Mapy.cz mají předplatné, ale Seznam už mě naučil používat něco jiného

Před několika týdny Seznam konečně uvedl předplatné pro Mapy.cz. Musím říct, že jsem byl nastavenou cenou příjemně překvapený. 249 Kč ročně je za něco, co používáte prakticky denně, opravdu pakatel. To dnes dáte za jedno jídlo v průměrně drahé restauraci.

Předplatné Mapy.cz

Přesto se diskuse plnili těmi, kteří nejsou ochotní tuto cenu akceptovat. Na jednu stranu je trochu chápu, protože aktuální výhody předplatného opravdu moc atraktivní nejsou. Na druhou stranu: je to sakra 249 Kč ročně. Seznam si ale dlouhá léta vychovával uživatele, kteří jsou zvyklí používat služby „zadarmo“ (ve skutečnosti platit svými daty), a bude to mít s jakýmkoliv předplatným těžké.

Seznam v sobě také nedokáže potlačit povahu reklamní společnosti, takže ani tento produkt neznamená nějaké odpoutání od reklamy. Předplatným nezískáte žádné skrytí reklam nebo zastavení sběru informací o vás a jejich sdílení s dalšími subjekty. Naopak je to spíš horší. Abyste mohli předplatné používat, musíte být přihlášení a Seznamu tak o své identitě prozradit mnohem více, než kdybyste Mapy.cz používali anonymně bez účtu.

Že má Seznam pořád ryze reklamní mindset, potvrdil i product manažer Mapy.cz v podcastu Živě, kdy na otázku, jestli nechtějí pro předplatitele odstranit z Mapy.cz reklamy, odpověděl, že to vnímají jako hodnotu, o kterou nechtějí předplatitele ochudit. V době, kdy si lidi platí za to, aby se jim reklama nezobrazovala, a kdy jsou adblockery populárnější než kdy dřív, si jen člověk z reklamní společnosti může myslet, že je to pro lidi přidaná hodnota.

Nicméně kdyby mi to předplatné nabídl někdo před rokem, okamžitě bych po něm skočil. Mapy.cz jsem používal denně, jakýkoliv odklon od byznys modelu založeného na reklamě vítám a cena je fakt přívětivá. Jenže dnes už Mapy.cz prakticky nepoužívám. Tím cvičením s paywallem na jaře mě Seznam donutil po letech, kdy jsem měl fakticky zkušenost jen s Mapy.cz a Google Mapami, poohlédnout se po alternativách a zjistit, že trh s mapovými aplikacemi je opravdu rozmanitý.

Co používám dnes

Dnes mám v mobilu hned několik mapových aplikací. Zjistil jsem totiž, že žádná není ve všem nejlepší. Mapy.cz můžou být pořád celkově špičkou, ale v dílčích oblastech ji ostatní aplikace překonávají a někdy výrazně. Společným jmenovatelem všech mapových aplikací, které používám, je to, že jsou založené na OpenStreetMap. Mám tak jistotu licence, že mapová data, na které jsem zvyklý, mi zůstanou za stejných podmínek k dispozici i v budoucnu, a nejsem závislý na tom, jak se majitel té které služby vyspí.

Dnes jsem také aktivním přispěvatelem do OSM. Za toho tři čtvrtě roku jsem přispěl řádově více než za roky před tím do Mapy.cz. Je to jednodušší a člověk má z toho tak nějak větší radost, když je to pak volně k dispozici všem. Oblast, kde žiji (Brno a okolí), je v OSM lépe zmapovaná než v mapách od Seznamu. Už je to tak trochu nuda tu mapovat, protože vše podstatné už v OSM je. Pro uživatele to je ale samozřejmě výhoda.

OsmAnd

Před půl rokem jsem psal o náhradách za Mapy.cz. Po půl roce zkoušení a zkušeností z používání i nadále primárně používám OsmAnd. Ta aplikace má celkem nepřehledné „expertní“ rozhraní, vykreslování map bych si dokázal představit lepší a jejich překreslování by mohlo být taky rychlejší, ale je to prostě mapový švýcarský nůž, který toho z mých potřeb pokrývá nejvíc. Killer feature pro mě pořád jsou živé aktualizace. Pokud něco opravím, v OsmAnd to uvidím prakticky hned. Nemusím čekat týdny nebo měsíce na aktualizaci map jako u jiných.

Locus Map

Jako druhou aplikaci používám Locus Map. Vedle OsmAnd si hledá místo těžce, ale nedávno začali nabízet půlroční zkušební období zdarma, tak ji zkouším. A začínám jí přicházet na chuť. Jak bych ji charakterizoval? Asi tak, že takto by vypadaly Mapy.cz, kdyby se Seznam opravdu zaměřil na outdoorové aktivity. Vyniká třeba nabídkou specializovaných map. Postupně odhaluji další a další užitečné funkce. Teď jsem třeba zjistil, že je možné vzít mapu z obrázku, zkalibrovat ji s mapou aplikace a mít ji jako překryv. Už nemusím porovnávat mapu zoo nebo zábavního parku s mapou z aplikace. Prostě ji do ní vložím tak, že má správnou velikosti a orientaci.

Post by @sesivany@vivaldi.net
View on Mastodon

Cyclers

Na plánování a navigaci pro vyjížďky na kole používám Cyclers (plánování výletů na kole jsem věnoval samostatný článek), který mě zaujal nejpodrobnějšími možnostmi nastavení trasy. Když mu zadám, aby se držel nezpevněných cest, dokáže mě i v Brně protáhnout cestami přírodou, o kterých jsem ani netušil. Nedávno jsem taky přišel na to, jak se v mobilní aplikaci dá intuitivně měnit navržená trasa:

Post by @sesivany@vivaldi.net
View on Mastodon

Organic Maps

V mobilu mám ještě nainstalované Organic Maps. Jsou intuitivnější, pěknější a rychlejší než OsmAnd nebo Locus Map, ale chybí jim pokročilejší funkce, které ty dvě předchozí aplikace mají. Asi nejvíc mi u nich chybí, že neumí zobrazovat značené turistické a cyklistické trasy. Pro běžného uživatele do města jsou ale na mobilu asi to nejlepší.

Freemap.sk

Největším objevem pro mě ale je Freemap.sk. Čím víc je používám, tím víc žasnu, co tyhle mapy, které jsou de facto „one man show“, dokáží. Hlavně ve vykreslování přírody jsou výborné. Stínování, vykreslení reliéfu a celkově plastičnost nemá konkurenci. To oceníte především v horách. Na obrázcích níže máte porovnání oblasti z Alp. Ani jinak vychvalovaný rendering Seznamu se tady nechytá.

To ale není vše. Má plno dalších vychytávek. Můžete třeba na jakékoliv místo kliknout pravým tlačítkem a dostat přesné zeměpisné souřadnice a nadmořskou výšku. V ostatních mapách včetně Mapy.cz tuhle informaci dolujete přes plánování trasy. Další výbornou věcí je, že Freemap.sk jako jediné mapy, které znám, podporují překryv heatmapou ze Stravy. Jednoduše tak můžete vidět, kudy jezdí/běhá kolik lidí, a podle toho plánovat trasu. Pokud jste si vymysleli trasu, kde jsou úseky, kudy nikdo pořádně nikdy na kole nejel, je to dobrý indikátor toho, že to asi nebude úplně vhodná cesta pro kolo.

Skvělé je, že Freemap.sk můžete používat jako mapový zdroj v OsmAnd a Locus Map. Zvláště do druhého jmenovaného se integrují velmi dobře, získáte výborně vykreslené mapy, ale zůstanou vám interaktivní body zájmu z LoCo map.

Překryv heatmapy ze Stravy na Freemap.sk. Čím silnější a jasnější čára, tím frekventovanější cesta.

Dnes tedy místo Mapy.cz používám několik různých aplikací a vybírám podle toho, co zrovna potřebuji dělat. Každá má své silné stránky a dohromady nabízejí funkce a vlastnosti, které Mapy.cz nemají. Ty dnes zapínám výjimečně. Fakticky mi chybí jen Panorama. To je velká přidaná hodnota Seznamu. OsmAnd používá Mapillary, ale to u nás nemá zdaleka takové pokrytí, byť je do určité míry zajímavé tím, že do něj přispívají chodci a cyklisté, kteří pokrývají trasy, které zase nezvládne Seznam.

Nicméně není to nic, kvůli čemu bych se musel k Mapy.cz vracet a co by mě ponoukalo k placení předplatného. Každopádně pokud mapy od Seznamu používáte denně a jste přihlášení a Seznam už o vás stejně vše, co může, ví, do předplatného běžte, za ty peníze to je za hubičku, byť by to z vaší strany byla jen forma podpory.

35 komentářů: „Mapy.cz mají předplatné, ale Seznam už mě naučil používat něco jiného“

  1. Marián Kyral avatar

    @sesivanyblog @sesivany

    Já jim na zkoušku zaplatil. Rád v terénu kombinuji více map. U geocaching občas člověk nevím, kam ho multinka zavane. A ne všechny cesty a cestičky už jsou v OSM.

    1. Jiří Eischmann avatar

      @mkyral @sesivanyblog Jasné, těch 250 Kč ročně je fakt drobnost. Já bych jim zase zaplatil, kdyby udělali mapy pro ČR postavené na OSM. 🙂

      Jinak těch lesních cest mají pořád víc, ale u nich to je zrádné. Zjišťuji, že někdy je klidně polovina z nich false positive, prostě neexistují. Před lety je vyjezdily lesáci, pak je přestali používat, zarostly a Seznam už nemá nikoho, kdo by ověřoval, že neexistují.

      1. Z8TH avatar

        @sesivany @mkyral @sesivanyblog jednou mi mapy.cz naplánovaly pěší trasu přes soukromý pozemek, kde vyběhla paní s nožem, tu cestu na kterou jsme se potřebovali dostat (tam už byl vlastník LČR) jsme měli na dohled, 20 metrů od nás, ale nebyla ochotná nás nechat projít, tak jsme to museli 3 km obejít

        1. Milu P. Pragerova avatar

          @z8th
          Šílený 😲
          Jinak Organic Maps jsou super. Až na ty lesní cesty no. I jedna slepá silnice tam nebyla, když jsem plánovala výlet. Nicméně si je asi znovu nainstaluji.
          @sesivany @mkyral @sesivanyblog

          1. Marián Kyral avatar

            @Milu @z8th @sesivany @sesivanyblog

            Ono záleží na oblasti. Někde to je zmapované detailně, jinde hůř. někde vůbec. U OSM je dobré, že je možné to opravit svépomocí a pomoci tak dalším. Někdo jiný zase takhle pomůže mi.

          2. Jiří Eischmann avatar

            @mkyral @Milu @z8th @sesivanyblog Třeba případ s nožem by vyřešil rychlý edit: access=private, poznámka: paní vymáhá s nožem. Další uživatel už by se vyhnul obloukem. 🙂

      2. Jachym Cepicky avatar

        @sesivany @mkyral @sesivanyblog Lesní linky. Slouží ke svozu dříví a někdy jsou na hranicích porostů. Nikdo je neudržuje, protože jsou potřeba max jednou za deset let a to ještě těžko. Nejsou to "cesty", spíš jenom opravdu nárazově používané stezky.

    2. ticho avatar

      @mkyral @sesivanyblog @sesivany Ja som si to aj chcel zaplatit, ale chcu moje telefonne cislo. Ani omylom!

  2. Jan Helebrant avatar

    @sesivanyblog @sesivany Osmand a Locus jsem kdysi zkoušel ale mi to moc na moje účely nesedlo. BTW nevím jestli znáte Mobile Atlas Creator (MOBAC). Já to používám s QGIS ale myslím že umí mapy i pro výše uvedené appky.

  3. Jachym Cepicky avatar

    @sesivanyblog @sesivany OsmAnd má bohužel příšernou navigaci – myslím, že je to asi nevyčištěnými daty, chci se na to podívat. Jinak ho taky využívám asi nejvíc

    Locus je český!

    1. Jiří Eischmann avatar

      @jachym @sesivanyblog Na autonavigaci jsem ho používal jen několikrát na kratší trasy a přišlo mi to OK. U navigace je pro mě stěžejní aktuální dopravní info a to má z OSM-based aplikací snad jen Magic Earth, proto se už roky držím Sygicu, i když ten má taky své mouchy.
      Na navigaci pro chůzi ho používám často a na nějaké problémy jsem nenarazil. Jen mi vadí, že přes "pěší plochy" nenaviguje po přímce mezi vstupním a výstupním bodem, ale po obvodu.
      Výpočet trasy je celkem pomalý, v předchozí verzi se mi při zapnutých výškových datech stávalo, že se úplně zacyklil.

      1. Martin Kroul avatar

        @sesivany @jachym @sesivanyblog Za mě teda na pěší turistiku (a kolo) https://graphhopper.com – ať už v mobilu nebo na webu.

        1. Jiří Eischmann avatar

          @martinkroul @jachym @sesivanyblog Je to až takový rozdíl? No, můžu zkusit.

          1. Martin Kroul avatar

            @sesivany @jachym @sesivanyblog V rychlosti určitě.

            Umí zobrazit např. povrchy, sklon, převýšení,…

            Používám taky k doplnění chybějících dat do OSM (třeba ty povrchy nebo rychlosti) – vidím, kde na trase údaje chybí.

            Edit: Třeba je tam pěkně vidět, že dálnice z Brna do Lanžhotu nemá nastavený povrch. 🤷‍♂️

        2. Jachym Cepicky avatar

          @martinkroul @sesivany @sesivanyblog Graphhopper má mobilní aplikaci?

          1. Jiří Eischmann avatar

            @martinkroul @jachym @sesivanyblog mimochodem Graphhopper se dá přidat jako online planner do OsmAnd nebo Locus Map.

          2. Jiří Eischmann avatar

            @martinkroul @jachym @sesivanyblog Tak jsem zkoušel přidat Graphhopper do OsmAnd a rozdíl na první pohled je v rychlosti, výsledek dostanu okamžitě i u trasy dlouhé stovky km. U navigace pro chůzi, ale vidím drobné nedostatky. Občas to naviguje po silnici, i když kolem vede chodník. Nevím, jestli to je problém nedokonalého přenesení trasy z Graphhopperu na mapu OsmAnd nebo něco jiného. Taky se člověk vzdává ladění parametrů trasy. Prostě se to pošle GH s předem nastavenými parametry a hotovo.

          3. Jachym Cepicky avatar

            @sesivany @martinkroul @sesivanyblog Mě u osmand štvalo zejmena, že silnice jsou nakouskovaný a co 200m hlásil "odbočte mírně doprava"

          4. Martin Kroul avatar

            @sesivany @jachym @sesivanyblog Taky jsem si s tím chvíli hrál a narazil na opačný problém – navigace mě tahá po cestičkách nebo ne po nejkratších rozumných trasách.

            Obecně je ta OsmAnd navigace ale dobrá.

          5. Marián Kyral avatar

            @martinkroul @sesivany @jachym @sesivanyblog

            Záleží jak je ta lesní cesta otagovaná. Možná je rozbitější než vedlejší pěšina. Nebo preferuje pěší trasy před cestami.

          6. Marián Kyral avatar

            @martinkroul @sesivany @jachym @sesivanyblog

            Jinak já třeba pěší navigaci vůbec nepoužívám. Prostě vím kam se chci dostat, vyhlídnu si cestu a naviguji se podle mapy sám.

          7. Jiří Eischmann avatar

            @mkyral @martinkroul @jachym @sesivanyblog Já to mám spíš na měření vzdálenosti, abych věděl, jak daleko to je a jak dlouho mi to bude zhruba trvat a občas to otevřu i během cesty, abych věděl, kolik mi ještě zbývá, ale na samotné navigování to taky moc nepoužívám.

          8. Martin Kroul avatar

            @sesivany @mkyral @jachym @sesivanyblog Taky tak, spíš na podívání se.

            Jo a umí OsmAnd hledat nějak online nebo musím mít stažené dané mapy? Hledá mi to jen v české stažené mapě.

          9. Jachym Cepicky avatar

            @martinkroul @sesivany @mkyral @sesivanyblog Mně je ta offline navigace naopak sympatická. Proto trvá dýl, ale jsem v tim v pohodě

          10. Martin Kroul avatar

            @jachym @sesivany @mkyral @sesivanyblog No jo, ale když dopředu nevím, co budu hledat, tak mám mít stažený celý svět?

            Aspoň kdyby to OsmAnd uměla jako Organic Maps – najde, zobrazí pomerně oddálené a nabídne ke stažení blízkou oblast. 🤷

          11. Jachym Cepicky avatar

            @martinkroul @sesivany @mkyral @sesivanyblog No, já mám staženou půlku Evropy ano, zejména se mi to hodí do míst mimo EU

    2. Matěj Cepl 🇪🇺 🇨🇿 🇺🇦 avatar

      @jachym @sesivanyblog @sesivany

      Tu "oříšetnou navigaci" léta používám (v Česku i v zahraničí) a zaznamenal jsem málo ooravdových pitomostí, kromě chyb v datech, ale za ně #OSMand nemůže, to mají všechny OSM aplikace stejné. U OSMAndu navíc oceňuji možnost okamžité editace.

  4. GuloGulo avatar

    @sesivanyblog @sesivany

    LocusMap jsem používal už od jejich začátků, tedy už předchozí app. a nemělo to konkurenci.
    Skousnul jsem i předplatné, protože při spaní na divoko a courání mimo stezky neměl konkurenci.
    Vše zabila podpora autonavigace, app se stala z intuitivně jednoduché, nesmyslně složitou.
    Navíc platit ten silver, funkce mi stačily, a k tomu platit i update map mne dorazilo. Ale pořád pokukuji co je nového a uvažuji o návratu.

  5. orfanik avatar

    @sesivanyblog @sesivany
    Mapillary je fajn, ale 2020 to koupil Zuckerberg.
    Takže se musím vyhnout obloukem, bohužel.

  6. Jan avatar

    @sesivanyblog @sesivany Ach, zkušební prémium Locusu jsem prošvihl. To z nich už asi nevydyndám, co?

  7. Erwin avatar

    @sesivanyblog @sesivany
    mně se ten článek líbí. Přiznává, že ta cena není moc velká a že #mapy.cz jsou třída.
    Líbí se mi, že dáváš i alternativy. Moc nechápu, kde berete ty reklamy tho.
    Já jsem to porovnával jenom s #GoogleMaps a #YandexMaps kde je to na facku.
    Já jsem se rozhodl, že budu mít Mapy.cz a že dostanu premium tím, že budu přidávat do Map fotkama a aktualizací údajů, protože jsem to dělal už před tím.

    1. Jiří Eischmann avatar

      @Erwin_Schroedinger @sesivanyblog Reklamy? Ty jsou tam třeba podobě placených POI.

  8. Peter Kovář avatar

    Kdy bude k dispozici 3D Práglu, Brniska a Blavy?

    https://3dview.tokyo-digitaltwin.metro.tokyo.lg.jp

    2050?

  9. […] has evaluated ► the various OSM-based map applications for mobile phones: Mapy.cz, OsmAnd, LocusMap, Organic […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *