Po 15 letech návrat ke stolnímu počítači

Poslední půlrok byl nabitý životními událostmi: oženil jsem se, narodila se mi dcera a bohužel mi taky umřel taťka. Po něm mi zůstal stolní počítač, kterým jsem se rozhodl vybavit pracovnu v novém bytě (ano, ještě jsem se do toho všeho přestěhoval).

Stolní počítač nemám od roku 2004, kdy jsem přesunem na vysokoškolské koleje de facto přestal bydlet u rodičů. Za to, že jsem se dostal na vysokou školu, jsem od taťky dostal zánovní notebook Acer TravelMate 220. Od té doby už jsem fungoval pouze na noteboocích. Buď na pracovním nebo na domácím, což byl poslední léta ten, který jsem dřív používal v práci a který jsem si posléze odkoupil.

Stolní počítač, který jsem zdědil, nebyl žádné dělo: Barbone od T.S.Bohemia z roku 2013, ještě z doby, kdy tato firma prodávala počítače s Linuxem. Intel Core i3-3220 CPU @ 3.30GHz, 8 GB RAM DDR3, AMD Radeon 667D3 (pokud byste ji někdo chtěl, rád se jí zbavím), několik harddisků různého stáří a kapacity.

Počítač byl sice na běžnou kancelářskou práci dostatečně svižný, ale řekl jsem si, že když mít stolní počítač, tak ať se na něm dají hrát slušně i hry, proto jsem se ho rozhodl upgradovat. Jako grafickou kartu jsem vybral SAPPHIRE PULSE Radeon RX 570 8G. Nechtěl jsem měnit zdroj a u výkonnějších karet bych mohl narazit na jeho limit, který je jenom 400 W. K tomu SSD Samsung 860 EVO 500GB, protože harddisky byly nejužším hrdlem výkonu počítače, a operační paměť jsem rozšířil na 16 GB.

K počítači byla taky licence na Windows, tak jsem si říkal, že když už tu licenci mám, využiji ji a Windows si nainstaluju do dual bootu. To by další obnovená premiéra, protože Windows jsem neměl na počítači minimálně 13 let. Jak se následně ukázalo, stálo mě toto rozhodnutí hodně času a stresu.

Poradili mi, že mám Windows první nainstalovat a až poté upgradovat hardware, aby se nestalo, že si Windows budou myslet, že mám nový počítač. Nainstaloval jsem tedy Windows a poté Fedoru. Nevšiml jsem si ale, že v BIOSu je nastavené „UEFI & Legacy Mode“, a Windows se mi nainstalovaly v UEFI módu a Fedora v legacy. Dělalo to problémy s dualbootem, takže jsem Fedoru přeinstaloval, aby byly oba v UEFI.

Následně jsem vyměnil grafickou kartu. Asi hodinu jsem řešil, proč nemám žádný obraz na monitoru. Nakonec jsem zkusil vyměnit DisplayPort kabel za HDMI a najednou jsem obraz měl (později jsem zjistil, že kabel je v pořádku, asi je špatný DP konektor na monitoru). Fedora nabootovala, jakoby se nic nezměnilo, ale Windows skončily na modré obrazovce smrti. Zpětně jsem se dozvěděl, že při upgradu grafické karty je potřeba staré ovladače odstranit, potom nabootovat v nějakém základním grafickém režimu a potom nainstalovat ovladače nové. Tady jsem nakonec skončil u obnovy systému do původní instalace, která tak nebolela vzhledem k tomu, že byl systém čerstvě nainstalovaný.

V BIOSu jsem si taky všiml, že disky jsou připojené přes IDE, což zbytečně limituje výkon SSD. Když jsem přepnul na AHCI, Fedora opět naprosto bez problémů. Windows to opět nerozdýchaly -> modrá obrazovka smrti. Musel jsem přepnout na IDE a nastudovat, že je potřeba nastavit, aby Windows bootovaly do záchranného režimu, kde je možné nainstalovat ovladače pro AHCI.

Po upgradu BIOSu jsem se několikrát dostal do boot loopu. 14 dní jsem používal Fedoru a nic a pak jednou přepnul do Windows a dřív nebo později skončil v boot loopu a musel BIOS resetovat. Už jsem fakt nevěděl, co s tím, a byl jsem nalomený, že si koupím úplně novou desku s Ryzenem, ale to bych nakonec obměnil celý počítač a pořádně se prohnul (základní deska, procesor, paměti, zdroj). Nakonec jsem upgradoval na úplně poslední verzi BIOSu, který má označení „beta“, a ponechal co nejvíce voleb v BIOSu na výchozích hodnotách. Víceméně jsem jen přepnul z IDE na AHCI. A už měsíc to drží. Magie 🙂

Problémy jsem měl ještě s WiFi kartou. Ta nebyla přímo na základní desce, ale dokoupená. I když byl AP jen dva metry od antény, spojení bylo hodně špatné. Nakonec jsem koupil za pár stovek switch a po ethernetu připojil i počítač. Na základní desce nebyl ani Bluetooth adaptér, takže jsem dokupoval jeden do USB. V českých eshopech není popravdě moc na výběr. Já bral ten od Asusu, ale jsou to víceméně všechno stejné čipy pouze s podporou Bluetooth 4.0 jen pod jinou značkou. Bohužel není úplně bezproblémový. Občas mám problémy k němu připojit sluchátka a to jak ve Fedoře, tak ve Windows. Objednal jsem si v Číně adaptér s podporou Bluetooth 5.0, tak až dojde, uvidím, jestli bude lepší.

K počítači mám 24″ WQHD (2560×1440 px) monitor a i když tenkrát patřil k těm levnějším kouskům, oproti FullHD je to znatelné zlepšení v jemnosti displeje. A pořád člověk nemá problém s výkonem (u her) a škálováním jako u 4K monitorů. S grafickou kartou jsem zatím taky hodně spokojený. Nvidia mi kvůli svojí (ne)podpoře Linuxu nesmí přes práh. Karty od AMD jsou na tom díky open-source ovladačům přímo v jádře mnohem lépe a tady se mi to jen potvrdilo. Snad začne AMD časem zatápět Nvidii na trhu s grafikami stejně jako nyní zatápí Intelu na trhu s procesory. Nvidie by to potřebovala jak prase drbání.

Po tom všem mám teď spolehlivý stolní počítač. Musím říct, že jsem za těch 15 let úplně zapomněl, jaká je to zábava skládat si počítač 😀 Na noteboocích jsem maximálně měnil disk nebo klávesnici. Musím poděkovat Kamilovi Páralovi, který mi na Telegramu trpělivě radil s věcmi, které jsem nikdy nevěděl nebo už zapomněl.

A musím říct, že si návrat ke stolnímu počítači užívám. Mám dostatek výkonu, dostatek portů na připojení dalších zařízení, velkou flexibilitu, kdy můžu jednu komponentu vyměnit za jinou, když nebude vyhovovat. Nahrává tomu i změna životního stylu. Dřív, když jsem byl mnohem víc na cestách, mi víc vyhovoval notebook. Teď jsem víc doma s rodinou a nemám problém s nepřenosným stolním počítačem. Když pracuji z domu, tak pracuji taky z něj. Kvůli pohodlí. Mám vytvořený speciální uživatelský účet, abych měl oddělená data a hlavně abych tam neměl k dispozici „rušiče“ koncentrace.

A jak jste na tom vy? Máte ještě někdo stolní počítač?

 

 

13 komentářů: „Po 15 letech návrat ke stolnímu počítači“

 1. plastique avatar

  Jasně, pořád, jeden doma, jeden v kanclu. Počítal jsem nedávno své počítače a už je to asi obsese nebo co. Mám jich hodně a všechny podle potřeby používám. Díky sdílení dat přes ownCloud mám všechno všude po ruce.

  1. sesivany avatar

   Já jsem momentálně na 3 osobních počítačích (jeden stolní a dva notebooky) a to jsem nedávno redukoval 🙂
   Taky jsem zastáncem více zařízení specializovaných na určitý účel než jednoho univerzálního. Všechna data už mám dneska díky Nextcloudu a Synology k dispozici odkudkoliv, takže mít víc zařízení není problém. Lokálně už mám jenom to, s čím aktuálně pracuju.

 2. Petr avatar

  Právě se po 10+ letech hodlám k podstolnímu počítači vrátit – noťas nedokáže zvládnout zvýšené nároky při zpracování videa, nejde ani rozumně po kouscích upgradovat a hlavně nejde udělat tak, aby se rozumně uchladil, pokud po něm chci větší výkon. U (pod)stolního PC to vyřešit půjde, a na to se těším 🙂

 3. Pavel Kysilka avatar
  Pavel Kysilka

  Notebook jsem parkrat zkusil a neni to ono. Posledni roky jenom pracovni stanice.
  Duvod je vykon, muzu si pak vice uctovat, velky display a tichy chod.
  Notebook na nejakou obcasnou praci mam. Spise jako zapisnik, neco na internet a na mensi projekty.

 4. Lukáš Kotek avatar

  Osobně stolní počítač mám už pouze ve stavu rozloženém, i když by s ním ještě šlo něco podniknout (byl postavený na Athlonu X2), skoro bych zapomněl, že existuje 🙂 Pokud si pamatuji správně, byl to první počítač, kde jsem komponenty vybíral s ohledem na Fedoru 😉 Ale manželce roky udržuji a upgraduji herní stroj 😉

  1. sesivany avatar

   Manželka hraje? Moje maximálně solitaire a na to jí stačí i notebook 🙂

   1. lukaskotek avatar
    lukaskotek

    To si piš 🙂 Vlastně ona je z nás dvou tím pravým hráčem 😀 Já si většinu času (tedy, když už) vystačím s Dosboxem. Ale je to i praktické, vzhledem k tomu, že její oblíbená série je Assasin’s Creed, mi to příhodně často řeší narozeninové a svátkové obdarovávací problémy 😉

 5. Karel avatar
  Karel

  Já jsem s manželkou měl dva notebooky. Ale od té doby co náš malej syn (2 roky ) chtěl také pracovat na počítači tak jsem zjistil že to není pro něj vhodné. Klávesnici notebooku mi poničil – některé klávesy nereagují a nějaké plasty praskly když ntb shodil. To jsem pak znovu oprášil desktop a ten jsem dal do škřínky pod stolem. Takže ted už má v dosahu jen levnou klávesnici a myš. Já získal vetsi výkon a nemusím se bát že poničí drahou věc … notebook už beru jen na cesty
  A popravdě docela se mi tam modularita desktopu opět zalíbila … opgradoval jsem procesor a disk vymenil za levný 120GB SSD …. zbytek dat mám napojelo přes iSCSI z NASky … Start a odezva systému je nepoměrná k tomu co jsem měl na notebooku.

 6. Abby avatar
  Abby

  Já mám kvůli hraní her desktop, protože notebook není tak výkonný, pohodlný a stojí minimálně třikrát tolik. Nedávno jsem upgradovala na Ryzen 5 3600, 32 GB RAM, pouze SSD (1 TB NVMe pro Windows, programy a hry, 480 GB SATA pro hudební knihovnu a pracovní věci a 275 GB M.2 SATA pro Linux – momentálně OpenSUSE, předtím Kubuntu, ale vlastně stále hledám plně funkční distribuci a stále nenacházím, všude jsou různé problémy). Dále mám zvukovou kartu Sound Blaster Audigy RX, protože šumítka na základních deskách se nedají poslouchat a k tomu 5.1 reproduktory. A protože nerada řeším problémy, nejsem fanoušek žádné firmy a chci to nejlepší za dané peníze, mám samozřejmě Nvidii, konkrétně RTX 2060 (před ní jsem měla asi 10 dnů Vegu 56, za 8.000 Kč mi přišla fajn, ale takových problémů s BSOD jsem v životě nezažila, tak jsem jí vrátila, připlatila si 800 Kč a vzala jsem RTX 2060, která funguje na první dobrou, je tišší, má cca stejný výkon a podstatně menší spotřebu a není nutné ji nijak ladit – doufám, že se AMD podaří udělat i kvalitní grafické karty jako se jim to povedlo s Ryzeny, ale momentálně není jediný důvod pro koupi GPU AMD, jsou drahé, pomalé, žravé, topivé a jejich ovladače jsou dost zabugované, navíc pro Linux neexistují kvalitní uzavřené ovladače, pouze openshit, takže i přes chyby jsou AMD karty ve Windows podstatně rychlejší). RTX funguje samozřejmě naprosto bez problémů i v Linuxu, stačí jen nainstalovat ovladače Nvidia, což je jednodušší než ve Windows, kde si je nejdřív musím stáhnout, v Linuxu jen vyberu instalovat a hotovo, funguje to stejně spolehlivě jako ve Windows, akorát jsou ovladače o dost verzí pozadu (ve Windows mám 441 a něco, v Linuxu 431 a něco). Open ovladače RTX stále neumí, ani po roce od vydání, ale aspoň dokáží zobrazit nějaké základní (nepoužitelné) rozlišení. Horší je, že Linux neumí moc pracovat se 4k a zatímco Windows 10 škálují naprosto bez problémů, tak v Linuxu se každou chvíli potkávám s problémy kvůli zobrazení, hlavně programy psané pro GTK mají problémy, to co je určené přímo pro KDE je v 99.9% v pořádku.

  Každopádně notebook mám také, je bezva, ale na hraní her a skutečnou práci je desktop mnohem lepší a aby se plně využil notebook, je nutné k němu připojit pořádný monitor (já mám 40″ 4k a druhý malinkatý 27″ 1440p, spíš jen z historických důvodů, nedá se na něj moc koukat, je fakt malinkatý s malým rozlišením), klávesnici a myš a v ten moment ztrácí notebook svou výhodu mobility. Navíc nikdy nebude tak výkonný jako desktop. Takže na zahradu nebo na cesty je fajn, ale na skutečnou práci a pořádné hry jedině desktop za třetinovou cenu (a samozřejmě odpovídající UPS k tomu, notebook má obrovskou výhodu v baterii a není nic horšího, než se zabrat do práce, zapomenout ukládat a po půl dni soused vyhodí pojistky a přijdete o celou tu práci, takže já mám UPS dvě, jednu pro PC, která zajistí cca 10 minut práce v plné zátěži a druhou pro monitory a reproduktory a když vypadne proud, mám čas počítač bezpečně vypnout, navíc chrání před kolísáním v síti – akorát se mi v Linuxu nepodařilo rozběhnout program, který by PC vypnul automaticky, prostě to nefunguje a to mám APC a prošla jsem asi tak milion návodů a ztratila tím dny času, ve Windows je to otázka dvou kliknutí).

 7. logout avatar
  logout

  Vrátil jsem se ke stolnímu počítači po pouhých dvou letech jeho absence zhruba ve stejném období a nemůžu si to vynachválit. Zas mám počítač s páskovou mechanikou, SCSI rozhraním a diskama v RAIDu 🙂

  http://technomorous.eu/post/169587307130
  http://technomorous.eu/post/169607327332

  PS: Jsem tu poprvé, pokud se tu nesmí linkovat, tak se omlouvám, každopádně blog putuje do RSS, moc hezky se čte.

 8. DJ avatar
  DJ

  Nevím jestli moje info někoho zajímá, ostatně na toto téma jsem se notně vykecával na tydíítu, nicméně: desktop mám od září 1994, nikdy nebylo období, kdy bych neměl desktop či primárně jel na ntb. Krátcve jsem ntb (repas Dell D430) používal, léta páně 2013, když jsem jednou týdně jezdil mezi Hlavním městem piva a Matičkou stověžatou, ale když potřeba skončila, zase jej prodal. Nepotřebuju dělat věci na cestách a když jsem někde, kde je nějaká činnost na PC potřeba, je tam obvykle nějaké to PC/ntb a já k němu mám login. Nijak to nesouvisí s výkonem desktopu, poslední roky ostatně jedu na Intel IGP. Nijak to nesouvisí s množstvím portů (připojuji poue klávesnici+myš, jeden monitor, jedny repro, LAN a USB skener plus tu a tam nějakou USB flashku). Stolní počítač nepochybně budu používat i za rok, 5 let, 10 let atd. Nevidím jediný důvod, proč bych to měl měnit.

 9. […] působí až archaicky. Zvláště kvůli jejich velikosti. Nicméně já se k něčemu takovému vrátil po 15 letech na noteboocích právě kvůli té flexibilitě. Zdědil jsem po taťkovi počítač, který byl pořízený v roce […]

 10. Marticka avatar
  Marticka

  Můj manžel se také vrátil od notebooku k jeho starému stolnímu počítači. Prý nebyl úplně funkční, ale stačilo se prý zaměřit na osazování plošných spojů. Objednal je tady, na tomto webu: https://www.lamirel.cz/osazovani-plosnych-spoju/, který si nemůže vynachválit. No je to můj kutil, já třeba vůbec nevím ,co to ty spoje jsou :D!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *