(Téměř) rok na Silverblue

Minulý rok v srpnu jsem psal o tom, že jsem si na domácí notebook nainstaloval Fedora Silverblue. Tenkrát to byla hodně čerstvá zkušenost. Samotné Silverblue se za tu dobu taky hodně posunulo. Jak se tedy mi funguje na neměnném systému s odstupem roku?

Když jsem minulý rok Silverblue nainstaloval, hned jsem přešel na Rawhide, který jsem měl na notebooku i před tím. Mít možnost vrátit se ke stavu před aktualizací se u Rawhidu, kde se občas něco rozbije, opravdu hodí. Nicméně musí vám spolehlivě fungovat aspoň OSTree, což minulý rok v Rawhidu tak pravidlem nebylo. Od určitého snapshotu jsem nebyl schopný aktualizovat, takže jsem si musel držet poslední snapshot, kde to fungovalo, a do něj vždycky nabootovat, stáhnout poslední verzi systému a do ní rebootovat. To mě pomalu přestávalo bavit a když jsem se tomu snažil přijít na kloub, smazal jsem si omylem ten poslední snapshot s fungujícími aktualizacemi a ocitl se v pasti. To mě konečně donutilo k reinstalaci.

V poslední době nemám doma moc čas experimentovat a notebook prostě jenom používám, takže jsem se vrátil ke stabilní Fedoře. Od té doby prostě funguje.

Co je na Silverblue naprosto skvělé, jsou aktualizace. rpm-ostree vám na pozadí stáhne novou verzi a GNOME Software vám jenom oznámí, že máte k dispozici aktualizovanou verzi systému a měli byste rebootovat. Ne, že by aktualizace v „balíčkových“ systémech byly složité, ale vyžaduje to nějakou akci uživatele. Většina BFU, kterým jsem Fedoru nainstaloval, neaktualizuje, i když jim to GNOME Software připomíná. A já nemám odvahu jim to pouštět automaticky, protože to prostě není bezpečné. Musím to tak dělat ručně, když se k jejich počítači dostanu, což je klidně jenom jednou za několik měsíců.

Ještě jednodušší jsou aktualizace aplikací. Silverblue se u nich dost blíží tomu, co známe z Androidu. Všechny aplikace mám ve Flatpaku, aktualizují se zcela nezávisle na systému a pokud si nastavíte automatické aktualizace, tak vám GNOME Software hlídá nové verze, stahuje je a na pozadí rovnou aplikuje. Na rozdíl od balíčků nejsou běžící aplikace nijak dotčeny, protože jim Flatpak nemění za běhu soubory. Aplikaci stačí zavřít a znovu otevřít a máte novou verzi.

Upgrade systému v případě Silverblue vlastně není nic jiného než aktualizace. Technicky je rozdíl v tom, že se přepnete do jiné větve repozitáře OSTree, a ne, že jen poskočíte o jeden commit ve stávající větvi, ale ve výsledku to je jenom stažení dalšího snapshotu a nabootování do něj. Jediný čas, který vám to vezme, je reboot počítače. A když vám nová verze systému z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete se dalším rebootem vrátit k předchozí.

Jedním z velkých problémů Silverblue v minulém roce bylo pomalé stahování aktualizací z OSTree serveru. Nebyl totiž nijak zrcadlený a jak rostla popularita Silverblue, rychlosti padaly dolů až třeba na 10-15 kbps. Ne, že by to až tak vadilo. Pokud člověk spoléhal na automatické stahování, nemusel to moct řešit, protože se to stahovalo na pozadí a bylo vcelku jedno, jestli to trvalo 10 minut nebo 5 hodin. Pokud ale člověk chtěl z nějakého důvodu aktualizovat hned, bylo to dost otravné. Dnes už takový problém Silverblue nemá. Fedora Project zapracoval na lepší konektivitě a rychlosti jsou dnes v jiných řádech.

Co se týče aplikační výbavy, tak téměř výhradně závisím na Flathubu, kde je dnes skoro 600 aplikací a popravdě si nemůžu vzpomenout, že by mi něco chybělo. Trochu mi chybí stabilní Firefox, na jehož flatpaku Mozilla pořád pracuje, a já tak musím pořád používat Firefox DE z našeho testovacího repa. I takový Steam ve Flatpaku mi funguje výborně a díky Protonu si zahraju i řadu her původně pro Windows.

Pomalu ale jistě se rozjíždí i flatpak repozitář Fedory. Momentálně se v něm nachází cca 25 aplikací. Jeho výhodou je, že bude v budoucnu v Silverblue přednastavený a že v něm člověk dostane stejné záruky jako u repozitářů s balíčky Fedory, protože flatpaky v něm jsou skládané z balíčků ve Fedoře.

Jediná věc, u které jsem v Silverblue zatím tvrdě narazil, je podpora domácí tiskárny od HP, která vyžaduje stažení proprietárního firmwaru. Ten se stahuje do cesty, která není v Silverblue zapisovatelná, a tudíž to selže. Mysleli jsme si, že to vyřešíme patchem v hplip, ale způsob, jakým to hplip dělá, je dost zvláštní. Stáhuje totiž binární blob ze serverů HP a až ten dělá samotné stahování.

Další věcí, která ještě nefunguje tak optimálně, jak bych si představoval, je Toolbox, což je nástroj nad Podmanem, který vám vytvoří kontejner, v kterém máte standardní Fedoru s balíčky. Připojí vám to tam automaticky /home z hosta, připojí se to k zobrazovacímu serveru, takže si tam můžete instalovat i desktopové aplikace, které třeba nejsou pro Flatpak. Problém je, že Podman se pořád dost mění, což rozbíjí kompatibilitu s Toolboxem. S tímto budeme ještě muset něco udělat, aby to bylo připravené na prime time. Zatím se jedná pouze o sadu shell skriptů, které parsují konzolový výstup Podmanu. Plánuje se přepsání do Go a používání API Podmanu. Testy s Toolboxem by také měly přibýt do CI Podmanu.

Jinak ale musím po roce používání konstatovat, že Silverblue je zatím to nejvíc „just works“ distro, jaké jsem zkoušel. Upgrady jsou extrémně snadné a rychlé, aktualizace fungují téměř kompletně automaticky, aplikace si žijí svým životem a nejsou ovlivněné změnami v systému atd.

Chtěli bychom časem nahradit tradiční Fedora Workstation právě Silverblue na pozici výchozí desktopové varianty Fedory, ale já zvažuju, že to budu instalovat na počítače BFU kolem mě už nyní.

24 komentářů: „(Téměř) rok na Silverblue“

 1. Pavel Lisý avatar
  Pavel Lisý

  To jsou dobré zprávy. Právě teď zvažuji upgrade z F28 na něco „stabilního“. Mám ji na dvou místech, jedna pracovní WS a pak domácí PC. U obou mám ale stejnou Nvidia grafiku (je to starší NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 730] – ovladač verze 390.116), po problémech s upgrady přes rúzné repo jsem nakonec přešel na „ruční“ upgrady pomocí DKMS. Viděl jsem, že už jsou nějaké náznaky, že by SB mohl Nvidia driver zvládnout, ale nevím, zda to neplatí pouze pro nejnovější verze driveru.
  Nevíte náhodou v jakém je to nyní stavu? Jestli se do toho mám pouštět, nebo raději upgradovat na F30 nebo počkat na release CentOS 8?

  1. eischmann avatar

   Myslím, že by to mělo fungovat se všemi verzemi Nvidia ovladače, které jsou k dispozici jako balíček v RPMFusion.

 2. honzaavc avatar

  Já mám zkušenosti z Lubuntu takové, že se nic nerozbijí při aktualizacích ani to nechce akce od uživatelů. Jediný problém byl s repozitáři oracle java tam to chtělo potvrdit změnu adresu.
  Mám nastavené automatické bezpečnostní aktualizace na pozadí přes unattended-upgrades. A ostatní manuálně. Což je docela oser. Nastavit unattended-upgrades i pro PPA a externí repo nevím jak 🙁 Něják by to chtělo jednoduší BFU návody 🙂 Možná se mi to někde povedlo, ale snažím se raději aby lidi klikali na instal co nejčastějš 🙂

  Ale problém mám tam, kde není Lubuntu protože nechtěl nabootovat. Například u babičky na starším PC neběžel lubuntu tak jsem tam dal mint mate. A pro ten jsem našel jen starší návody. Je dost hloupé že nemají linux distra automatické bezpečnostní aktualizace by default a ostatního SW nejdou jednoduše zapnout v GUI.. A otravovat jen když se něco pokazí 🙂
  Mít třeba možnost vracet se zět přes snapshoty (btrfs nebo rsync) alá time machine..

  SW z flathubu by mi nestačil. Ale do budoucna proč ne.. Mít zvlášť systém a apky není podle mě špatný nápad. Jen doufám že tam bude dobré vyřdešené sdílené knihoven, a různých částí programů mezi sebou a vritualizace nebude ubírat výkon.
  Také bude fajn mít možnost vybrat si třeba verze z flatpaků…

  Je otázka zda těmi balíčky a flatpaky také nepřicházíme o možnosti které jsou v gentoo (nastavit si jak a s čím program skompilovat.. – tohle ale částečně může řešit nastavení a rozšíření),

 3. honzaavc avatar

  A distribuce SW by měla mít možnost přepnout na P2P, pokud repa nestíhají nebo je s nimi problém (vysoké náklady nebo tak..).

 4. Pavel Lisý avatar
  Pavel Lisý

  Ještě jeden dotaz / komentář. Chtěl jsem si SB vyzkoušet na svém stroji s pomocí dual bootu (spíš multibootu, mám na notebooku 6 rúznách linux distribucí), ale nepodařilo si mi to nainstalovat tak, abych mohl do SB následně nabootovat. Existuje někde popis, jak na to?

 5. JackBrno avatar
  JackBrno

  Všechny aplikace mám ve Flatpaku, aktualizují se zcela nezávisle na systému a pokud si nastavíte automatické aktualizace, tak vám GNOME Software hlídá nové verze,
  ad1: Problem je ze ty flatpaky jsou vetsinou zastarale.

  Většina BFU, kterým jsem Fedoru nainstaloval, neaktualizuje, i když jim to GNOME Software připomíná. A já nemám odvahu jim to pouštět automaticky,
  ad2: Jsem sice taky BFU ale taky mam radsi rucni stahovani, nemam rad kdyz se mi neco sitoveho beha na pozadi treba zcela zbytecne kdyz zadne aktualizace ani nejsou ale jen to autoskenovani mi vycucava placena data. Navic mi to muze sosat zrovna kdyz to nepotrebuju a pasmo potrebuju na neco jineho. Nesnasim autoaktualizace cehokoliv.

  I takový Steam ve Flatpaku mi funguje výborně a díky Protonu si zahraju i řadu her původně pro Windows
  ad3: Myslim ze pokud ma uz nekdo steam ve Windows je zbytecne stahovat hry ktere budou v linuxu omezene. Uz jen dvoji aktualizace steam klienta nedava smysl.

  protože flatpaky v něm jsou skládané z balíčků ve Fedoře.
  ad4: Az nastane doba kdy budou flatpaky sestavovane z balicku ve fedore, uz nebudou asi pouzitelne jinde jako v pripade flathubu?

  aplikace, u kterých dává smysl, aby byly součástí systému (správce souborů Nautilus).
  ad4 (prevzato z root.cz): Tohle chapu, jen kdyby uz byl pouztitelny v pripade kdy se kopiruji soubory/slozky a nedejboze jich je nekolik set se stejnym nazvem. Dolphin by nabidl jejich prejmenovani po jednom nebo jako davku stejne jako Explorer ve Windows. Nautilus nabidne po jednom nebo by je nejradsi prepsal ackoliv maji jiny obsah. Proto kvuli teto omezenosti Nautilus moc jako spravce souboru pouzitelny neni.

  1. JackBrno avatar
   JackBrno

   ad4 priklad: Dam hledani v Nautilusu a ted chci zkopirovat vsechny do jedine slozky a problem nastane kdyz maji stejne nazvy (predtim byl kazdy umisten v jine slozce takze tam problem nebyl), to je neresitelne pokud jich je i jen desitky. Idealni by bylo kdyby se slozky sloucily se zachovanim vsech souboru a pokud by soubory mely stejny nazev mely by se zachovat obe verze tim ze se prida treba druhe kopii nejaky suffix.
   Zajimalo by me ktery spravce souboru je v komercni verzi RH…

  2. eischmann avatar

   Ad1) To tvrdíte na základě čeho? Já ve Flathubu spravuju 2 aplikace a ty aktualizuju prakticky okamžitě po upstreamovém vydání. Podobnou zkušenost mám i s těmi, které jen používám. Tím nechci říct, že tam třeba nějaké neaktualizované nejsou, ale pak bych doporučoval se podívat na repozitářů některých distribucí, abyste měl srovnání.

   Ad2) A jak zjistíte, že nějaké nové verze jsou, když nenecháte instalátor se zeptat? Aktualizace metadat OSTree opravdu není něco, co byste vůbec pocítil. Pokud nechcete, aby vám to konzumovalo data, můžete si onu síť v nastavení označit jako s omezenými daty a nebude se to na ní dít vůbec.

   Ad3) Tuto připomínku popravdě vůbec nechápu. Mluvil jsem o vlastním hraní her ve Steamu. Já jsem měl Windows na počítači naposledy před nějakými 13 lety.

   Ad4) Proč by je nebylo možné nainstalovat jinde? Samozřejmě, že půjde. Lišit se budou akorát obsahem, ten nebude sestavovaný ze zdrojáků jako u Flathubu, ale z balíčků Fedory.

   Ad Nautilus) Toto mi opravdu nepřijde relevantní k tomuto článku. Co jsem chtěl říct, je, že správce souborů (ať je to Nautilus nebo jakýkoliv jiný) má smysl mít v základním systému. Jestli vám něco chybí nebo blbě funguje v Nautilu, je opravdu na jinou diskusi.

 6. Enrico avatar
  Enrico

  jsem na Silverblue 30, všiml jsem si ale že Nautilus neaktualizuje svoje panely … uvedu příklad, ve Firefoxu chci něco stáhnout, dám uložit a očekávám že se to objeví ve složce Stažené, ale nic žádná nová položka … takže „F5“ a až teprve potom tam v panelu Stažené vidím co jsem stáhnul. To samé platí když kopíruju/přesouvám soubory mezi dvěma panely jednoho okna Nautila nebo mezi dvěma samostatnými okny, abych viděl výsledek kopírování/přesouvání musím vždy aktualizovat panel pomocí „F5“

  1. eischmann avatar

   Zajímavé… To musím vyzkoušet, sám jsem si toho nevšiml. Díky za upozornění.

   1. eischmann avatar

    Toto jsme nebyli schopní reprodukovat. U nás se Nautilus chová v Silverblue stejně jako ve standardní Fedoře.

  2. Enrico avatar
   Enrico

   zdá se, že problém už je vyřešen … Nautilus už funguje normálně.

 7. Enrico avatar
  Enrico

  až bude flatpak Firefoxu bude komplet včetně kodeků ? nebo se bude muset dělat rpm overlay a dotáhnout si kodeky z rpmfusion ?

  1. eischmann avatar

   Mělo by to fungovat jako u Firefoxu z balíčků. V základní instalaci mít všechny kodeky nebude (i když brzy přibude H.264, který pokryje většinu videí), ale když si člověk přidá Flathub a nainstaluje jedno rozšíření pro Fedora runtime, tak multimediální podporu mít bude. Ono rozšíření bude spravovat komunita.

 8. Enrico avatar
  Enrico

  další věc, mán nainstalovaný Gedit, včera dorazila aktualizace systému a mimo jiné právě i na Gedit, ale neaktualizoval jsem od včera zatím, mám rozdělanou práci a nechce se mi restartovat … no jo ale už mi nejde spustit Gedit, v Gnome Software zmizela i jeho ikona objevil se modrý kosočtverec a tlačítko spustit nereaguje, v přehledu aplikací Gnome Activity také ikona zmizela …

  1. Enrico avatar
   Enrico

   automatické aktualizace mám v Gnome Software zakázány, nic to ale nepomáhá, stejně se na pozadí všechno dále stahuje a nabízí mi to aktualizace (na mobilním připojení dost nepříjemný …)

   1. Enrico avatar
    Enrico

    Gnome Software v Silverblue docela náročný 300MB RAM jako nic, ve Workstation F30 má u mě tento týden Gnome Software zatím rekord 950MB (po čisté instalaci !)

   2. eischmann avatar

    Takový problém jsem u geditu nepozoroval. Ale součástí základního obrazu je jenom dočasně. Až bude hotový jeho flatpak pro Fedoru, tak se bude používat ten. Potom už by se takové problémy stávat neměly. Jinak automatické stahování aktualizací by mělo jít v GNOME Software nebo rpm-ostree vypnout. Případně si můžete jakoukoliv síť označit jako s omezenými daty (nastavení sítí) a potom by se to na těchto sítích provádět nemělo.

   3. eischmann avatar

    Co se týče spotřeby paměti GNOME Software, tak bohužel pozoruji to samé. Momentálně má na mé Fedora Workstation po 2 hodinách běhu už 650 MB. Až budu mít chvilku, zkusím se na to zeptat vývojáře. Doporučuji nahlásit to na gitlab.gnome.org. Ona ta architektura je docela složitá GNOME Software->PackageKit->DNF… není jednoduché se těmto vyhnout.

 9. Enrico avatar
  Enrico

  Fedora má pro mě jednu trochu nepříjemnou vlastnost, i přesto že mám 16 GB RAM, tak už při 6~7GB zaplněné RAM začíná systém odkládat do Swapu, tohle se mi na Debianu nikdy! nestalo (ten začínal odkládat do swapu až při 13~14GB zaplněné RAM, což dává smysl)

  1. eischmann avatar

   Toto je spíše na lidi z kernelu. Je možné, že se nějaké nastavení liší od Debianu. Já mám momentálně zabraných 7/16GB a systém neswapuje. Je možné, že je to způsobované ještě něčím jiným.

 10. Enrico avatar
  Enrico

  na ThinPadu T470 chyba při instalaci Silverblue : Při instalaci zaváděcího programu došlo k chybě “ Failed to remove odl efi boot entry, this is most likely a kernel or firmware bug. (instaluju vždy na čisto a jako jediný OS, tzn. formát celýho disku)

  1. eischmann avatar

   Zajímavé. T470 by měl zrovna být model, který bychom měli podporovat, i když teď se zaměření trochu přesunulo na T480. Doporučuji to nadhodit tady: https://discussion.fedoraproject.org/c/desktop/silverblue Třeba někdo poradí.
   Případně to nahlásit jako bug (asi proti Anacondě).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *