Před několika měsíci jsem se rozhodl, že převedu do digitální podoby stovky fotografií z rodinných alb. Nejen kvůli tomu, že mít je v digitální podobě je dnes praktičtější, ale taky prostě kvůli záloze. Nikdy nevíte, co se může stát. A ty digitální můžu mít na rozdíl od papírových jednoduše zazálohované v různých lokalitách. Jak ale na to?
Doma jsme měli skener od Canonu, který má už téměř 20 let. Ovladače pro Windows skončily s XP, ale pro Linux jsou i po téměř dvou dekádách k dispozici. V tom je kouzlo otevřených ovladačů. Když už nemá výrobce zájem (a že ho často ztrácí velmi rychle, aby prodal nové modely), udržuje ovladače komunita. Bohužel skener začínal vykazovat vadu a na skenech se objevoval pruh přes celou stránku. Nakonec tedy musel do křemíkového nebe.
Po krátkém průzkumu trhu jsem vybral Canon CanonScan Lide 400. Podle referencí měl fungovat bez problémů v Linuxu a taky funguje. Zapojil jsem a skenuju. Přesunul jsem se tedy na softwarovou stránku.
Nejdříve mě zaujal VueScan, specialista na skenovaní, který ale stojí v profi verzi 100 dolarů. Pokud by mi to usnadnilo práci, tak při digitalizaci stovek fotek by se ta investice vrátila. Nicméně při jeho zkoušení (v trial verzi jsou všechny funkce k dispozici, jen zanechává vodoznak) jsem přišel na to, že má sice oproti ostatním nástrojům hromadu funkcí na to, ale že mi tu práci nijak neusnadní. Umí sice automatický ořez fotek, což by hodně pomohlo, ale zjistil jsem, že nefunguje spolehlivě a ve většině případů bych stejně skončil u ručního ořezu.
Nakonec jsem skončil u open-source SANE a nástrojů na něm postavených. Nejdříve u Simple Scan. Neumí toho mnoho, ale víceméně mi stačí. Doporučení u skenování fotografií říkají, že by se mělo použít DPI minimálně 600, ideálně 900. Můj skener umí jen 600 a 1200, tak raději skenuji na 1200. Lepší mít fotografie ve větším rozlišení, než časem litovat, že jsem zvolil příliš nízké.
Ořez a finální úpravy jsem nechal na GIMP. Problém byl ale u předání fotografie mezi programy. U Simple Scan jsem musel ukládat už komprimovaně (JPG), protože když jsem vybral bezztrátový formát (PNG), sken měl 150 MB a Simple Scan se klidně na minutu zastavil. Pak jsem si vzpomněl, že GIMP má vlastně plugin pro skenování, který používá Xsane.
Nyní tedy skenuji v GIMPu a fotografie v něm rovnou i upravuji. Typicky skenuji 3 fotografie naráz, takže je potom vyrovnávám a ořezávám. Případně na ně aplikuji rychlé barevné filtry (vyvážení bílé, případně snížení saturace, protože mi přijde, že výstup ze skeneru je u barevných fotografií víc saturovaný než u originálu). Nakonec ukládám do JPG. Výsledná velikost je někde mezi 3 a 10 MB, což mi u takového množství přijde přijatelné. Uvažoval jsem o HEIF kvůli výrazně lepšímu poměru kvalita/velikost, ale je to patentovaný formát, kde bych jen narážel na nekompatibilitu.
Výsledné fotografie zůstávají zatím jak v počítači, tak rovnou míří na domácí NAS a vzdálený zálohovaný server. Plánuji mít jet „cold storage“ v podobě odpojeného HDD. Zatím organizuji tématicky do složek, ze začátku jsem se snažil v GIMPu zapisovat i metadata, ale je to tam poněkud krkolomné, takže to asi udělám až časem. Hlavně v nástroji, který zvládne i dávkové operace.
Taky digitalizujete rodinné fotografie? Jaké nástroje používáte a jaké máte workflow? Čekají mě ještě stovky, možná tisíce fotografií, takže jakékoliv nápady na optimalizaci vítám. 🙂
Napsat komentář