Digitalizace rodinných fotografií

Před několika měsíci jsem se rozhodl, že převedu do digitální podoby stovky fotografií z rodinných alb. Nejen kvůli tomu, že mít je v digitální podobě je dnes praktičtější, ale taky prostě kvůli záloze. Nikdy nevíte, co se může stát. A ty digitální můžu mít na rozdíl od papírových jednoduše zazálohované v různých lokalitách. Jak ale na to?

Doma jsme měli skener od Canonu, který má už téměř 20 let. Ovladače pro Windows skončily s XP, ale pro Linux jsou i po téměř dvou dekádách k dispozici. V tom je kouzlo otevřených ovladačů. Když už nemá výrobce zájem (a že ho často ztrácí velmi rychle, aby prodal nové modely), udržuje ovladače komunita. Bohužel skener začínal vykazovat vadu a na skenech se objevoval pruh přes celou stránku. Nakonec tedy musel do křemíkového nebe.

Po krátkém průzkumu trhu jsem vybral Canon CanonScan Lide 400. Podle referencí měl fungovat bez problémů v Linuxu a taky funguje. Zapojil jsem a skenuju. Přesunul jsem se tedy na softwarovou stránku.

Nejdříve mě zaujal VueScan, specialista na skenovaní, který ale stojí v profi verzi 100 dolarů. Pokud by mi to usnadnilo práci, tak při digitalizaci stovek fotek by se ta investice vrátila. Nicméně při jeho zkoušení (v trial verzi jsou všechny funkce k dispozici, jen zanechává vodoznak) jsem přišel na to, že má sice oproti ostatním nástrojům hromadu funkcí na to, ale že mi tu práci nijak neusnadní. Umí sice automatický ořez fotek, což by hodně pomohlo, ale zjistil jsem, že nefunguje spolehlivě a ve většině případů bych stejně skončil u ručního ořezu.

VueScan

Nakonec jsem skončil u open-source SANE a nástrojů na něm postavených. Nejdříve u Simple Scan. Neumí toho mnoho, ale víceméně mi stačí. Doporučení u skenování fotografií říkají, že by se mělo použít DPI minimálně 600, ideálně 900. Můj skener umí jen 600 a 1200, tak raději skenuji na 1200. Lepší mít fotografie ve větším rozlišení, než časem litovat, že jsem zvolil příliš nízké.

Simple Scan

Ořez a finální úpravy jsem nechal na GIMP. Problém byl ale u předání fotografie mezi programy. U Simple Scan jsem musel ukládat už komprimovaně (JPG), protože když jsem vybral bezztrátový formát (PNG), sken měl 150 MB a Simple Scan se klidně na minutu zastavil. Pak jsem si vzpomněl, že GIMP má vlastně plugin pro skenování, který používá Xsane.

Nyní tedy skenuji v GIMPu a fotografie v něm rovnou i upravuji. Typicky skenuji 3 fotografie naráz, takže je potom vyrovnávám a ořezávám. Případně na ně aplikuji rychlé barevné filtry (vyvážení bílé, případně snížení saturace, protože mi přijde, že výstup ze skeneru je u barevných fotografií víc saturovaný než u originálu). Nakonec ukládám do JPG. Výsledná velikost je někde mezi 3 a 10 MB, což mi u takového množství přijde přijatelné. Uvažoval jsem o HEIF kvůli výrazně lepšímu poměru kvalita/velikost, ale je to patentovaný formát, kde bych jen narážel na nekompatibilitu.

Skenování v GIMPu

Výsledné fotografie zůstávají zatím jak v počítači, tak rovnou míří na domácí NAS a vzdálený zálohovaný server. Plánuji mít jet „cold storage“ v podobě odpojeného HDD. Zatím organizuji tématicky do složek, ze začátku jsem se snažil v GIMPu zapisovat i metadata, ale je to tam poněkud krkolomné, takže to asi udělám až časem. Hlavně v nástroji, který zvládne i dávkové operace.

Taky digitalizujete rodinné fotografie? Jaké nástroje používáte a jaké máte workflow? Čekají mě ještě stovky, možná tisíce fotografií, takže jakékoliv nápady na optimalizaci vítám. 🙂

3 komentáře: „Digitalizace rodinných fotografií“

 1. JirkaZ avatar
  JirkaZ

  Ano, digitalizoval jsem nějaké fotky (ale jen několik desítek), používám prakticky jen Linux. Scanner Epson Perfection V200 Photo, v Xsane scanování vždy cca po 4, uložení do bezeztrátového formátu (*.png). Následně otevření v GIMPu, rozřezání na jednotlivé obrázky a individuální úpravy (saturace a příp. vyvážení barev, kontrast/jas/gama, případně doostření či ruční odstranění kazů).

  Jsem docela perfekcionista (i s popsanou výbavou 😉 ), takže před kvantitou dávám přednost kvalitě. Proto ty individuální úpravy…

 2. DJ avatar
  DJ

  Předpokládám z popisu, že od fotek již neexistují negativy? Kdyby existovaly, pak použité skeneru alespoň kvalit Epson V550/V600 a negativů přinese lepší výsledky.

  Jinak moje workflow je právě:
  – Epson Perfection V500 Photo + Vuescan Pro + sken do 16bit či 48bit TIFFů při 3200dpi
  – prvotní korekce Rawtherapee (např. Kontrast dle detailů úrovní, ale: žádná redukce šumu)
  – dodatečné korekce GIMP (jeho auto wb v 95% případů odvede práci na jedno kliknutí).
  – na doostření jsem kdysi v GIMPu používal přídavný plugin Wavelett Sharpen – asi nejúžasnější. Jenže nějak přestal v určitou dobu fungovat (tuším) a pak jsem ho ztratil ze zřetele.
  – finální export zatím stále do JPEGu (96% 4:4:4, float) – výhledově AVIF, pokud to bude použitelné/kvalitnější/podporované.
  – plus samozřejmě případný reprint zkorigovaných papírovek

  Tady je pro srovnání orig papírovka 9×13 z roku 1988 versus v rychlosti zkorigovaná verze vzniklá ze skenu této staré papírovky někdy kolem roku 2014… https://abload.de/img/img_20180626_163617_151kzh.jpg

  1. sesivany avatar

   Až na pár výjimek k fotkám nejsou negativy. Bohužel. Každopádně díky za zajímavé rady. To workflow je asi příliš náročné na digitalizaci stovek fotek, ale pokud budu mít takovou, s kterou bych si rád víc pohrál, tak ty rady určitě využiju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *