Bitcoin: dobrá investice, špatné platidlo

Když se na konci minulého roku dostala do Fedory bitcoinová peněženka Electrum, začal jsem se o tuto měnu zajímat a nějaké ty bitcoiny nakoupil. Po půl roce jsem velmi spokojený se zhodnocením a velmi zklamaný z Bitcoinu jako platidla.

bitcoin-2007912_640

Abych se přiznal, k Bitcoinu jako univerzálnímu platidlu jsem byl od začátku hodně skeptický. Je to z principu deflační měna, která je zcela odtržená od vývoje a potřeb ekonomiky. Hodně lidí považuje deflaci za dobrou věc, protože se jim automaticky zhodnocují úspory, ale ekonomiku táhnou ti, kteří peníze točí, investují. A k tomu deflační měna příliš nemotivuje.

Nicméně jsem se nakonec dopracoval k názoru, že Bitcoin možná není dobrá univerzální měna, ale může to být dobrý doplněk k tradičním měnám. Bylo by skvělé mít něco univerzálního a flexibilního pro mikroplatby na Internetu. Proto jsem si bitcoiny taky nakoupil. Nečekal jsem, že s nimi budu platit každý den, ale třeba je někde použiju a vyzkouším si, jak to všechno funguje.

Realita je taková, že jsem za půl roku neprovedl ani jednu platbu. 99,9 % obchodníků bitcoiny vůbec neakceptuje a u toho zbytku to nikdy nebylo nijak výhodnější, abych místo vytažení kožené peněženky vytáhl tu elektronickou a začal řešit, jak zaplatit. A navíc proč utrácet bitcoiny, když se mi tak pěkně zhodnocují (vliv deflační měny na chování spotřebitele v praxi!).

O Bitcoinu jako současném platidlu jsem neměl moc velké iluze. Nicméně jsem dost skeptický i s výhledem do budoucna. Bitcoin svým návrhem prostě není dobrý na běžné platby, natož na mikroplatby. Za každou transakci musíme platit poplatek minerům. Ten se odvíjí od toho, jak rychle ji chcete realizovat, a jak je datově velká. Každá transakce je složená ze všech předchozích transakcí, z kterých je odvozena, táhne si s sebou celou historii. Datová velikost transakcí tak postupně roste. Čím menší a častější platby jsou, tím víc. Pokud vám třeba posílají příznivci malé částky jako podporu na nějaký projekt, poplatek za převedení naakumulované částky může být fakt vysoký.

Poplatky nejsou malé už ani dnes. Pokud provádíte platbu v hodnotě pár desetikorun, můžete platit poplatek, vedle kterého i bankovní karty vypadají jako skvělý deal. A o neudržitelnosti současné výše poplatků a jejich růstu se diskutuje dnes a denně. Mineři jsou dnes stále ještě motivovaní i vydolováním nových bitcoinů, ale tato do Bitcoinu zabudovaná dotace postupně klesá a v budoucnu budou motivovaní jen poplatky a přirozeně budou žádat víc.

Z Bitcoinu jako platidla jsem tak hodně zklamaný a do budoucna jsem k němu hodně skeptický. Jedinou možností je reforma, na které ale nepanuje shoda. Samozřejmě existuje celá řada dalších kryptoměn. Dá se říct, že téměř každá je lepší než Bitcoin, protože se mohla poučit z jeho chyb. Jsou tedy vhodnější i jako platidla. Jenže trpí velkou roztříštěností a nevidím žádného nadějného kandidáta, který by dokázal prorazit a uspět jako platidlo.

S Bitcoinem jako investicí jsem ale nadmíru spokojený. Za půl roku se mi zhodnotil o 200 %. Kde jinde takové zhodnocení dostanete? Samozřejmě je hodně volatilní, takže může zase spadnout, ale nemyslím si, že bych na něm dlouhodobě prodělal. S investováním do něj mám ale trochu problém. U akcií máte nějaký fundament, firmy vytvářejí nějaké hodnoty, to potom určuje zájem o ně a cenu akcií. Těžko se mi hledá ten fundament u Bitcoinu. Přijde mi, že se to celé veze na hypu kolem růstu jeho ceny. Vůbec netuším, kdy to ještě poroste a kdy to už bouchne a přijde korekce. Je Bitcoin už příliš drahý? Vůči čemu? Věřím ale, že jako investiční aktivum si to své místo najde a může mít budoucnost.

Nejsem si ale jistý, jestli to je to, co od Bitcoinu očekávali ti, kteří stáli u jeho začátků, a jestli to považují za úspěch. Myslím, že cílem bylo vytvořit univerzální platidlo, ne elektronickou obdobu zlata.

3 komentáře: „Bitcoin: dobrá investice, špatné platidlo“

  1. […] měsícem a půl jsem psal o tom, že Bitcoin je skvělá investice, ale selhal jako platidlo. Na tom se nic nezměnilo, ale od té doby jsem nahlédl do světa kryptoměn dál za Bitcoin a […]

  2. Petr avatar
    Petr

    Když jsem poprvé slyšel o bitcoinu byl jsem nadšený – měna, kterou neovládá žádná vláda a je skutečně „svobodná“. Už jsem si představoval, jak budeme všichni platit stejnou měnou, nebudeme se muset nechat odírat směnárnami a nebudu u sebe muset nosit tunu kováků. Jenže pak jsem si pustil nějaké ty informační kurzy, třeba: https://jaknakrypto.cz/ Ty my až skutečně otevřely oči a já zjistil, že to všechno není zase tak růžové.

  3. Vasek avatar

    No a co takhle hrat o bitcoin nebo jine coiny v casine? Jake jsou pravidla napriklad pro krypto kasina jako http://www.cryptocasino.fun ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *