Stejně tak nemůžu říct, že by se všechno povedlo. Po upgradu vytěžoval proces klíčenky CPU na 80 %. Musel jsem na netu najít a aplikovat workaround, aby ten systém byl vůbec použitelný. Soudě podle počtu diskusí a návodů, které to našlo, to není ojedinělý problém.

 2. […] Před měsícem jsem psal, že jsem na svých noteboocích přešel na Fedoru 25 a že s ní mám zatím dobré zkušenosti, i když v některých oblastech ten Wayland pořád trochu skřípe. Finální verze Fedory 25 vyšla minulý týden a já během toho stačil upgradovat téměř všechny počítače, o které se starám. Jak na tom je toto vydání nyní? […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *