Zhruba před týdnem jsme v jedné diskusi na Mastodonu s Archosem zjistili, že oba přemýšlíme o stejné věci: rozjetí instance PeerTube, která by byla k dispozici českým autorům. On měl připravené technické prostředky, ale myslel si, že o to nebude zájem. Já jsem byl přesvědčený, že o to zájem bude, ale neměl technické prostředky.
Archos navrhl, že by na to mohl oprášit doménu Vhsky.cz. První mě napadlo, jestli to je šťastný nápad, protože VHS už nikdo pod 30 nepamatuje. Pak jsem si ale řekl, proč vlastně ne. Nám starším to bude evokovat vzpomínky na časy s videokazetami a pro mladší to bude prostě VH Sky. Teď ještě vymyslet, co bude znamenat ta zkratka VH. Třeba video hosting? 🙂
YouTube jako monopol
Důvod, proč jsem uvažoval o rozjetí instance PeerTube, byl ten, že z YouTube se stal naprostý monopol v hostování videí. Dřív měl aspoň nějakou konkurenci. Vimeo nebo jednu dobu se snažil i český Seznam se Stream.cz. Poslední roky už je všude jen YouTube. Stal se z něj takový monopol, že si může dovolit videa prošpikovat reklamami, aniž by se bál, že mu uživatelé utečou. Neutečou, protože nemají kam. Takže jsme se dopracovali do situace, kdy vám bez předplatného vyskakují reklamní bloky co dvě minuty a když si dovolíte video posunout, dostanete reklamu klidně hned po dokončení té předchozí. A ještě jsou mezi nimi ve velkém počtu zjevně podvodné reklamy, které když nahlásíte, Google se vám vysměje, že nijak neporušují pravidla služby.
Nemyslím si, že by PeerTube dokázal YouTube někdy vážně konkurovat. Na druhou stranu už to, že jako alternativa vůbec existuje, je důležité. Pro ty, kteří chtějí nabídnout svá videa divákům bez reklam (zvláště těch podvodných) a sledování. Proč mít třeba videa z OpenAltu na YouTube, když můžou být někde, kde to bude mnohem více odpovídat hodnotám konference?
Zajímavé to může být i pro čisté pragmatiky, kteří se propagují jinými kanály a chtějí jen prostor pro svá videa a co nejlepší zážitek pro diváky. YouTube má výhodu v monetarizaci, ale na tu většina malých kanálů nedosáhne. Potřebujete 1000 sledujících a 4000 zhlédnutých hodin za poslední rok. Nevypadá to jako mnoho, ale spolehlivě to odfiltruje drtivou většinu autorů, kteří občas natočí přínosné video, ale nemyslí to s publikováním na YouTube zase tak vážně.
První kanál na Vhsky.cz
Pojďme ale zpátky k Vhsky.cz. Archos zareagoval celkem rychle a během několika dní instanci PeerTube na této adrese rozjel. Já jsem slíbil, že pomůžu s obsahem. Jako první jsem oslovil Petra Šimáčka, který na YouTube tvoří kanál Městská cyklistika. Petr je myslím ukázkovým příkladem autora z předchozího odstavce: má videa plná zajímavých informací, má je opravdu pěkně udělaná, ale laťka nějaké smysluplné monetarizace na YouTube pro něj pořád visí příliš vysoko.
Petrovi jsem slíbil, že mu s přesunem videí na Vhsky.cz pomůžu. I kvůli tomu, že jsem se chtěl s PeerTube pořádně seznámit, a sám raději píšu a rozumný video obsah k publikaci nemám. Hned na začátek mě zaujala funkce, která umožňuje kanál na PeerTube synchronizovat s kanálem na YouTube. A mělo to jít i zpětně, takže to mohlo posloužit k importu. Že bych dokázal přesunout celý kanál s desítkami videí několika kliknutím? Znělo až moc dobře na to, aby to byla pravda. A taky nebyla. Ukázalo se, že funkce závisí na youtube-dl, jehož verzi, která je v aktuálním PeerTube, dokáže Google blokovat. Holt se musela videa nahrávat ručně.
Co se týče zájmu, start byl celkem slušný. Díky propagaci ve Fediverse, které PeerTube nativně podporuje, měla Městská cyklistika během asi dvou dní 60 sledujících. Petr říkal, že na YouTube byl rozjezd podstatně pomalejší. Tam se dostal na 10 sledujících po dvou týdnech.
Výhody PeerTube
PeerTube mě příjemně překvapilo. Až na tu synchronizační funkci, která závisí na něčem, co asi nikdy nebude dlouhodobě spolehlivě fungovat, jsem se zatím nesetkal s ničím, co by nefungovalo. Jde vidět, že už se vyvíjí 9 let a vývoj má institucionální podporu, stojí za ním totiž francouzská nezisková organizace Framasoft, která se už 20 let zabývá svobodnou tvorbou.
Oproti YouTube má pro tvůrce několik výhod:
- Žádné reklamy a sledování pro vaše diváky.
- Neplatí, že jeden účet může mít pouze jeden kanál. Klidně můžete mít několik kanálů s různou tématikou pod jedním účtem. Lidi můžou sledovat váš kanál o vaření, ale už ne vaše videa telegrafních sloupů 20. století, protože je to nezajímá. Nebo můžou sledovat celý váš účet a tedy dostávat všechna videa, protože chtějí sledovat vás.
- PeerTube sice neumožňuje monetarizaci skrze reklamní systém, ale zase má podporu pro tlačítko na přispívání, pod které můžete umístit odkaz s instrukcemi, jak vám můžou přispět a finančně za vaši tvorbu poděkovat. To tlačítko se pak zobrazuje na prominentním místě pod každým videem a nemusíte jej vkládat pokoutně do popisků jako na YouTube.
- Dává vašim divákům svobodu, jak vás budou sledovat a na videa se dívat. PeerTube podporuje protokol ActivityPub, takže každé video míří do Fediverse také jako příspěvek. Váš účet a kanály jsou také účty ve Fediverse (např. Městská cyklistika je ve Fediverse jako @mestskacyklistika) a lidi je tak můžou sledovat třeba z Mastodonu a přímo na ně reagovat. Každá reakce se pak objeví přímo pod videem. Funguje to podobně jako tady u mě na blogu. Každý kanál má ale taky RSS a podcast RSS, takže jej můžou lidi sledovat z klasických RSS čteček nebo podcastových aplikací. PeerTube má také tlačítko pro stažení videa, takže si jej může uživatel stáhnout a pustit offline, aniž by k tomu potřeboval youtube-dl a sváděl souboj s Googlem.
Práce s videem
Nahrání videa na server vypadá standardně. Jak se tam celé nahraje, spustí se překódování do cílových formátů a rozlišení. S Archosem jsme se domluvili, že budeme podporovat tři rozlišení: 2160p, abychom měli to nejlepší, co je aktuálně běžně dostupné, 1080p, protože to je pořád nejrozšířenější rozlišení a zlatý kompromis z pohledu objem/kvalita, a nakonec 480p pro lidi na mobilech a datech. Původní video se neuchovává, protože kromě vyžádaného stažení se nepoužívá a zabíralo by tak drahocenné místo.
Autoři PeerTube věděli, že ti, kteří ho budou provozovat, nebudou mít takovou infrastrukturu jako Google, takže do něj zabudovali několik zajímavých vlastností. Každá instance funguje také jako torrent server. Diváci se při sledování videa stávají peery a sdílejí jej s ostatními diváky, což u populárních videí může dosti snížit zátěž serveru. Zároveň ostatní instance můžou sledovat kanály z jiných instancí a doplnit si tak svůj obsah (Vhsky.cz takto sleduje kanál The Linux Experiment z tilvids.com) a také videa tzv. duplikovat, tedy je zrcadlit a fungovat jako další zdroj šíření.
Tento týden jsme na Vhsky.cz nahráli také všechny záznamy z posledních dvou ročníků OpenAltu. Po tom, aby ta videa byla na nějaké otevřené platformě, byla velká poptávka a neustále se na to někdo ptal. Trochu jsme narazili na limity instance, protože když jsme tam nahráli naráz desítky videí, z nichž byla velká část ve 4K, trvalo skoro celý den, než je server překódoval do všech nastavených rozlišení. A než jsou videa zcela překódovaná, chovají se divně. Nemusí fungovat zvuk, někdy nejdou přehrát vůbec… Příště budeme vědět, že při tak velkém uploadu bude lepší nechat videa označená jako soukromá a zveřejnit je, až jsou všechna kompletně zpracovaná.
Co mě naopak příjemně překvapilo, jsou nároky na prostor. Přes účet OpenAltu jsme nahráli 105 videí, jejichž průměrná délka může být tak 40 minut a z nichž 55 bylo ve 4K, po překódování do třech zmíněných rozlišení, ukousla z diskové kvóty 21 GB, což je podstatně méně, než jsem původně očekával.
Plány do budoucna
PeerTube umožňuje také živý streaming. To bychom chtěli vyzkoušet na nějaké menší akci OpenAltu a pokud se to osvědčí, můžeme příští rok streamovat přednášky přímo na Vhsky.cz. Ty by měly zvládnout zhruba 200 diváků naráz, což by pro potřeby OpenAltu mělo plně postačovat.
Co se týče finančního modelu Vhsky.cz, tak ty jsou momentálně součástí dalších online služeb, které Archos pro komunitu poskytuje a na které od uživatelů vybírá dobrovolné příspěvky, tedy v režimu „od lidí pro lidi“ a tak by to mělo fungovat i v budoucnu. Každý dar je tedy velmi vítaný. 😉
Máte nějaký zajímavý video obsah? Pokud byste ho chtěli šířit také na platformě bez reklam a s větší volností pro diváky, rádi vás na Vhsky.cz přivítáme. Možnost nahrávat videa závisí na schválení administrátorem. Chceme být v tomto trochu vybíravější. Diskový prostor je přece jenom dost cenný na to, abychom umožňovali nahrávat cokoliv a taky nechceme dopadnout jako některé instance Peertube, kde se rozjel spam nebo obskurní kospirační a ezo obsah.
Napsat komentář