Před několika týdny Seznam konečně uvedl předplatné pro Mapy.cz. Musím říct, že jsem byl nastavenou cenou příjemně překvapený. 249 Kč ročně je za něco, co používáte prakticky denně, opravdu pakatel. To dnes dáte za jedno jídlo v průměrně drahé restauraci.
Předplatné Mapy.cz
Přesto se diskuse plnili těmi, kteří nejsou ochotní tuto cenu akceptovat. Na jednu stranu je trochu chápu, protože aktuální výhody předplatného opravdu moc atraktivní nejsou. Na druhou stranu: je to sakra 249 Kč ročně. Seznam si ale dlouhá léta vychovával uživatele, kteří jsou zvyklí používat služby „zadarmo“ (ve skutečnosti platit svými daty), a bude to mít s jakýmkoliv předplatným těžké.
Seznam v sobě také nedokáže potlačit povahu reklamní společnosti, takže ani tento produkt neznamená nějaké odpoutání od reklamy. Předplatným nezískáte žádné skrytí reklam nebo zastavení sběru informací o vás a jejich sdílení s dalšími subjekty. Naopak je to spíš horší. Abyste mohli předplatné používat, musíte být přihlášení a Seznamu tak o své identitě prozradit mnohem více, než kdybyste Mapy.cz používali anonymně bez účtu.
Že má Seznam pořád ryze reklamní mindset, potvrdil i product manažer Mapy.cz v podcastu Živě, kdy na otázku, jestli nechtějí pro předplatitele odstranit z Mapy.cz reklamy, odpověděl, že to vnímají jako hodnotu, o kterou nechtějí předplatitele ochudit. V době, kdy si lidi platí za to, aby se jim reklama nezobrazovala, a kdy jsou adblockery populárnější než kdy dřív, si jen člověk z reklamní společnosti může myslet, že je to pro lidi přidaná hodnota.
Nicméně kdyby mi to předplatné nabídl někdo před rokem, okamžitě bych po něm skočil. Mapy.cz jsem používal denně, jakýkoliv odklon od byznys modelu založeného na reklamě vítám a cena je fakt přívětivá. Jenže dnes už Mapy.cz prakticky nepoužívám. Tím cvičením s paywallem na jaře mě Seznam donutil po letech, kdy jsem měl fakticky zkušenost jen s Mapy.cz a Google Mapami, poohlédnout se po alternativách a zjistit, že trh s mapovými aplikacemi je opravdu rozmanitý.
Co používám dnes
Dnes mám v mobilu hned několik mapových aplikací. Zjistil jsem totiž, že žádná není ve všem nejlepší. Mapy.cz můžou být pořád celkově špičkou, ale v dílčích oblastech ji ostatní aplikace překonávají a někdy výrazně. Společným jmenovatelem všech mapových aplikací, které používám, je to, že jsou založené na OpenStreetMap. Mám tak jistotu licence, že mapová data, na které jsem zvyklý, mi zůstanou za stejných podmínek k dispozici i v budoucnu, a nejsem závislý na tom, jak se majitel té které služby vyspí.
Dnes jsem také aktivním přispěvatelem do OSM. Za toho tři čtvrtě roku jsem přispěl řádově více než za roky před tím do Mapy.cz. Je to jednodušší a člověk má z toho tak nějak větší radost, když je to pak volně k dispozici všem. Oblast, kde žiji (Brno a okolí), je v OSM lépe zmapovaná než v mapách od Seznamu. Už je to tak trochu nuda tu mapovat, protože vše podstatné už v OSM je. Pro uživatele to je ale samozřejmě výhoda.
OsmAnd
Před půl rokem jsem psal o náhradách za Mapy.cz. Po půl roce zkoušení a zkušeností z používání i nadále primárně používám OsmAnd. Ta aplikace má celkem nepřehledné „expertní“ rozhraní, vykreslování map bych si dokázal představit lepší a jejich překreslování by mohlo být taky rychlejší, ale je to prostě mapový švýcarský nůž, který toho z mých potřeb pokrývá nejvíc. Killer feature pro mě pořád jsou živé aktualizace. Pokud něco opravím, v OsmAnd to uvidím prakticky hned. Nemusím čekat týdny nebo měsíce na aktualizaci map jako u jiných.
Locus Map
Jako druhou aplikaci používám Locus Map. Vedle OsmAnd si hledá místo těžce, ale nedávno začali nabízet půlroční zkušební období zdarma, tak ji zkouším. A začínám jí přicházet na chuť. Jak bych ji charakterizoval? Asi tak, že takto by vypadaly Mapy.cz, kdyby se Seznam opravdu zaměřil na outdoorové aktivity. Vyniká třeba nabídkou specializovaných map. Postupně odhaluji další a další užitečné funkce. Teď jsem třeba zjistil, že je možné vzít mapu z obrázku, zkalibrovat ji s mapou aplikace a mít ji jako překryv. Už nemusím porovnávat mapu zoo nebo zábavního parku s mapou z aplikace. Prostě ji do ní vložím tak, že má správnou velikosti a orientaci.
Cyclers
Na plánování a navigaci pro vyjížďky na kole používám Cyclers (plánování výletů na kole jsem věnoval samostatný článek), který mě zaujal nejpodrobnějšími možnostmi nastavení trasy. Když mu zadám, aby se držel nezpevněných cest, dokáže mě i v Brně protáhnout cestami přírodou, o kterých jsem ani netušil. Nedávno jsem taky přišel na to, jak se v mobilní aplikaci dá intuitivně měnit navržená trasa:
Organic Maps
V mobilu mám ještě nainstalované Organic Maps. Jsou intuitivnější, pěknější a rychlejší než OsmAnd nebo Locus Map, ale chybí jim pokročilejší funkce, které ty dvě předchozí aplikace mají. Asi nejvíc mi u nich chybí, že neumí zobrazovat značené turistické a cyklistické trasy. Pro běžného uživatele do města jsou ale na mobilu asi to nejlepší.
Freemap.sk
Největším objevem pro mě ale je Freemap.sk. Čím víc je používám, tím víc žasnu, co tyhle mapy, které jsou de facto „one man show“, dokáží. Hlavně ve vykreslování přírody jsou výborné. Stínování, vykreslení reliéfu a celkově plastičnost nemá konkurenci. To oceníte především v horách. Na obrázcích níže máte porovnání oblasti z Alp. Ani jinak vychvalovaný rendering Seznamu se tady nechytá.
To ale není vše. Má plno dalších vychytávek. Můžete třeba na jakékoliv místo kliknout pravým tlačítkem a dostat přesné zeměpisné souřadnice a nadmořskou výšku. V ostatních mapách včetně Mapy.cz tuhle informaci dolujete přes plánování trasy. Další výbornou věcí je, že Freemap.sk jako jediné mapy, které znám, podporují překryv heatmapou ze Stravy. Jednoduše tak můžete vidět, kudy jezdí/běhá kolik lidí, a podle toho plánovat trasu. Pokud jste si vymysleli trasu, kde jsou úseky, kudy nikdo pořádně nikdy na kole nejel, je to dobrý indikátor toho, že to asi nebude úplně vhodná cesta pro kolo.
Skvělé je, že Freemap.sk můžete používat jako mapový zdroj v OsmAnd a Locus Map. Zvláště do druhého jmenovaného se integrují velmi dobře, získáte výborně vykreslené mapy, ale zůstanou vám interaktivní body zájmu z LoCo map.
Dnes tedy místo Mapy.cz používám několik různých aplikací a vybírám podle toho, co zrovna potřebuji dělat. Každá má své silné stránky a dohromady nabízejí funkce a vlastnosti, které Mapy.cz nemají. Ty dnes zapínám výjimečně. Fakticky mi chybí jen Panorama. To je velká přidaná hodnota Seznamu. OsmAnd používá Mapillary, ale to u nás nemá zdaleka takové pokrytí, byť je do určité míry zajímavé tím, že do něj přispívají chodci a cyklisté, kteří pokrývají trasy, které zase nezvládne Seznam.
Nicméně není to nic, kvůli čemu bych se musel k Mapy.cz vracet a co by mě ponoukalo k placení předplatného. Každopádně pokud mapy od Seznamu používáte denně a jste přihlášení a Seznam už o vás stejně vše, co může, ví, do předplatného běžte, za ty peníze to je za hubičku, byť by to z vaší strany byla jen forma podpory.
Napsat komentář